Oyuna ekran kartı atama

Mert Nas

Üye
Merhabalar ne yaptıysam laptopumda windows tan ve nvidia denetim masasından her türlü yüksek performans ayarları ve oyunu harici grafik karta atasam da windows yine bildiğini okuyup entegre grafik birimi ile oyunu açıyor. Kasma, donma çok fazla ısınmaya sebep oluyor bilgisi olan yardım edebilecek birisi var mı ?

N3v3N

Üye
Alt Ctrl del yapıp program yöneticisini çalıştır. Ardından işlemci ekran kartı kullanım yuzdelerine bak. Hangi ekran kartı kullanılıyorsa o fazla çıkacaktır.
Nvidia ayarlardan sağ alt simge olarak aktif olan ekran kartını gösterme de mevcuttu nasıl yapıldığını unuttum.

Nvidia denetim masasi ayarlardan riseonline.exe yi calistiriacak ekran kartını seçerek dene bide.

Mert Nas

Üye
Alt Ctrl del yapıp program yöneticisini çalıştır. Ardından işlemci ekran kartı kullanım yuzdelerine bak. Hangi ekran kartı kullanılıyorsa o fazla çıkacaktır.
Nvidia ayarlardan sağ alt simge olarak aktif olan ekran kartını gösterme de mevcuttu nasıl yapıldığını unuttum.

Nvidia denetim masasi ayarlardan riseonline.exe yi calistiriacak ekran kartını seçerek dene bide.
Dostum bu dediğini yaptım. Hatta ilk bunu yaptım sonradan öğrendim ki artık bu dediğin şekilde de değil windows grafik ayarlarından ayarlanıyor oradan da biniaries klasörünün içindeki exe yi ekledim yüksek performansta ama oyunu epic yada ultura ayara almadıkça ekran kartı kullanımı devreye girmeyip sadece işlemci görüntü birimini kullanıyor ama çözdüm sorun oyunlukmuş yani riseonline ile alakalı çünkü test amaçlı steam ve epic heasbımdaki tüm oyunları tek tek denedim hepsi grafikte çalışıyor üstelik bu kadar çabalamayıp hiç ayar yapmama rağmen. Umarım bu sorunu dikkate alıp bir sürü laptop kullanıcısına yardımcı olurlar.

Bstrafe

Üye
Directx'i silip, ekran kartına dair ne varsa DDU ile silip windows update ile tekrar yükleyip, ekran kartı sürücüsünü nvidia geforce experience ile son sürüme güncelleyip sonucu buraya yazar mısın?

Mert Nas

Üye
Directx'i silip, ekran kartına dair ne varsa DDU ile silip windows update ile tekrar yükleyip, ekran kartı sürücüsünü nvidia geforce experience ile son sürüme güncelleyip sonucu buraya yazar mısın?
bunu yapmıştım ama siz söyleyince tekrar yaptım olmadı laptoplarda ki muxswitch muhabbeti yüzünden sanırım ekran kartı görüntüyü dahili grafik üzerinden geçiriyor direk ekran kartı monitöre vermiyor sanırım.

Bstrafe

Üye
1660606180118.png

Nvidia denetim masasından 1. aşamayı yapıp
1660606275707.png

şuradaki "ekle"ye basıp

Rise online sizde nerede kurulu ise
1660606371691.png

1660606488768.png

BUnu ve ŞU KLASÖRdeki ŞUnu ADRES ÇUBUĞUndaki adresten yolunu bulup ( sizde farklı bir yere kurulu olabilir ) ekleyip

1660606795160.png

şuradaki ayarı yaparak sağ alttaki uygula'ya bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlayıp oyuna girmeyi dener misiniz?

Eğer Launcher hata verirse Yaptığımız ayarlardan 'launcher' için olanı otomatik seçim yapıp tekrar deneyin.

Çözüme ulaşıp ulaşmadığını bildirirseniz sevinirim..

Ekli dosyalar

• 1660606411829.png
    1660606411829.png
    24.5 KB · Görüntüleme: 42

Mert Nas

Üye
Ekli dosyayı görüntüle 8760
Nvidia denetim masasından 1. aşamayı yapıp
Ekli dosyayı görüntüle 8761
şuradaki "ekle"ye basıp

Rise online sizde nerede kurulu ise
Ekli dosyayı görüntüle 8762
Ekli dosyayı görüntüle 8764

BUnu ve ŞU KLASÖRdeki ŞUnu ADRES ÇUBUĞUndaki adresten yolunu bulup ( sizde farklı bir yere kurulu olabilir ) ekleyip

Ekli dosyayı görüntüle 8765

şuradaki ayarı yaparak sağ alttaki uygula'ya bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlayıp oyuna girmeyi dener misiniz?

Eğer Launcher hata verirse Yaptığımız ayarlardan 'launcher' için olanı otomatik seçim yapıp tekrar deneyin.

Çözüme ulaşıp ulaşmadığını bildirirseniz sevinirim..
Çok güzel anlatmışsınız bilmeyen arkadaşlar için şimdiden elinize sağlık ancak bunlarda yapılmıştı sonuç vermedi tekrar denedim tekrar sonuç alamadım.

Artık sorunun ya oyun tabanlı yada laptop muxswitch sebebiyetli olduğu kanısına vardım ancak tam olarak hangisi çözemedim.

Bstrafe

Üye
Çok güzel anlatmışsınız bilmeyen arkadaşlar için şimdiden elinize sağlık ancak bunlarda yapılmıştı sonuç vermedi tekrar denedim tekrar sonuç alamadım.

Artık sorunun ya oyun tabanlı yada laptop muxswitch sebebiyetli olduğu kanısına vardım ancak tam olarak hangisi çözemedim.
Oyundan olduğunu düşünüyorsanız oyunu sil-yükle yapın.
Düzelmediyse mining veya yapay öğrenmede kullanılan bi NVİDİA eklentisi olan CUDA ile ekran kartını çalışmaya zorlayabilirsiniz.
Yine olmadıysa BİOS'tan iGPU kapatmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca; harici bir ekran takıp , taktığınız ekranı ana ekran yapıp grafik kartının devreye girip yüksek FPS verip vermediğini denetleyebilirsiniz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt