Adaletsizlik (Otchiwa heykelinin oraya konmasının amacı nedir???)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

morganlefay

Üye
Selamlar,

Bu oyunun önceki süreçlerinde de ufak tefek benzer sıkıntıları yaşamıştım, ancak bugün sabah yaşadığım olay son nokta oldu artık. Bu oyunda adalet diye bir şey yok ya da , şahsa göre muamele var, 3-5 kişinin sözüne bakıp emek veren adamın emeğini hiçe sayma var.

Olayı özetlemek gerekirse;
Bildiğiniz üzere kapalı beta ayın 14 ünde açıldı, ilk günler herkes çok güzel np kasıyordu çünkü oyun çok kalabalıktı (ilk gün 30-40 k ya yakın np kastık)
Akşam üzeri clandaki arkadaşların çıktığını görünce boşta kaldığım için gidip doriondan runlü mage paper item çıkarayım dedim. 4 5 saatlik uğraşın sonunda birkaç tane kıyafet çıkarabildim.
Elimdeki epic ve rare runler ile deneme yaptığımda şansıma kıyafetlerden birine battle point 3 run bonusu geldi.
Bu noktaya kadar her şey normal hiçbir illegalite yok, hiç bir oyunda olmayan davranışım yok. Kendim 4-5 saat tp mage e dönüp pk atıp np kasma imkanım varken o kalabalıkta, ben kendimce strateji uygulayıp rune kasma yoluna gitmişim.

Herneyse battle point 3 lü rune ün sadece sol(battle point) np sini artırdığını, sağ(season point) npsini artırmadığını farkettik. Bu olayı pm den gm ekibinden birine de yazdım özellikle rune lü item çıkardım, bp bonusu var vs vs diye.
Tester kanalından özellikle sıralamanın sola göre mi sağa göremi yapılacağını sordum, görevli arkadaşlar sola göre olacağını söyledi. Sonrasında normal discord kanalından da birkaç kişi sordu sola göre olacağı söylendi hatta siteye de sola göre sıralama eklendi.

Ben de tüm bu vaadlere güvenerek rune işine yönelmeye başladım. Günde en az 6 7 saatimi bu rune işine (tome of wishes, legendary rune, epic rune vs) düşürmeye başladım. Çünkü buradan çıkacak battle pointli bir itemin kısa vadede bana pkda kasacağım npden uzun vadede daha çok katkısı olacağını biliyordum.

Onlarca deneme uzun emekler sonunda 2 kıyafetime battle point 9 rune getirdim. (En az 40 a yakın deneme yapmışımdır totalde)
Emeklerimin meyvesini alıp iyi np kasmaya başladım ki bu sabah kalktığımda sitede sola göre sıralamanın kalktığını, sol npnin sağa eşitlendiğini, bir sürü emekle yaptığım rune lü itemlerimin silindiğini farkettim.

Şimdi burada herkesin ve yönetimin elini vicdanına koyup tarafsız bir şekilde yorum yapmasını istiyorum.
  • Siz sola göre sıralanacak demeseniz ben rune işine bu kadar emek vermezdim, o zamanda gider pk atardım ve mevcut np den en az 70 80 k daha fazla np m olurdu.
  • Kastığım rune lü itemler sayesinde diğer oyunculardan daha fazla np kazanmam oyunun açığı ya da hilesi değil. Bunları legal bir şekilde emek verip millet yatıp uyur gezerken yaptım ben, düne kadar herkesin emek verip yapabileceği bir şeydi.
  • Rune işinden haberdar olmayıp oyuna bu aşamada başlayan oyunculara haksızlık, eşitsizlik olacak diyenler olabilir. Afedersiniz de biz bu oyunun alpha1, alpha2 sini kapalı betasını oynarken onlarca bug tespit edip uğraşırken, o arkadaşlar gezip tozup başka oyun oynuyordu. Ben o aşamalardan zevk ve oyun bilgisi edindim. Edindiğim oyun bilgisini bu aşamada strateji yaparak kullandım. Para ödülünü duyup gelen adamın bilmemesi gayet normal.
Dorionda bir Otchiwa heykeli var bilenler bilir. Bunun hikayesini youtube a yazıp izleyebilirsiniz.
Bu heykel alpha1 deyken konuldu diye hatırlıyorum. Ama bu yaşadığım olay benzeri ufak tefek olayları alpha2 de duydum, kapalı beta etkinlik öncesi süreçte de bizzat yaşadım. Şuanda da yaşıyorum.

Burada yaptığım şeye hile, haksızlık, eşitsizlik diyen olacaktır illaki kendi clanımda bile vardı bu tarz düşünce de adamlar. Ben yaptığım şeyin hile vs olduğunu düşünmüyorum. Oyun bilgimi kullanarak strateji yaptım ancak yine emeğimizi hiçe sayarak adaletsiz bir çözüm uygulandı.

Teşekkürler herkese.

Son düzenleme:

Nart

Üye
Mageler yine avantajlı bir konumla dorionda paper rünlü kıyafetler droplayabiliyorken, diğer classlar ve zindanda tırmalayarak rünlü item düşürebiliyor. Oyun resmen mageler için dizayn edilmiş durumda şuan.

Boss'dan ilk rünlü drobu aldığımızda yönetime bunların kaldırılması gerektiğini belirtmiştim.

Bu etkinlikte rünlü item kasılması zaten başlı başına anlamsız.

morganlefay

Üye
Mageler yine avantajlı bir konumla dorionda paper rünlü kıyafetler droplayabiliyorken, diğer classlar ve zindanda tırmalayarak rünlü item düşürebiliyor. Oyun resmen mageler için dizayn edilmiş durumda şuan.

Boss'dan ilk rünlü drobu aldığımızda yönetime bunların kaldırılması gerektiğini belirtmiştim.

Bu etkinlikte rünlü item kasılması zaten başlı başına anlamsız.
Magelerin doriondan rune lü kıyafet çıkarması beta açıldıktan 3-4 gün sonra kapatıldı zaten. Ayrıca öyle seri item atıyor diye bir olay yoktu. 1 günde 3 tane çıktı sadece.
Dungeondan melee kıyafetlerinin rune lüleri düne kadar hala atıyordu. Uğraşan melee çıkarıp +5 e filan basıp benim yaptığım olayın aynısını yapabilirdi.
Emin ol dungeondan melee kıyafeti çıkarma ihtimalin, doridondan çıkarma ihtimalinden daha fazla.

Diğer dediğine hak veriyorum, bence de rune lü itemler en başından beri olmayabilirdi. Ama bu itemleri yapma olanağı sağlanmış, özellikle sorulmuş ve söylenmiş olmasına rağmen emek harcanıp sonrasında np ve itemlerin silinmesi adaletsizlik.

Aziz

Üye
Selamlar. Sizin konuzla alakalı forumda başka bir konu da ise rünlü itemlerin olmasından dolayı adaletsizlik olduğunu savunan başka bir konuyla kıyasladım. Şu an aktif olarak oynamıyorum. Öncelikle çok geçmiş olsun. Diğer adaletsiz olduğunu düşünen konuya buradan erişebilirsiniz. Discord kısmında np sıralamasının sol taraftan olacağını bende bir çok kez şahit oldum. Dün açılan konudan sonra rünler silindiyse hemen çok hızlı reaksiyon alınmış. Hali hazırda rünlü itemlerin olacağından ya da rün taşlarının düşeceğinden ya yönetimin haberi yoktu ya da dropları kontrol etmediler. Özellikle Türk communitysi böyle hataları hiç bir zaman affetmez. Kalkıp bildirmez, "Buradan rün çıkıyor, bunlarda sorun var mı?" asla söylemez. Gider yapar. Ancak illegalite bir durum yoksa eğer, çıkarılan ve basılan rünlü itemlerin ne yazık ki silinmemesi, silinse bile ona uygun bi telafi verilmesi gerekiyor. Dediğiniz gibi emek verip geri kaldığınızı söylediniz. Sahiden bu kadar fark ediyor mu? Oturup saatlerce pk atmak yerine rünlü taş basıp pka bu şekilde çıkmak sizi kaybettiğiniz zamanı geri veriyor mu? Bilmek isterim. Etkinliklerde bu tarz sağa veya sola eşitleme, sağ mı sol mu durumları olmadan baştan planlanıp, açıklanması gerekiyordu ve bu açıklamalardan dönülmemesi gerekiyordu. Elbette her etkinlik boyunca buglar, hatalar olacaktır. Bunlara göre de reaksiyon alınıp gerekli tedbirler alınacaktır, belki de karakter banlamalar da olacaktır. Ancak oyunun izin verdiği yöntemler neticesinde itemların silinmesini pek mantıklı bulmadım. Düştüyse, izin verildiyse yapacak bir şey yok. O itemlar kalması gerekiyordu. Mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır. Göreceğiz. İyi forumlar.

morganlefay

Üye
ee baska jobdami paper kascak :)
doriondan paper kıyafetlerin rune lü itemleri düşüyor, düşen item sadece mage ya da priest değil. Hatta mage ve priestten 3 kat fazla oranda warrior ve rogue de çıkıyor. Defansından feragat etmek isteyip rune lü item kullanırım diyen her rogue ve warrior da dorionndan paper kıyafet kasıp aynısını yapabilirdi. Ayrıca düne kadar bosslardan ve dungeondan imperiallerin, elite lerin de çift rune lüsü hala çıkıyordu.

morganlefay

Üye
Selamlar. Sizin konuzla alakalı forumda başka bir konu da ise rünlü itemlerin olmasından dolayı adaletsizlik olduğunu savunan başka bir konuyla kıyasladım. Şu an aktif olarak oynamıyorum. Öncelikle çok geçmiş olsun. Diğer adaletsiz olduğunu düşünen konuya buradan erişebilirsiniz. Discord kısmında np sıralamasının sol taraftan olacağını bende bir çok kez şahit oldum. Dün açılan konudan sonra rünler silindiyse hemen çok hızlı reaksiyon alınmış. Hali hazırda rünlü itemlerin olacağından ya da rün taşlarının düşeceğinden ya yönetimin haberi yoktu ya da dropları kontrol etmediler. Özellikle Türk communitysi böyle hataları hiç bir zaman affetmez. Kalkıp bildirmez, "Buradan rün çıkıyor, bunlarda sorun var mı?" asla söylemez. Gider yapar. Ancak illegalite bir durum yoksa eğer, çıkarılan ve basılan rünlü itemlerin ne yazık ki silinmemesi, silinse bile ona uygun bi telafi verilmesi gerekiyor. Dediğiniz gibi emek verip geri kaldığınızı söylediniz. Sahiden bu kadar fark ediyor mu? Oturup saatlerce pk atmak yerine rünlü taş basıp pka bu şekilde çıkmak sizi kaybettiğiniz zamanı geri veriyor mu? Bilmek isterim. Etkinliklerde bu tarz sağa veya sola eşitleme, sağ mı sol mu durumları olmadan baştan planlanıp, açıklanması gerekiyordu ve bu açıklamalardan dönülmemesi gerekiyordu. Elbette her etkinlik boyunca buglar, hatalar olacaktır. Bunlara göre de reaksiyon alınıp gerekli tedbirler alınacaktır, belki de karakter banlamalar da olacaktır. Ancak oyunun izin verdiği yöntemler neticesinde itemların silinmesini pek mantıklı bulmadım. Düştüyse, izin verildiyse yapacak bir şey yok. O itemlar kalması gerekiyordu. Mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır. Göreceğiz. İyi forumlar.
Hocam dediğim gibi bu olayı 3 battle point increase ı olan bir rune ile başladık. Sonrasında sadece sol u artırdığını farkettik. Bu olaydan sonra yetkili arkadaşa bildirim yaptım. Normalde 8 kişilik bir partyde 18 battle point/18 seasonal point geliyor sağ altta bu şekilde yazıyor.
3 rune lü itemi taktığımızda gelen np 21 battle point/21 seasonal point yazıyor ama seasonal point 18 artıyordu.
İtemi ve bu bug ı söyledim hemen, bu şekilde bir itemimiz var sağ tarafı yazıyor olmasına rağmen artırmıyor. Sıralama zaten sola göre mi olacak yoksa sağı artırmaması bir bug mı diye.
Ertesi gün tester kanalında da tekrar sordum, sola göre sıralanacak dedi.

Nart

Üye
doriondan paper kıyafetlerin rune lü itemleri düşüyor, düşen item sadece mage ya da priest değil. Hatta mage ve priestten 3 kat fazla oranda warrior ve rogue de çıkıyor. Defansından feragat etmek isteyip rune lü item kullanırım diyen her rogue ve warrior da dorionndan paper kıyafet kasıp aynısını yapabilirdi. Ayrıca düne kadar bosslardan ve dungeondan imperiallerin, elite lerin de çift rune lüsü hala çıkıyordu.
Paper magenin giydigi kıyafetin çift rünlüsü ile rogue, warriorun bir mi?

Dorionda kasmakla dungeonda kasmak arasında en az 1e10 fark var. Imperial cift rünlü düşürmenin zorlugunu herkes biliyor. Biz de alpha 1 den beri oynuyoruz bu oyunu.

Eğer sen kendini değil oyunu ve bahsettigin ADALET'i savunuyorsan, mage paper çift rünlü itemlerinin sadece dungeonda ve imperiallerle aynı zorlukta çıkmasını savunursun !

morganlefay

Üye
Paper magenin giydigi kıyafetin çift rünlüsü ile rogue, warriorun bir mi?

Dorionda kasmakla dungeonda kasmak arasında en az 1e10 fark var. Imperial cift rünlü düşürmenin zorlugunu herkes biliyor. Biz de alpha 1 den beri oynuyoruz bu oyunu.

Eğer sen kendini değil oyunu ve bahsettigin ADALET'i savunuyorsan, mage paper çift rünlü itemlerinin sadece dungeonda ve imperiallerle aynı zorlukta çıkmasını savunursun !
Velev ki haklısın dungeondan çıkarmak daha zor (dorionda rune çıkarmayı denemediğinden adım gibi eminim)
Magenin imperial inin verdiği defans ile paper ın verdiği defans bir değil. Bonusları aynı ancak defans farkı var. Aynı şekilde warriorda da öyle. Ben defansımın düşüp paper kullanma dezavantajımı kabul edip bu itemleri kullanıyorsam aynısını sen de yapabilirdin. Sallıyorum kafalık paper +5 tak 1 parça diğer parçaların +8 imperial olsun. Kaybın en fazla 30 40 def, 3 4 str olur. Rune lere 9+9 battle point getirme şansın vardı kolay bir şekilde neden yapmadın?
30 40 def, 3 4 str daha mı önemli sence 18 bp almaktan?
Elini vicdanına koy tarafsız yorum yap dostum, oyun içindeki savaşımız oyun içinde kalsın lütfen.

wolfphenom

Üye
mele karakter neden defansindan feragat etsin :)

mele karakter neden defansindan feragat etsin :)

malum oyuna bezeyen bi sistem ben zaten buna karsiyim bu sisteme ne eklersen bozulur. eklenebilseydo malum oyuna eklenirdi. oyun komple degismeli bana gore sirf turk yapimi diye urdayim okadar diyorum

Alphaa

Yeni Üye
1 aylık bir etkinlik sürecinde zaten sol np ye göre ödül verilmemeli herkesin adaletli olunabilmesi herkesin normal şartlar altında taki herkesin aynı itemi takabilme özgürlüğü gibi herkesinde aynı np yi alabilmesi adına sağ np den ödül verilmesi gayet doğru bir davranış olur ben bu rün olayını bilmezken senın orda 1 günde 2 günde kastıgın rünler sayesinde benım kastıgım np nin 2 3 katını kasacaksan bu adaletsiz olur işe bu tarafından bakmayı dene ödüller sağ np den verilmeli en adaletli yanı da bu olmalıdır. bu etkinlik sürecinde alpha da oynayan arkadaslar neye nasıl rün basıldıgını bilmem neyi bildiği için etkinlik süresindede daha ilk kez oyuna dahil olan arkadaşların bunları bilmeyişi ve eşit item vs oldugu icin yapılamaz birşey olacağını beklediği için (örn item + basmak gibi ) sen bildiğinden öne geçemezsin herkes adaletli ortam olmasını istiyorsan aaa evet sağ np ne yapılırsa yapılsın herkese eşit gidiyor diyerek bu şekilde rank kasmalısın yani çakallık yaparak milletin önüne geçerek değil.

IMJOLNNİR-FURKAN

Üye
silindi ise ya telafisi yapılmali yada telafisi yapılmıyorsa droplari konulmucak. bu aralar yaptıkları celişmeye baya başladi yönetimin.

Makarov

Üye
Hala aynı şey aynı şey.. Buradan bütün yetkililere söylüyorum kim varsa yönetim monetim üst ekip umrumda değil bu sefer çok ciddiyim! Oyun içerisinde aklını kullanıp emek verip np kasacagı zamanı item kasarak harcayan insanların ya buna sebep olacak şeyin önünü kapatın ya da fütursuzca buna izin verip başka tarafın oyunu bilmediği için bunu akıl edecek aklı olmadığı için veya bu şeyi yapamadığı için veya ağladığı için hiçbir haksızlık olmamasına rağmen herkesin ulaşabileceği item droplarını çıkarmış birkaç arkadaşım adına yapılan şey adaletsizliktir. GM'e dahi yapmadan önce yazmış olan ekibimden biri bile olumsuz dönüş almamıştır. Hangi curretle şimdi bu itemleri ve npleri haftalar sonra siliyorsunuz ? Biz hep bir şeyler yapacağız ve önü mü kapatılacak haksızlık bu diye ? Mage oynuyoruz nerf yiyor. Nerf isteyen kişileri izliyorum mage oynamaya çalışıyorlar beceremiyorlar. Oyunu bilen ve aklını kullanan hiçbir 3.parti yazılım açmadan sadece biraz düşünüp pve kısmına zaman ayırarak herkese açık bir şeyi günlerce uğraşarak elde etmiş kişilerin önüne ne hakla geçiyorsunuz ? Ne yapsak karşı tarafı memnun etmek için bizim önümüze mi geçeceksiniz ? O zaman bende towna girip beni kesen ve ekibimi kesen kişilerin diğer herkesi kesen kişilerin kaybolan bpsinin geri gelmesini bunu yapan sınıfların da ayrıca kazandığı bp lerinin silinmesini istiyorum. O dikilen heykelin ayak parmağı kadar düşünceniz ve vicdanınız varsa ne demek istediğimi anlarsınız ve uygulamaya geçersiniz. Yetti be ne yaparsak önüne geçiliyor. Oyunu oynayamiyoruz artık engellendigimiz için, ya kapat kardeşim ya da önümüze geçip durmayın adam emek vermiş uğraşmış uyumamış 1 hafta sonra itemini ve bp sini silmek nedir ? Sileceksen neden başta müsaade ediyorsun bu duruma ? Neden 10 gün sonra siliyorsun? Sana bunun yasak olup olmadığı sorulduğunda neden cevap vermiyorsun ? Hasta mıyız hocam hiçbir şey yapmayalım mı biz diğer userler gibi kafamızı kullanmadan mı oynayalım ? Sonra durmadan tickettan dc den ağlayalım mı ? Adaleti sağlıyoruz diye başkalarının hakkına giriyorsunuz. Aynı şeyi kapalı betanın sonunda yaptınız oyunu ekipce bıraktık pk da bitti oyun da sonra etkinlikte başladık hala aynı şey oluyor. Buraya ekipten kim bu duruma müdahale ettiyse açıklama bekliyoruz. Lütfen geriye kalan arkadaşlar yazmasın ben ekibe yazdım bunu, muhattabım onlar geriye kalanlar fikirleri varsa kendine saklasın.

EtikeT

Üye
Morgana dibine kadar haklıdır, adamın haftalardır nasıl emek verip rün kastığının şahitiyiz bizler. Adamın hakkını yemeyin...

Alphaa

Yeni Üye
kapalı beta sağ bp ödülü verilir inş. kasmasın yapmasın abi allah allah niye çakallık yaparak üste çıkma cabası var ?
offical değil burası beta hersey her türlü şartta eşit bir yarışma olmalı uzatmayın konuyu

SunRise

Yönetici
Community Manager
Merhabalar, etkinliğin ilk günü rünlü eşya droplarının açık bırakılmasından dolayı, karakterinizin üzerinde bu eşyalar kalmış. Daha sonrasında bu olay birkaç oyuncu tarafından raporlandıktan sonra, karakteriniz incelemeye alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, etkinlikte olmaması gereken rünlü eşyalar karakterinizden silinmiş ve sadece "rün bonusu ile kazanmış olduğunuz BP miktarı" karakterinizden silinmiştir. Bu işlem tüm oyuncular adına daha adil bir oyun ortamı yaratılması adına yapılmıştır. Sadece sizin değil, oyundaki tüm bonuslu BP kazanımı yapan karakterler incelenmiş ve tüm karakterlere aynı işlem uygulanmıştır. Lütfen konuyu kişiselleştirmeyelim. Genel olarak, bu tarz problemlerin tekrar yaşanmaması için etkinlik sıralamaları sağ BP sıralamasına göre yapılacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt