Alfa Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

anil

Üye
Katılım
13 Kas 2020
Mesajlar
308
Puanları
43
Merhaba arkadaşlar,

Alfa konusunda gördüğüm kadarıyla herkesin kafası karışık ve çok fazla beklenti var. Naçizane yapımcıya bir önerim ve eleştirim, alfanın ne olduğu konusunda net bir açıklama yapılmasıdır.

Görüyorum ki pek çok kişi alfayı oyunun tam sürümü gibi algılıyor ve girip her içeriği tam şekilde oynayacağını zannediyor. Haliyle beklentiler de aşırı yükseliyor.

Bence alfanın kısa süreceği (aylarca sürecek sananlar var), karakterlerin silinecegi, oyun içeriğinin ciddi bir kısmının yer almayacağı net bir şekilde deklare edilmeli.

İkinci olarak, alfada amacın eğlenceden öte stres testleri, optimizasyon ve bug bildirimi gibi problem çözmeye yönelik şeyler olduğu da insanlara açıklanmalı.

Bu belki açıklandı diyebilirsiniz ama çoğu kişi farkında bile değil. Hal böyle olunca da beklentiler tavan yapıyor. İşten izin aldım alfayı bekliyorum diyenler mi, tüm planlarını alfaya göre yapanlar mi dersiniz...

Bence oyuncu kitlesi alfa nedir, beta nedir, tam sürüm nedir gibi aşamalara hakim olursa yapımcının da yükü ve mevcut beklentiler azalır.

Tartışmaya ve yoruma açıktır. Sevgilerle.
 

Bigjest

Üye
Katılım
12 Kas 2020
Mesajlar
257
Puanları
43
Merhaba

Konu hakkında ulaşılabilecek kaynakların çok fazla olduğunu söyleyebilirim.Gerek forum duyurular kısmında gerek Rise Online World Resmi Discord kanalında gerekli açıklamalar yapılmış durumda.İlginiz ve düşünceleriniz adına ayrıca teşekkür ederim.Alfa testleri'nin ne olduğunu ve içeriğinde neler olacağını merak eden arkadaşlar için gerekli bilgilerin bulunduğu duyuru linkini aşağıda paylaşıyorum.
İyi forumlar.

Alfa testleri nedir?Alfa testlerinde neler olacak?
 

Justice

Yönetici
Game Designer
Katılım
23 Kas 2020
Mesajlar
468
Puanları
93
Alfa; temel oynanışın sağlandığı ve oyundaki ögelerin bir kısmının tamamlandığı bir aşamadır. Alfada oyun oynanmaya hazır durumdadır ancak eksik ögeler ve uygulamalar bulunabilir. Betaya kadar oyundaki varlıklar tamamlanır ve eklenebilecek tüm eklentiler eklenir. Beta; daha çok oyun hatalarının giderildiği bir aşamadır ve artık oyunun tüm özelliklerini içerisinde barındırır.

Alfada ve kapalı betada oluşturulan oyun içi karakterler açık betaya taşınmaz. Açık betada ise oluşturulan karakterlerin sıfırlanıp sıfırlanmayacağı firmanın uygulayacağı adımlara ve politikalara bağlıdır. Oyunumuzda açık betaya kadar karakterlerin sıfırlanacağı konusu net olup sonrasındaki aşama henüz net değildir.

Alfa 1.0 aşamasının başında kısa bir süre için gerçek oyuncularla stres testleri uygulanacak. Geliştirici tarafından yapılan testler, bir sistem sorununun yaşanabileceği durumları taklit etmek için yeterli olmayabilir, bu yüzden alfa testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Stres testi ile aşırı yük altında sistemin davranışı ve genel çalışması gözlemlenir. Sistemin nasıl tepkiler verdiği, oyun altyapısının zorlandığı alanlar var mı? Varsa neler? Bu zorluklar nasıl aşılır? Sunucu durumu? gibi birçok temel konunun çalışmaları yapılır ve raporlar oluşturulur.

Özetle; alfada temel oynanışı test edeceksiniz, betada oyunu genel anlamda deneyimleyebileceksiniz.

Not: Alfa ile ilgili duyuru yapıldığında Discord sunucumuzdaki SSS kanalında konu hakkında (özellikle alfa) bazı bilgiler verilmişti, o notu da inceleyebilirsiniz.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt