Community (Topluluk) ve Slot Savaşları

Madmat

Üye
Merhaba,

Bir MMO hayranı olarak Rise Online'ı uzun süredir bekliyordum. Knight Online gibi; kendisini geliştiremeyen, bulunduğu çağa ayak uyduramayan, sıradan veya radikal değişimlere soğuk bakan ve en önemlisi aşırı kötü bir oyuncu/yayıncı topluluğuna sahip bir oyunu uzun süre önce bıraktım. Rise Online'ın da bu toksik kitleye rağmen başarılı bir oyun olacağını düşünüyorum. Önünde uzun bir yolu var, oyunun yapımcıları umarım Knight Online oyununda yapılan hataları yapmazlar. Oyunu herhangi bir açıdan geliştirmeyip, ücretli içerikler getirmek veya göz boyama kisvesi altında oyunculara sus payı vermek maksadı ile ücretsiz eşya hediyeleri sunarlar ise aynı yolun yolcusu olacaklardır.

Değinmek ve üzerinde durmak istediğim konu ise slotlarda olan savaşlardır. Üzülerek görüyorum ki Knight Online'ın hatrı sayılır miktarda oyuncusu, zihniyetleri ile birlikte oyuna giriş yapmış. Her oyunun/sunucunun ilk açılışında elbette bir yoğunluk olur. Ancak ortada bir saygı esamesi yok ise oyunun nereye doğru gideceği az çok bellidir. 30'uncu seviye sonrası gittiğimiz ırk haritasının hemen her slotunda karşılacağınız durum şu ki; bir slotta 5-6 mob spawn oluyor ve o slotta hali hazırda bir parti görevini tamamlamaya çalışıyor. Parti sırasını beklemeyen oyuncular ise hemen bir parti daha kurarak aynı slotu 16 kişi dönmeye çalışıyorlar. Bunun "Terms" kısmında herhangi bir yaptırımı yoktur. Varsa bile uygulanması an itibarı ile oyuncu kaybına yol açacaktır ve bu kadar despot bir yönetim şeklini Rise Online kabul etmeyecektir. Ama zaten konu da yaptırım değil. "Altı üstü bir oyun, amma rüzgar yaptın be birader" dediğinizi de duyar gibiyim. Aslında niyetim de bu değil. Maalesef oyuncu topluluğumuz ve genel itibarı ile Türk insanımız bu bencil yapısı ile diğer oyunlarda da "dış minnaklar" tarafından dışlanıyor. Bu nedenle bizler de sevilmeyen adam rolünü üstlenmiş oluyoruz. En kısa tabir ile bunu saygısızlık olarak adlandırabiliriz.

Uzun lafın kısası, bu oyuncu topluluğu ile Rise Online da tıpkı Knight Online gibi düşük oyuncu kalitesine sahip bir oyun olarak kalacak ve o şekilde anılacaktır. Rise Online da zaten Knight Online benzeri bir oyun geliştirerek farklı bir hedef kitleye seslenmeyi amaçlamamıştır. Rise Online developer ekibine başarılar diliyorum.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt