İstek Linux ve Macos Desteği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bright Lord

Üye
Son düzenleme:

Yolcu

Üye
Sanırım cevap verecek yetkili yok konuya ama %90 olduğunu düşünmüyorum.

Bright Lord

Üye
Anti hile yazılımı yüzünden çalışması mümkün değildi native olarak çalışmadığı sürece ama artık gerek kalmadı.Maliyetsiz şekilde destek verebilirler.

utkucanc

U
Anti hile yazılımı yüzünden çalışması mümkün değildi native olarak çalışmadığı sürece ama artık gerek kalmadı.Maliyetsiz şekilde destek verebilirler.

Ne yazık ki linux sistemlerde ekran kartının çalışması ile ilgili (oyunlar için) bir sorun olmakta. Burada asıl olay anti-cheat desteği değil, genel olarak çalışacak oyunun çeşitli yönlerden sıkıntıya girecek olması. En basit olarak linux sistemdee bir oyun oynadıysanız, grafiklerin genel olarak düşük olduğunu göreceksiniz. bunun sebebi ekran kartlarının sürücüleri linux sistemlerde oyun oynamaya elverişli olmaması. Bunun haricinde anti-cheat sistemini vine üzerinden çalıştırmak oyunun güvenlik zafiyeti göstermesine neden olacaktır. "Vine" programı, linüx işletim sisteminde windows uygulamalarını çalıştırmak için bir tür emülatör görevi görmekte. Dolayısıyla genel sisteme karşı bir reaktif yada proaktif bir savunma sergileyemeyecektir. Bununla birlikte hile koruma sistemi bulunmayan bir oyun için bir çok hilenin çıkabileceğini söylemeye dahi gerek yok.

Bright Lord

Üye
Uzun süredir linux kullanıyorum bahsettiğiniz durumlar söz konusu bile değil :) ek olarak bazen windows tan daha verimli çalıştığıda oluyor oyunların.Anlıycağınız şekilde kısaca ve belirli noktalara ait bilgiler vermek gerekirse zira bunlar detaylı konular sizi boğmak vs. istemem.Wine "bir tür emulator" değildir bir uyumluluk katmanıdır, ikisi farklı "dünyalar".EAC(oyunun kullandığı anti hile yazılımı) yazılımının kendi geliştiricisi zaten bu desteği ekledi bu bağlamda sizce fonksiyonelite olarak bir sıkıntı olsa böyle birşey yaparlarmı :) yani genel sisteme karşı bir sıkıntı yok içiniz rahat olsun. ;)

Son düzenleme:

utkucanc

U
Uzun süredir linux kullanıyorum bahsettiğiniz durumlar söz konusu bile değil :) ek olarak bazen windows tan daha verimli çalıştığıda oluyor oyunların.Anlıycağınız şekilde kısaca ve belirli noktalara ait bilgiler vermek gerekirse zira bunlar detaylı konular sizi boğmak vs. istemem.Wine "bir tür emulator" değildir bir uyumluluk katmanıdır, ikisi farklı "dünyalar".EAC(oyunun kullandığı anti hile yazılımı) yazılımının kendi geliştiricisi zaten bu desteği ekledi bu bağlamda sizce fonksiyonelite olarak bir sıkıntı olsa böyle birşey yaparlarmı :) yani genel sisteme karşı bir sıkıntı yok içiniz rahat olsun. ;)
Tekrar merhaba. Biraz daha ayrıntılı araştırdım ve haklı olduğunuz bir konu var.
Wine bir emülatör değil dediğiniz gibi. Uzun yıllar önce (2012 civarı sanırım) kullanmıştım ve o zamanlar bir tür sanal makine üzerinden çalıştırıyordu(tekrar söylüyorum benzer bir yapı tamamen sanal makine değil!) ve ciddi bir gelişme kaydetmiş.

Wine HQ kendi sitesi üzerinde yaptığım araştırmalar ile EAC kullanan oyunlarda bulabildiğim test sonuçları. Sadece tek bir oyun çalışmış fakat o da rastgele crash sorunları yaşanıyor. Tarihler konusunda muhalefet edebilirsiniz fakat elimizde olan tek test sonuçları bunlar. Kendiniz test yapabilirsiniz. Bulduğum sonuçlar :

Bunlar haricinde;
.Net Framework çalışma durumları. Yani stabil bir çalışma yok ve framework olmadan Rise oynayamazsın.
Bunlar haricinde;
DirextX ile ilgili bir test bölümü var fakat bilgi yetersiz. Dolayısıyla bende farklı oyunlardan baktım bu durumlara. Sonuç olarak birçok oyunda dx10/11/12 kullanımlarında hatalar gözlemledim.

Sonuç olarak 2 konuya değinmem gerekecek.
  1. Hitap tarzınız son derece rahatsız edici. Karşınızdaki kişiyi küçümseyerek yazmak/konuşmak karakteriniz! hakkında yeterli bir bilgi verdi. Ben sizden uzun süredir linux kullanıyorum. Ama linux ortamında "windows" uygulaması kullanma ihtiyacı duymadığım için bilgi eksikliği yaşadım. Fakat bu size göz kırpıp alaycı bir tavırla konuşma hakkı tanımaz.
  2. Bu oyun linux ortamında çalıştırılabilmesi için uygun değildir.

xARC

Symphony Of Destruction
Yönetici
Game Developer
Merhaba,

Şu an gündemimizde sadece Windows platformu için destek verme söz konusu. Açıkçası tam sürüme geçmeden de diğer işletim sistemleri hakkında bir çalışma yapmayı düşünmüyoruz. Tam sürümden sonra kesin olmamakla birlikte diğer işletim sistemleri için bir planlama olması ihtimali var.

Bright Lord

Üye
Merhaba,

Şu an gündemimizde sadece Windows platformu için destek verme söz konusu. Açıkçası tam sürüme geçmeden de diğer işletim sistemleri hakkında bir çalışma yapmayı düşünmüyoruz. Tam sürümden sonra kesin olmamakla birlikte diğer işletim sistemleri için bir planlama olması ihtimali var.
Merhaba, ilgilendiğiniz için teşekkürler, konuya yazmıştım güncel gelişmeleri lakin gözünüzden kaçtı sanırm, artık extra bir çalışma yapmadan bu desteği hali hazırda sunabiliyorsunuz zira "Wine" ve "EAC" karşılıklı olarak birbirin desteklemekte artık bu bağlamda native destek sunma gibi size gereksiz maliyet oluşturucak olaylara girme "ihtimaline" bile gerek yok, ha ilerde ortam çok rahatlar prestij için native destek üstüne çalışma yapılır duruma göre, şu aşamada ve yakın/orta gelecekte tek yapmanız gereken "EAC" in güncel sürümününü kullanmak bunu da zaten doğal olarak yapıcaksınızdır bu bağlamda destek için herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadı denebilir. :)

Not: "Wine" ın konumu ve durumu hakkında bilgi vermek gerekirse yakında çıkıcak "Valve" ın yeni konsolu "Steam Deck" tüm oyunları "Wine" aracılığı ile çalıştırıcak, bende şuan tüm oyunları "Wine" ile oynuyorum. ;)

Son düzenleme:

noreplay

Üye
bir çok oyun windows haricinde yok. hatta çoğu oyun denebilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt