Balıkçılık Başlangıç Amatör Rehberi (1-10 Level)(GENİŞ REHBER)

zexeus

Üye
Balıkçılık Başlangıç Amatör Rehberi (1-10 Level)

Herkese selamlar arkadaşlar.Forumda gördüğüm ve eksikliğini hissettiğim bir rehber olarak ben de kendimce sıfırdan bir amatör balıkçılık rehberi hazırlamak istedim (1-10 level arası).Bu zamana kadar yapılan tüm rehberlerde emekleri geçen tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür ederim. Umarım bunun hesabını kitabını yapan kişilerde bu şekilde kendi rehberlerini paylaşırsa sevinirim. Gelelim rehberimize...

Balıkçılık yapmak isteyen arkadaşlara önerilerim:

1.)İlk olarak amacınız nedir?

** Hızlı Exp kasarak daha hızlı seviye almak

Hızlı olarak afk ve aktif olarak bilgisayar başında duracaksınız işler değişir.Bunun için uzun süren balıkçılık farmlarımda gördüklerimi sizlerle paylaşayım.

2.)Oyun içi balıkçılıkta şans faktörü var mıdır? Bunu nasıl artırabilirim?

*BALIKÇILIKTA ŞANS (RNG) FAKTÖRÜ
*Balıkçılık yaparken şans faktörü denen bir olay var .Evet her oltanız görünen balığı YAKALAMAZ! Burda galiba küçük bir RNG durumu var.(RNG: Random number generator, yani rastgele şans diyelim)

NOT: Şans faktörü işin içinde olduğundan şans artırıcı balık olan “Sword Fish” kullanmanızı öneririm.(Düşük seviyelerde de kullanılabilir.Ancak fiyatı biraz tuzlu.)

3.)Oyun içi balıkçılık farmını nasıl hızlandırabilirim?

BALIKÇILIK HIZLANDIRMALARI (HIZ,EXP VE ŞANS)

Bunlar daha hızlı seviye atlamak için yapmanız gereken işlemler.Bu durum sizin oyun içi maddi durumunuza ve isteklerinize göredir. ZORUNLU DEĞİLDİR! . Ancak daha hızlı bir şekilde seviye atlamak istiyorsanız kullanmanız yararınıza olacaktır.

1.)HIZ

*Balıkçılıkta hız sizi diğer oyunculardan biraz daha hızlı ilerlemenizi sağlar. Bunun için sizlere iki farklı item önerebilirim.(Şuan bildiğim kadarıyla)

grilledperch.jpg
blue marlin.jpg
Grilled Perch
Blue Marlin
Balıkçılığınızı 10 dakika boyunca %10 hızlandırır. (Paranız yoksa bu item ucuz aynı zamanda cooking ile kendiniz yapıp kullanabilirsiniz. ancak 10 dakikada bir basmanız lazım. Şuan bir otomasyon sistemi yok!)​
Balıkçılığınızı 20 dakika boyunca %10 hızlandırır. (Paranız varsa veya çok fazla grilled perch basmak istemiyorsanız bu balığı kullanabilirsiniz)​
NOT: Bu itemleri hem vakit hemde maddi durumlarınıza göre karşılayın!

2.)EXP

Balıkçılıkta en fazla sıkıntı exptir. Şuan için gördüğüm oyunda 2 exp artırma itemi var:
grilledpercwithpotatoes.jpg
puffer.jpg
Grilled Perch with Potatoes(REQ 40 LVL)
Puffer
Bunu kullanmak için en az 40 level olmak zorundasınız. Bu item 10 dk. boyunca %20 oranında balıkçılık expini arttırır.​
20 dk boyunca %20 oranında balıkçılık expini artırır.​

3.)ŞANS (RNG)

Oyun içinde balık tutarken şans faktörü durumu bulunuyor.Yani her oltanıza takılan inventory’e gelmiyor maalesef. Bu yüzden oyun içerisinde balık tutmanızda şansınızı artırmak hem exp hem de aldığınız balıkların inventory’nize gelmesinde yardımcı olacaktır. Bunun için oyun içi:

sword fish.jpg
Sword Fish
Balık tutma şansını 20 dk. boyunca %20 arttırır.​

4.)Aktif olarak bilgisayar başındayım.Nasıl daha hızlı balıkçılık yapabilirim?

*AKTİF BALIKÇILIK (1-10 Seviye)

*aktif balıkçılık: bilgisayar başında durarak exp,hız ve şans itemlerini kullanarak yaptığınız balıkçılık.Kullanmazsanız bilgisayar başında scleri takip etmek zorunda kalmayacağınız için pasif balıkçılığı tercih ediniz!

Aktif balıkçılık yapmak için en uygun yer Krallıkların (Lunaskar veya Protean Kingdom)İskele tarafında bulunan küçük köprü alanı.Aktif olarak hem hız,exp ve şans itemlerini kullanıyorsanız veya kullanacaksanız burası diğer alanlara göre daha fazla exp veriyor.Diğer alanlarda boşuna kürek çekmeyin zamanınıza gerçekten yazık olacaktır. (İstatistikleri sizlerle paylaşıyor olacağım.)

*PASİF BALIKÇILIK (AFK) (1-10 Seviye)

*pasif balıkçılık: Bilgisayar başında durmadan ve herhangi bir şans itemi kullanmadan yapılan balıkçılık.

Pasif balıkçılık yapmak için bu seviyelerde en uygun yer Protean için Tarron Lunaskar için Warron Camp sahil köprü değil! . (İstatistikleri sizlerle paylaşıyor olacağım.Protean ve Lunaskar krallıkları için karakterinizin seviyesi 25 level olmak zorunda.1 level karakter ile balıkçılık yapmayın!)

Evet bunlar aklıma gelenler ve aynı zamanda kullandığım taktikler.Bunun dışında 1.seviyeden 10. Seviyeye toplam harcadım zaman (Pasif ve aktif balıkçılık karışıktır): Yaklaşık 58 saat 20 dk’da 10 level oldum. Ancak slot bulmak için farklı farklı slot denediğimden sizde bu biraz daha düşebilir.

DORİON İSKELESİ (Fishing Spot-2)
dorion.jpg

Yaptığım hata ilk olarak dorion iskelede balık tutmaya çalışmak oldu. Uzun süreli ve herhangi bir hızlandırıcı(exp,hız,şans) kullanmadan 16 saatte 1.seviyeden 5.seviyeye geçmek oldu. Bu arada saatlik ortalama exp’im (3.750 exp).

KRALLIKLAR PROTEAN-TARRON VEYA LUNASKAR-WARRON CAMP
tarroncamp.jpg

Daha sonra fikir değiştirip Protean Kingdom’da Tarron Kamp sahile gitmek aklıma geldi. Birazda orayı deneyimledim. Ancak burada kısa zamanda pek fazla bir artış olmadı ve arada sırada bir exp ve sc basarak ilerdedim. Burada 1 saatte : 4896 exp kazandığımı gördüm 1 dk’lık exp kazancım ortalama 81.60 exp . Kısa süreli iyi gözüksede elimden çok fazla balık kaçtı. Bu arada burada balık çeşitliliği fazla dikkat etmek lazım. Ancak güzel olan şey düşük seviyede uzun süreli olarak bıraktığımda 5286 exp kazandığımı gördüm. 1dk’lık ortalaması ise 88.10 exp oldu.

İskele’ye gitmeden önceki Köprü (Malum Köprü )
Malumköprü.jpg

Daha sonra önerileri dinleyerek geldiğim yer.Bura hakkında görüşlerim biraz farklı olacak. Burada uzun süreli olarak bıraktığımda 1 saatlik 4680 exp ,1 dakikada ortalama 78 exp . Kısa süreli scler basılı iken aldığım 1 saatlik exp (hazır olun) 6208 exp, 1 dakikada ortalama 103.47 exp. Evet bu nedenle görüşüm biraz daha şekillenmeye başladı.

Evet arkadaşlar ben günlük aktif olarak 14 saat farmı elimle yaptım. Geriye 10 saat farmı afk olarak bıraktım. Eğer sizde zamanız varsa arada sırada bakarsanız her 20 dk bir item kullanıyorum. Bu itemler güncel olarak şu şekilde:

İtem ismiAçıklamasıFiyatı (Oyun içi Gold)Saatlik Kullanım
grilledperch.jpg
*Grilled Perch (Saatlik 6 adet Kullanılabilir.)(GP)
Balıkçılığınızı 10 Dakika Boyunca %10 hızlandırır.1.200 gold7.200 gold
blue marlin.jpg
*Blue Marlin (Saatlik 3 adet Kullanılabilir.)(BM)
Balıkçılığınızı 20 dakika boyunca %10 hızlandırır.12.000 gold36.000 gold
grilledpercwithpotatoes.jpg
*Grilled Perch with Potatoes(req 40 level)(Saatlik 6 adet Kullanılabilir.)(GPP)
10 dk. boyunca %20 oranında balıkçılık expini arttırır.30.000 gold180.000 gold
puffer.jpg
*Puffer (Saatlik 3 adet Kullanılabilir.)(P)
20 dk. boyunca %20 oranında balıkçılık expini arttırır.22.000 gold66.000 gold
sword fish.jpg
*Sword Fish (Saatlik 3 adet Kullanılabilir.)(SF)
Balıkçılık şansınız 20 dk boyunca %20 arttırır.35.000 gold105.000 gold
6GP+3P+3SFGrilled Perch + Puffer + Sword Fish-178.200 gold
3BM+3P+3SFBlue Marlin + Puffer + Sword Fish-207.000 gold
6GP +3PGrilled Perch + Puffer-73.200 gold
3BM + 3PBlue Marlin + Puffer-102.000 gold

Grilled Perch: 1.200 gold 10dk’lık 1saatte 6 adet kullanılır. Toplam : 7.200 gold maaliyet
Blue Marlin: 12.000 gold 20 dk’lık 1 saatte 3 adet kullanılabilir. Toplam 36.000 gold maaliyet
---Grilled Perch veya Blue Marlin fiyatları değişebilir. Ona göre sizde alım yaparsınız. 2 item aynı özellik veriyor yalnız Grilled Perch 10 dk’lık Blue Marlin 20 dk’lık-------
*Grilled Perch with Potatoes(REQ 40 LVL): 30.000 gold 10dk’lık 1 saatte 6 adet kullanılır. Toplam 180.000 gold maaliyet. (Aşırı pahalı ve gerekisz yere 10 dk. olduğundan kullanmayı bıraktım. Asıl fiyatlaması 10k gold olursa kullanılabilir. Yoksa aşırı dengesiz üzerinde değişiklik yapılmalı!)
Puffer: 22.000 20dk’lık 1 saatte 3 adet kullanılır. Toplam 66.000 gold maaliyet
Sword Fish: 35.000 20’lık 1 saatte 3 adet kullanılır. Toplam 105.000 gold maaliyet
1 saatlik yaklaşık tüm itemler kullanılırsa:
Grilled Perch ile hızlandırırsanız;
Grilled Perch+Puffer+Sword Fish = 178.200 gold/saat
Blue Marlin ile hızlandırırsanız;
Blue Marlin+ Puffer+ Sword Fish= 207.000 gold/saat
Benim şansım var diyenlere:
1 saatlik yaklaşık tüm itemler kullanılırsa:
Grilled Perch ile hızlandırırsanız;
Grilled Perch (Hız %10,10dk)+ Puffer(Exp %20, 20dk) = 73.200 gold/saat
Blue Marlin ile hızlandırırsanız;
Blue Marlin(Hız %10,20dk)+ Puffer(Exp %20, 20dk) = 102.000 gold/saat gideriniz olacaktır.Bunları kullanmak sizlere kalmış.

Exp için yerleri ve miktarları tekrardan paylaşayım:

Yerler (Lokasyon)Uzun Sürede Kazanılan Saatlik Exp OrtalamasıUzun Sürede Kazanılan Dakikalık Exp Ortalaması1 Saat'lik Exp Ortalama1 Dakikalık Exp Ortalama
Dorion İskele3750 exp.62.50 exp.--
Protean-Tarron vs Lunaskar Warron5286 exp.88.1 exp.4896 exp.81.60 exp.
İskeleye Gitmeden Önceki Köprü4680 exp.78 exp.6208 exp.103.47 exp.

Düşük levelde ben “Sword fish” kullanmıyorum. Ancak (10-20 level) arası kullanmam gerektiğine inanıyorum.Tekrar deneyip sizlere (10-20 level) anlatmak isterim. Şimdilik diyebileceğim bunlar. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler...

ClyDeBorrow

Üye
eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş,benim sorum şu olta farklarından da bahsedebilir misin?

zexeus

Üye
eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş,benim sorum şu olta farklarından da bahsedebilir misin?
Beğendiğiniz için teşekkür ederim. Şuan 2 farklı olta kullanıyorum. İlk seviye ve ikinci seviye. 20 levele ulaşırsam üç farklı oltayı kıyaslayabilirim. Sıfırdan başladığım için biraz yavaş oluyor. Ancak ilerleyen zamanlarda ilk fırsatta paylaşıyor olacağım. Öneriniz için teşekkürler

meraklimahmut

Üye
Mantıken 10Lv olur olmaz Rare Rod takmak gerekmiyor mu? Neden böyle bir ayrım var oyunda?

Lady

Üye
Güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Uzun zaman balıkçılıkla uğraşmış ve şuanda pes etmiş biri olarak söylüyorum ki yazınızda pek çok faydalı bilgiler bulunmakta.

zexeus

Üye
Mantıken 10Lv olur olmaz Rare Rod takmak gerekmiyor mu? Neden böyle bir ayrım var oyunda?
Bende başta öyle düşünmüştüm. Oyunda yeniyim 1 ay oldu. Bu rehberi yaparken gördüğüm eski videolar ve bilgilere bakarsak AFK balıkçılık yapan kişi fazla olduğunu gördüm. Bunu yönetim düşürmek için değişiklikler yapılmış. Şuan için balıkçılık fazla para getirmeyen bir meslek ben craftlar için geliştirmek istiyorum. Bence balıkçılık ilerleyen zamanlarda daha değerli olacağını düşünüyorum. Şuan yönetim bazı yenilikler getirirse aktif balıkçılık için ölmüş bir meslek olmaktan çıkabilir. Eğlenceli hale getirilebilir. AFK farmda balık yerine farm exp gelebilir veya şans kutusu tarzı bir şey koyar. İçinden pot falan çıkar para etmeyen trade edilemeyen. En azından bazı şeyler oyuna adapte edilebilir. Balık oltaları hız ve şans oranını değiştiriyor. Yeni sistem güzel ama son seviyelerde sıkıcı olabiliyor level 9,19,29,39 gibi :D. Çok güzel soru yönetimden yeni şeyler isteyebiliriz :).

zexeus

Üye
Güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Uzun zaman balıkçılıkla uğraşmış ve şuanda pes etmiş biri olarak söylüyorum ki yazınızda pek çok faydalı bilgiler bulunmakta.
Beğenmenize sevindim. Şuan yavaş yavaş rutine binmeye başladı. Umarım ilerleyen zamanlarda yeni şeyler görmeye başlarız. Bilmiyorum İstek-öneri bölümünde vardır muhakkak ne kadar dile getirilirse o kadar ön plana çıkarmış gibi geliyor bana :) exp ve farmın dışında yeni şeyler gelirse tadından yenmez ^^.

Lady

Üye
Beğenmenize sevindim. Şuan yavaş yavaş rutine binmeye başladı. Umarım ilerleyen zamanlarda yeni şeyler görmeye başlarız. Bilmiyorum İstek-öneri bölümünde vardır muhakkak ne kadar dile getirilirse o kadar ön plana çıkarmış gibi geliyor bana :) exp ve farmın dışında yeni şeyler gelirse tadından yenmez ^^.
Lvl 20den sonra Death Valley'de balıkçılık yapabilirsin. Oradaki gelen exp daha fazla olmakla birlikte balık tutma hızı da 3 kat hızlanıyor nerdeyse ve çıkan bazı eşyalar belli bir oranda getiri sağlayabiliyor.
Ancak orada afk bırakamıyorsun ve her an tetikte olman gerekiyor. Sağ olsun yönetim asaslara yem olacak oyuncular olarak seçmiş Death valley'de balıkçılık yapmak isteyenleri. Umarım 20 lvl e gelip sen de bu zevki yaşayabilirsin :giggle: Ben yaşadım bana şimdilik yetti.

zexeus

Üye
Lvl 20den sonra Death Valley'de balıkçılık yapabilirsin. Oradaki gelen exp daha fazla olmakla birlikte balık tutma hızı da 3 kat hızlanıyor nerdeyse ve çıkan bazı eşyalar belli bir oranda getiri sağlayabiliyor.
Ancak orada afk bırakamıyorsun ve her an tetikte olman gerekiyor. Sağ olsun yönetim asaslara yem olacak oyuncular olarak seçmiş Death valley'de balıkçılık yapmak isteyenleri. Umarım 20 lvl e gelip sen de bu zevki yaşayabilirsin :giggle: Ben yaşadım bana şimdilik yetti.
Eminim tekten giderim XD.

Totti

Üye
Merhaba,

Balıkçılık da en değerli balık yada balıklar nelerdir ?

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt