REHBER Ayarlar Penceresi Detaylı Anlatım

MusTi

Rise Online World Mod Team
Senior Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Gördüğüm kadarıyla ayarlar konusunda sorun yaşamakta olan arkadaşlar var. Sadece grafik ayarlarınızı şöyle yapın diyerek geçmek yerine ayarların tamamının ne işe yaradığını anlatıp, isteyenlerin kendi istediği ayarları yapabilmelerini sağlamak istedim. Umarım bu konu yararlı olacaktır.

Anlatım nasıl olacak?

Anlatımlar görseller üzerinden olacak ve her bir numaralandırılmış noktanın ne olduğu ne işe yaradığı yazacaktır. (Not: En basit şeyleri bile yazacağım. Bunu da yazmazsın demeyin :) )​

Ayarlar Arayüzü
Ayarlar.jpg

1- Görüntü: Oyunun grafik ve görünüm ayarlarının yapıldığı kısım.
2- Ses: Oyunun Müzik ve çeşitli Ses efekti ayarlarının yapıldığı kısım.
3- Oynanış : Genel olarak oyunun oynanış kısmına etki eden ayarların yapıldığı kısım.
4- Widget Sıfırla: Oyunda bir nedenden dolayı skillbar (Yeteneklerin konulduğu yer) kaybolursa; buraya tıklayarak düzeltebilirsiniz.
5-Varsayılana Dön: Oyunun tüm ayarlarının varsayılana dönmesini sağlamaktadır.

Görüntü Ayarları

görüntü.jpg
1-Çözünürlük : Oyunun çözünürlüğünü belirlediğiniz kısımdır. Düşük FPS alan kişilerde çözünürlük düşürülebilir. Fakat görüntü kalitesinde bozulma yerine ekran küçülecektir. Row'a yada balığa bırakırken 2. ayarlardan Windowed moduna aldıktan sonra çözünürlüğü düşürürseniz bilgisayarınız daha az yorulacaktır.
2-Screen Mode : 3 farklı modu bulunmaktadır.
  • Windowed : Pencere modudur. Not defteri gibi tutup taşımanıza imkan sağlar.
  • Windowed Fullscreen : Tam ekranı kaplamış bir moddur. Fullscreen den farklı olarak alt-tab yaparak diğer uygulamalara geçtiğinizde kasma/donma olmaz.
  • Fullscreen: Tam ekran modudur.
  • FPS sorunu yaşayanlar için Windowed Fullscreen yada Fullscreen ayarlarının denemelerini tavsiye ederim. Biri diğerinden daha yüksek FPS almanızı sağlayabilir.
3- Keskinlik : Görüntünün keskinliğini etkileyen bir ayardır. Daha çok işlemciye yük bindirir fakat ekran kartına da etkisi vardır.
4- Motion Blur : Hareket esnasında etrafın keskinliği düşürülerek hareket ediyor algısı yaratmakta kullanılır. Daha çok araba yarışı gibi oyunlarda etkilidir. Kapatılmasını şiddetle tavsiye ederim.

Grafik Ayarları

Grafik.jpg
1- Profil: Otomatik yar yapmak için kullanılmaktadır. Varsayılan ayarlar içerisinden seçim imkanı verir.
2- Ekran Yüzdesi: En önemli ayardır! Bu kısımda ne kadar yüksek yaparsanız alacağınız FPS o kadar düşük Olacaktır. Peki neden? Kısaca açıklamak gerekirse her 3 boyutlu öğenin sahip olduğu polygon denilen birbirlerine bağlı 3genlerden oluşan yapıya sahiptir. Bu sayı ne kadar artarsa ekran kartı ve işlemci o kadar yorulacaktır.
Bu durumun 2 etkisi vardır:
  • Çok düşük ise işlemciye yüklenir
  • Çok yüksek ise ekran kartını yorar
Deneyerek sizin için en uygun değeri bulmanızı tavsiye ederim. Benim Amd Ryzen 5600X işlemcim ve 1050ti ekran kartım var. 100 değerinde en yoğun anda bile FPS düşmesi yaşamıyorum. Özellikle AFK bıraktığınızda bu değer bilgisayarınızın ne kadar yorulacağını belirleyecektir.

1670427682985.png

1670427643924.png

3- Rötuş : Oyun içindeki bina, yaratık, veya herhangi bir görüntünün; Işık, yansıma veya parlama gibi etkilerini düzenler. FPS üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Tavsiyem High yani yüksek ayarın üstüne çıkılmaması.
4- Doku Kalitesi: Oyundaki öğelerin dokularının yani kaplama yüzeylerinin kalitesini belirleyen ayardır. Bulunduğunuz bölgenin yoğunluğuna göre etkisi değişecektir. Kalabalık ve yoğun bölgelerde düşürülmesini tavsiye ederim.
5-Gölge Kalitesi : Oyundaki öğelerin gölgelerinin yoğunluğunu belirleyen ayardır. Unreal Engine oyun motorunun etkisinden kaynaklı olarak sistemleri yorması ile meşhurdur. Tavsiyem kapatın. FPS oyunu oynamadığınız için neredeyse hiç önemi yok.
6-Anti-Aliasing : Türkçesi kenar yumuşatmasıdır. Oyunun grafik kalitesini belirleyen ayarlardan birisidir. FPS özelinde ciddi etkisi olsa da asıl olayı nesnelerin eğrilerinin daha düzgün olmasını sağlar. Tercihe bağlıdır.
7-Yeşil Yoğunluğu : Oyundaki bitki örtüsünün ne kadar yoğun olmasını istediğinize göre karar verin. Bence kapatın. Boş yere bilgisayarı yormanın anlamı yok :)
8-Efekt Kalitesi : Keşke kapatmasak ama mecbur kapatacağız dediğimiz ayar. Oyunda kullanılan skill(yetenek)lerin ne kadar cafcaflı gözükeceğini belirliyor. Özellikle DV de mageler olduğunda kısılması gerekiyor. Anlık FPS droplarına neden olmaktadır.

Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş.jpg

1- GPU Tipi : Ekran kartınızın Marka ve Modelinin yazdığı bölümdür. Bir sorun yaşıyorsanız ve ekran kartını öğrenmek istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.
2- FPS Limiti : Burası çok önemli arkadaşlar! Oyun türüne göre belirli bir FPS ile oynamak gerekiyor. Rise Online gibi MMORPG oyunları için en ideali 60 FPS dir. Karşı çıkan ve katılmayanlar olacaktır, saygı duyuyorum. Ancak benim naçizane tavsiyem 60 FPS ile sınırlamanız. Fazlası yok yere bilgisayarınızı yormaya neden olacaktır.
3-AMD FSR 1.0 : Amd ekran kartları veya DLSS özelliği olmayan ekran kartlarında kullanılabilecek DLSS benzeri bir özelliktir. Ancak etkisi DLSS'e göre oldukça farklıdır. Bu ayar açıldığında Grafik ayarlarındaki "Ekran Yüzdesi" Kullanılamaz olacaktır. Fakat grafik kalitesinde düşüşe neden olabilir. Toplam 5 farklı ayarı bulunmaktadır.
  • Sharpness Only : Kenar yumşatmayı kendi içerisinde kullanarak FPS desteği sağlar.
  • Ultra Quality : Grafik Kalitesini en düşük yük ile en yüksek verimi hedefler.
  • Quality : Doku kalitesinin iyileşmesi için FPS desteği sağlar.
  • Balanced : Sistemi yormayacak dengeli bir yapı sağlar.
  • Performance : En iyi performans grafik yükünü azaltır. Grafik kalitesinde oldukça düşüşe neden olur.
4- Nvidia DLSS : Nvidia DLSS desteği bulunan ekran kartları ile FPS desteği sağlar.
5-Anti-Aliasign Method : Kenar yumuşatma'nın hangi modda kullanılacağını belirler.
fxaataa.png

1. FXAA : Hareketsiz nesnelere kenar yumuşatma sağlar. Bu yüzden kalabalık olmayan yada tek başınıza oynarken kullanabilirsiniz.
  2. TemporalAA: Tüm nesnelere kenar yumuşatma sağlar. Daha iyi bir görüntü sağlar. Sistemi biraz daha iyi olanlar için kullanılması tavsiye ederim.
6-FPS Booster: Rise Online için geliştirilmiş FPS arttırmak için kullanılan bir sistem.
7-OPM: Rise online için geliştirilmiş FPS arttırmak için uzak mesafe renderini kapatan bir sistem. PK oyuncularının kapatmasını tavsiye ederim.
8- V-Sync : Ekran kartı ve monitör arasındaki uyumsuzluğu gidermek için kullanılmaktadır. Burada olduğu gibi bir görüntü ile karşılaşıyorsanız açmanız gerekiyor. Fakat böyle bir sorun yaşamıyorsanız FPS düşüşüne neden olacaktır.
vsync.jpeg

Ses Ayarları

ses.jpg
1- Ana ses: Oyun içindeki tüm sesleri kontrol ettiğimiz kısım.
2-Müzik : Oyun müzik sesini kontrol ettiğimiz kısım.
3-Ortam : Bulunduğunuz haritaya bağlı olarak gelen kuş sesleri gibi sesleri kontrol ettiğimiz kısım.
4-Efekt : Karakterlerin yada yaratıkların kullandıkları yeteneklerin seslerini kontrol ettiğimiz kısım.
5-Arayüz: Envanter item üzerinde tıklandığında çıkan sesler gibi arayüz seslerini kontrol ettiğimiz kısım.
6-Ses : ??

Genel Oynanış Ayarları

Genel.jpg
1. Dil : Oyun dilini belirlemek için kullanılan kısım.
2. Ticaret İsteklerini Engelle : Oyuncuların size ticaret isteği (Trade) atmasını engeller.
3. Parti İsteklerini Engelle : Oyuncuların size parti(Party) isteği atmasını engeller.
4. Klan İsteklerini Engelle : Oyuncuların size klan daveti(Clan) atmasını engeller.
5.Duello İsteklerini Engelle : Oyuncuların size duello (VS) atmasını engeller.
6. Arkadaşlık isteklerini engelle : Oyuncuların size arkadaşlık isteği atmasını engeller.
7.Diğer oyuncuların kanatlarını gizle : Diğer oyuncuların kanatlarını gizler.
8.Sadece kendi kanatlarını gizle : Sadece sizin kanatlarınızı gizler.
9.Blood Effect : Karakterlerin veya yaratıkların hasar vurması yada alması sonucu ortaya çıkan kan efektini gösterme / gizleme ayarıdır.

Arayüz Ayarları

Arayüz2.jpg
1-Arayüz Boyutu : Oyunun envanter, can ve mana göstergesi, sohbet penceresi gibi tüm arayüzlerinin boyutlandırma ayarlarının yapıldığı kısım.
2-FPS Göster : Özellikle performans ile ilgili ticket atarken açık olması gereken bir kısım. Yazan diğer metinler oyuncularla pek bir alakası bulunmamakta.
3-İpuçları Gösterme : Sağdan soldan fırlayan şunu yap diye ipucu veren zımbırtıların ortaya çıkmasını istemiyorsanız kapatabilirsiniz :)
4- Prevent Moving Hp And Target bar : Özellikle PVP oyuncularının muhakkak işaretlemesi gereken kutucuk. Karakterin can barı yada hedefin can barının tıklanabilirliğini kapatan. Yani hareket etmesini engelleyen özellik.
5- Turn Of Time in Conversation Window : Sohbet penceresindeki mesajların yanında bulunan saatin görünürlüğünü belirleyen kısım.
6-Show Cooldown on active skill buffs : Karakterinize yetenek kullandıktan sonra edindiğiniz Buff, Defans veya STR gibi skillbardaki dolma süresine benzer görüntünün oluşmasını sağlayan ayar.
7-Do not show chat bubbles : Oyuncuların sohbet mesajlarının kafasının üstünde çıkıp çıkmayacağını kapatıp açan kısım.
8-Show monster HUD : Yaratıkların can barlarının tıklanmadan da gözükmesini sağlayan ayar.
9-Pvp Zone Messages : DV gibi bölgelerde PVP esnasında alınan killerde hangilerinin gözükmesini istiyorsanız belirleyebilirsiniz.
  • Show all kills : Haritadaki tüm ölümleri gösterir.
  • Show only my kills : Sadece kendi öldürdüklerinizi gösterir.
  • Show only party kills : Sadece party üyelerinizin öldürdüklerini gösterir.
10- Opacity Of İnventory... : Envanter, karakter detayı gibi pencerelerin şeffaflığını belirleyen ayar. Tavsiyem 0.5 in altına düşmeyin pek güzel gözükmüyor.

Klavye ve Fare Ayarları

KameraVeFare.jpg

1- Kamera X Hassasiyeti : Sağ tuşa basarak ekranı Yatay olarak çevirdiğinizde bunun ne kadar hızlı olacağını belirler.
2- Kamera Y Hassasiyeti : Sağ tuşa basarak ekranı Dikey olarak çevirdiğinizde bunun ne kadar hızlı olacağını belirler.
3- Yakınlaştırma Ayarları : Orta tuş ile karaktere yakınlaştırırken ne kadar hızlı olacağını belirler.
4- Dönüş Hızı : Ekranın sağa ve sola dönmesi için imleci götürdüğünüzde bunun ne kadar hızlı olacağını belirler.
5- Orta Tuş Hızı : Orta tuş ile geriye bakmak istediğinizde bunun ne kadar hızlı olacağını belirler.
6- Kamera X Ters Çevir : Sağ Tuşa basarak Ekranı Yatay olarak çevirmek istediğinizde tersi yönde çevirmenizi sağlar.
7- Kamera Y Ters Çevir : Sağ Tuşa basarak Ekranı Dikey olarak çevirmek istediğinizde tersi yönde çevirmenizi sağlar.
8 - Kamera Y Kitle : Sağ tuşa basarak ekranı çevirmek istediğinizde Dikey olarak dönmesini engeller.
9- Camera Shake : Efektler sonucunda ekranın sallanmasını açıp kapatmayı sağlar.

Umarım faydalı olabilmişimdir. Herkese keyifli oyunlar dilerim.​

Ekli dosyalar

• 1670427615364.png
    1670427615364.png
    213 KB · Görüntüleme: 113
Son düzenleme:

Aziz

Üye
Ellerine sağlık Utku Beyciğim,

Gerçekten harika bir rehber! Tebrik ediyorum. Uzun zamandan beri bir çok oyuncu bunu soruyordu. Böyle bir rehbere ihtiyaç vardı.

Notorious

Üye
Gayet açıklayıcı ve güzel bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

NEFER

Üye
Keskinliğin işlemciye yük bindirdiğini bilmiyordum basit ayar sanıyordum teşekkür ederim utku beyciğim :D

MusTi

Rise Online World Mod Team
Senior Moderatör
Eline Sağlık güzel olmuş Utku

yusufk

Üye
ellerine sağlık, ben son güncellemeyle gelen karakterin kafası üzerindeki can barını bulamadım

utkucanc

U
ellerine sağlık, ben son güncellemeyle gelen karakterin kafası üzerindeki can barını bulamadım
Merhaba. Onunla ilgili bir hata olduğu için geçici olarak kaldırıldı. Yakında tekrar geleceği söylendi. Geldiği zaman bu ayarın nereden yapılacağını tekrar ekleyeceğim.

utkucanc

U
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Elimden geldiğince Rehber konuları üretmeye devam edeceğim.

Bstrafe

Üye
Burası sadece Moderatör’lerin paylaşım yaptığı bir platform değil ki, oyunculardan da bu şekilde rehberler gelmesi ne kadar güzel :)
Doğru diyorsunuz da oyun açılalı 1 yıl oldu ve ayarlar penceresi hakkında böyle bir rehber veya tanıtım konusunun olmamasına değiniyorum. Oyuncular için keyfi değil zaruri bir kullanım aracı, yarı Türkçe yarı İngilizce bir panel ve kullanım kılavızı yok . Herkes oyunu ve bu tarz panelleri bilip de oyuna başlamak zorunda değil , zaten bu panel sadece forumda değil geliştiriciler tarafından da pek önemsenmiyor diye tahmin ediyorum.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt