REHBER USB ile RAM (Memory) artırımı hakkında

KarinRiverside

Üye
Merhaba Rise Online World Oyuncuları

Açıklama: Arkadaşlar bu rehber konumda sizlere herhangi bir USB diski bilgisyarımızda RAM olarak kullanmak için neler yapabiliriz kısaca ondan bahsedeceğim. Öncelikle bilmeniz gereken şey bu özellik Windows 7, Windows 10 ve diğer işletim sistemlerinde de geçerli, hepsinde de aynı yöntemle uygulayabilirsiniz. Hazırsanız hep birlikte başlayalım!
Bilgisayarımızda 8 GB RAM olduğunu varsayılım ve açık programların toplamı bilgisayarda 10 GB RAM kulanmak istiyor. Bu durumda eksik kalan 2 GB Windows’un kurulu olduğu diskten karşılanıyor ve bu durum da malesef bilgisayarımızı yavaşlatıyor, hatta kilitlenmelere bile neden oluyor.

Önemli: USB'nizin aşağıda ki önerilen bellek boyutu arttıkça kişisel bilgisayarınızda ki performans artışıda doğru orantıda yükselecektir.
Önerilen Bellek: 4 Gb ve üstü
Dosya Sistemi : NTFS

1) 'Bilgisayarım' Menüsüne girdiğinizde USB belleğinizin üzerine sağ tıklayıp "Özellikler (Properties)" diyelim. Karşımıza USB belleğin özelliklerinin olduğu pencere açılacak.

Flash-Belleği-Ram-Olarak-Kullanma-1-1024x547.png

Not: Yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi dosya sistemi mutlaka "NTFS" olmalı. Eğer değilse içinde mevcut dosyaların yedeğini bilgisayarınıza alarak "NTFS" olarak formatlamanız gerekiyor. Tabi ki flash belleğiniz zaten "NTFS" ise içindeki dosyaları silmeden de bu işlemi uygulayabilirsiniz.

2)
Eğer hazırsak bellek özelliklerinin olduğu sayfada 'Ready Boost' yazan alana geçelim. ReadyBoost tabını açtığınızda karşınıza üç seçenek çıkacak. Bu üç seçeneğin de hangi anlama geldiğini açıklamak gerekirse;

“Bu Aygıtı Ready Boost’a Ada” dersek diskteki bütün alan RAM olarak sisteme eklenecek. Bu durum Usb bellekte mevcut verilerin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle hemen altında yer alan “Bu Aygıtı Kullan” seçeneğini seçiyoruz. Hemen altındaki alanda da ne kadarını kullanmak istiyorsak MB cinsinden oraya yazıyoruz ve Uygula (Apply) diyoruz.

Flash-Belleği-Ram-Olarak-Kullanma-3-1024x576.jpg

3) Üstteki resimi incelerseniz USB belleğimde 16 GB'den fazla boş alan olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda "Bu Aygıtı Kullan" seçeneğini işaretlediğimde maximum seçilebilir alan da USB diskteki boş alan kadar olacaktır.
Burada 8 GB veya 4 GB alan da ayırabilirdim, flash belleğimin ne kadarını RAM olarak kullanacağım tamamen benim seçimime bağlı bir durum.
Ben 16 GB alanı flash bellekten RAM olarak kullanmayı seçtim ve "Uygula" dedim.

4) Daha sonrasında aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi USB belleğim neredeyse tamamen dolu görünecek.

Flash-Belleği-Ram-Olarak-Kullanma-4-1024x576.jpg

USB İLE RAM ARTIRIMININ VİDEOSU İÇİN:

Umarım USB (Flash Belleği) RAM olarak kullanma hakkındaki bu rehber konumu beğenmiş ve faydalı bulmuşsunuzdur, bir sonraki konumuzda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Saygılarımla.

Bstrafe

Üye
Bu işlemi yapmadan önce ve sonra görev yöneticisindeki RAM kullanım yüzdfesini gösterseniz çok daha güzel olurdu. Çünkü bu sistemi RAM miktarını arttırıyor olarak değil yükün bir kısmını CPU'dan geçirip USB belleğin sektörlerini RAM adresi olarak kullanıyor olarak biliyorum.
Not: Düşük RAM'e sahip işletim sistemlerinde her türlü performans artışı sağlayacaktır.

birol2003

Üye
Bilgisayarınızda SSD var ise bu işlem işe yaramıyor bilginiz olsun, mekanik diskli makinalarda işe yarar sadece.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt