Beyin yakan etik/kural sorusu

kylimcy

Üye
Sülün Osman'ın savunması (Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. Yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı.) aklıma bu soruyu getirdi :) Merak ettim ve size de sormak istedim.

Bir senaryo yazalım önce.

Bir karakter 10m luk itemi 20m'a pazara koymuş olsun. Arkadaşı olan kişi de yakınında olsun ve bu kişiye açıktan "Kanka 50m'luk bu itemi acil paraya ihtiyacım olduğu için satmam gerekiyor. Almak ister misin?" desin.

O sırada orada bulunan ve fiyatlardan net haberi olmayan birisi de (Premium olmadığı için Auction House'a bakamıyor varsayıyoruz) bu yazışmayı okuyup "Kazıkladım adamı" düşüncesi ile itemi hemen çeksin.

Ardından Dorion'a giderek itemi araştırsın ve 10m olduğunu görüp kazıklandığını anlamış olsun.

Bunun üzerine destekten 10m luk itemi 20m'a sattılar dolandırdılar beni diye yardım istesin.

Elimizde bulunan veriler;

Bir kişi pazardan başkasına bir item satmaya çalışıyor.
İtemin fiyatının çok ucuz olduğunu düşünen birisi o itemi araya girip alıyor.

Şimdi bu durumda dolandıran kişi mi suçlu olur yoksa dolandırılan kişi mi? Ayrıca ceza verilmesi gerekiyorsa cezayı kim yer? (Zararda olması dolandırmaya çalışmadığı anlamına gelmiyor)

murolity

Üye
hatalı olan oyun yönetimi çünkü Auction House sistemi yapıp sadece bu sistemi premium alanlara kullandırtması. Premium elbette insanlara öncelik tanımalı ancak oyun içinde kullanılan bir sistem de olmamalı. Olacaksa offline pazar da olabilir.

Zbam

Üye
hatalı olan oyun yönetimi çünkü Auction House sistemi yapıp sadece bu sistemi premium alanlara kullandırtması. Premium elbette insanlara öncelik tanımalı ancak oyun içinde kullanılan bir sistem de olmamalı. Olacaksa offline pazar da olabilir.
Bence oyun yönetiminin kesinlikle olayla alakası yok ayrıca kimseye de ceza verilmez doğal seçilim bence piyasaya bakmadan item almamak lazım

jobulani

Üye
Ortada suçlu yok. Gayet gönül rızası ile satın alınmış bir item var. Alan kişiye akıl parası olmuş. Bi dahaki sefere daha dikkatli alışveriş eder.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt