Bilgisayar Toplama Rehberi

Muti

Üye
Gördüğüm kadarıyla birçok arkadaşımızın kafası bu konularda karışık. Bu konuda yıllardır takip ettiğim donanım sektöründeki bilgi ve tecrübemle elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağım. Donanım özellikleri ve markalar hakkında yorumlarım ve parça karşılaştırmaları ile son kararı size bırakacağım. ( Kendim kullanmadığım ürünler hakkında, tecrübe etmediğim konularda yorum yapmayacağım.)

PARÇA BAŞLIKLARI ALTINDA VERDİĞİM KARŞILAŞTIRMA SS'LERİNDEN KENDİNİZE GÖRE SEÇİM YAPABİLİRSİNİZ ( EN ALTTAKİ MARK PUANINI VE WATT DEĞERLERİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN ) (DÜŞÜK WATT, YÜKSEK PERFORMANS ARAYALIM!)

1- İŞLEMCİ

İşlemci tarafında uzun yıllardır lider olan Intel, AMD'nin Ryzen serisiyle birlikte geri düşmeye başladı ve uzun zamandır AMD bu konuda daha iyi. (Kendim de Intel'den Ryzen'e geçtim, bir oh çektim.) Bir işlemcide aradığımız öncelikli özellik watt başına bize verdiği performans. Watt yükseldikçe ısınma artar, ısınma arttıkça performans düşer (ayrıca elektrik tüketimi de artar ve son zamanlarda elektrik çok pahalı hale geldi) , çok ısınan parçaların ömrü kısa olur, çabuk bozulur. İkinci özellik ise çekirdek sayısı, çekirdek sayımız arttıkça işlemcimizin büyük iş gücünün üstesinden gelme kolaylığı da artar. Örneğin: 4 çekirdekli 4 izlekli bir Intel işlemciyle Battlefield 1 32'ye 32 savaş haritasında oynarken birçok sahnede görüntü donacaktır, akıcılık azalacaktır, çünkü işlenmesi gereken çok görüntü var ve 4 çekirdek 4 izlek buna yetişememekte. Aksine 6 çekirdek ve 12 izlekli bir AMD işlemci (ne gariptir ki bunların fiyatları birbirine yakın ) bu iş yükünün altından kalkacak ve bize akıcı bir görüntü verecektir. Peki aklımıza Intel daha iyi" fikrini getiren durumlar neler? 1- Eski oyunlar: Örneğin Knight Online, işlemcinizin tek bir çekirdeğini kullanabildiği için tek çekirdek performansı biraz daha iyi olan ( son yıllarda AMD bu konuda da öne geçti ) Intel işlemcilerde daha bir performans verecektir. 2- Emulator Oyunları: Örneğin Pubg Mobile. Yani Knight Online veya emulator oyunları oynamak için pc toplamıyorsanız Ryzen işlemcileri size daha iyi ve daha sorunsuz bir deneyim sunacaktır. ( Rise Online da bu modern oyunlar sınıfına giriyor. )

Sonuç: AMD Ryzen pozitif yanları : Daha yüksek performans , Aynı anda daha fazla işlem yapabilme, Daha az ısınma, Daha az enerji tüketim Daha az bozulma, Daha düşük fiyat.

işlemci1.jpg

işlemci2.jpg

işlemci3.jpg

2- EKRAN KARTI

Ekran kartı, bilgisayarların en sık bozulan parçasıdır. Allah kimseyi bozuk ekran kartıyla uğraşmak zorunda bırakmasın. Hem tamiri zordur, hem pahalıdır, hem teknik servise götürürseniz 1 ay beklersiniz, hem tekrar bozulma ihtimali yüksektir, bu hemler daha uzar, Allah korusun, ben düştüm siz düşmeyin.

Neden bozuluyor ekran kartları? Ekran kartları da aslında bir işlemcidir, ortada bir GPU dediğimiz çip, etrafında onu besleyen elektrik donanımları, fanlar. Aynı işlemci gibi. Ekran kartlarının bozulmasındaki birincil sebep yüksek ısıdır. 80 derece ve üzerinde uzun süreler çalışan ekran kartlarının ya elektrik donanımlarında bir parça bozulur ya da GPU çipini devreye bağlayan bilyelerin formu bozulur ve kart çalışmaz. Bilgisayar ve teknik servisler önce problemin nerede olduğunu tespit eder ve duruma göre ya elektrik düzenindeki parçayı değiştirir yerine yenisini lehimler ya da ikinci durum olan bilye sorunuyla ilgili GPU çipini söküp altına yeni bilyeler döşeyip 180-230 derece arası sıcaklık veren bir makinede yeni bilyeleri monte eder.

Peki ekran kartını neye göre seçmeliyiz? İşlemcide olduğu gibi, düşük watt'larda yüksek performans aramalıyız. Düşük watt'larda yüksek performans veren ekran kartları az ısınır, ömrü uzun olur ve daha az ses yaparlar. ( Ses konusu da önemli, kasanızın içinde jet motoru olsun istemezsiniz ) Bu ısınma durumuyla ilgili 2. önemli faktör ise ekran kartını üreten şirketin koyduğu soğutma sistemi. Öncelikle watt'ı ne kadar düşük olursa olsun tek fanlı ekran kartlarından uzak durun ( oyun oynayacağınızı varsayıyorum ) .
Peki her çift fanlı ekran kartı iyi mi soğutur? Hayır. Markaların her serisinde bu durum farklıdır. Bana göre lider MSI Gaming X serisi, çok özel bir soğutma sistemine sahip. Düşük fan hızlarında bile kartı 65-70 dereceden yukarı çıkartmıyor. Özellikle Asus'un çift fanlı modellerinde hem ses hem ısı açısından verim alamadığımız çok oluyor.

AMD mi Nvidia mı? Nvidia burada liderliği üstleniyor. Özellikle 1600 ve 2000 serisiyle şu an hayli önde. Fiyat/Performans olarak değerlendirirsek 1800 TL'ye 1650 almak, 2500 TL'ye 5500xt almaktan bence daha mantıklı.

Sonuç: Kötü soğutma sistemlerine sahip kartlardan uzak duralım (Asus, Zotac v.s ) (iyi örnekler: MSI, GIGABYTE) Yüksek watt gerektiren kartlardan uzak duralım ( 120 - 160 ve altı ideal ) Mümkünse Nvidia tercih edelim.

ekrankartı1.jpg

ekrankartı2.jpg

ekrankartı3.jpg

3- ANAKART

Anakart alırken öncelikle işlemcimiz ve ram'imizle uyumlu mu diye bakmalıyız. ( Soket uyumundan bahsetmiyorum ama buna da bakın tabii sonra AM4 karta intel takmaya çalışmayın. ) Örneğin: a320m modeli bir anakarta ryzen 3600x takarsak anakartımız aşırı ısınacaktır ve kısa zamanda ya bozulacak ya da bize ebedi kötü performans verecektir. A320m'in üzerindeki elektrik devreleri ve soğutma blokları daha düşük performans veren işlemciler için tasarlanmıştır. Yani pahalı bir işlemci alıyorsanız pahalı da bir anakart almak zorundasınız. Pahalı anakartlar sahip oldukları ekstra kaliteli parçalar ve soğutma bloklarıyla işlemcinizi sorunsuz şekilde çalıştıracaktır.

Anakart boyutu ne olmalı? Bu tamamen anakartı takacağınız kasayla ilgili. Eğer m-ATX boyutundaki kasanıza ATX boyutunda bir anakart takmayı denerseniz sığmayacaktır. Bilgisayarı kendiniz topluyorsanız bu konuya çok dikkat edin.

Kaç ram slotu? Bence 2 ram slotu yeterli. 2x8 veya 2x16 gb ram işinizi görecektir. 4x4 gb ram veya 4x8 gb gibi durumları tavsiye etmem. Bunun yerine 2 tane düzgün ram alın ve vakti gelince sisteminizi toptan satıp yenisini alın.

Hangi marka? Bu konuda öne çıkan bir marka olduğunu düşünmüyorum, hangi markayı aldıysam miadı dolunca bozuldu :)

Sonuç: Pahalı bir işlemci alıyorsanız anakartı da pahalı almalısınız. A320m karta ryzen 3600x takamazsınız. Bir süre çalışır, sonra bozulur.

4- RAM

Her ne kadar ram boyutunun önemli olduğunu düşünsek de aslında önemli olan ram'in frekansıdır. 32 gb 2400 mhz ram'iniz olacağına 16 gb 3200 mhz ram'iniz olsun. Daha yüksek fps alırsınız. İkinci önemi konu ise Dual Channel. Dual channel aynı model ve frekanstaki iki veya ram'in birlikte çalışması durumudur. Çift takılan ram'ler her zaman tek ram'lerden daha fazla fps verir. 16 gb tek slot ram alacağınıza 2x8 çift slot ram alın. Üçüncü konu ise ram'in soğutması, üzerinde soğutucu bloğu olan ram'leri tercih edin. Önerebileceğim marka: Gskill

Sonuç: Ram'imizin frekansı ne kadar yüksek olursa o kadar fazla fps alırız. Dual channel (çift ram) daha yüksek fps verir. Ram'in soğutma bloğu olması önemli. ( Ve bence xpg gibi adata gibi markalardan uzak durun ) Önerdiğim marka : Gskill ( Son olarak anakartımızı alırken bize sunduğu maksimum ram freakansına dikakt edelim )

5- GÜÇ KAYNAĞI

Bu da ağzımın yandığı ikinci bir konudur. Reklamlarına kanıp Corsair'in bir güç kaynağını almıştım ve 6 ay sonra bozuldu. Sonra çıkıp o seneki modeller kronik bozuk, bi sonraki senenin ürünlerini alın hehe :) şeklinde yorumlar yapıldı, e benim para gitti, bir sürü uğraştım, stres yaptım, bilgisayarsız kaldım, nolacak? Şu anki güç kaynağım EVGA marka, 2 senedir utandırmadı sağ olsun.

Sonuç: Öncelikle güç kaynağımızın sağladığı güç önemli. Ekran kartı ve işlemcinizin ihtiyaç duyduğu güç arttıkça güç kaynağınızın sağladığı güç de artmalı. Günümüzde 850W bir güç kaynağının çalıştırmayacağı bir sistem yoktur diye düşünüyorum. Ama siz 65 watt bir işlemci ve 120 watt bir ekran kartı kullanacaksanız 550W da işinizi görecektir.

6- SSD , M2 SSD , KASA

Bunları bir arada anlatacağım. SSD veya m2 ssd'de önemli olan şey marka. Adata gibi kötü bir marka alırsanız bozulma ihtimali iyi bir markaya göre daha yüksek olur. Ayrıca M2 ssd'ler çok ısındığı için soğutma bloğu olmasına dikkat edin. Şimdi bazıları teraflops değerleri, okuma yazma değerleri gibi şeyler önemli değil mi diyebilir, bence değil. Sonuçta oyun oynayacağız, genelde bu değerler birbirine çok yakın oluyor. İyi bir marka alın, 5-10 kuruş faza verin, üzülmeyin. Ben akıllılık ediyorum diye düşünüp indirimden adata aldım ve bozuldu.

Kasa, kasamız öncelikle anakart boyutumuza uygun olmalı. İkinci olarak güç kaynağı boyutumuza uygun olmalı. Üçüncü olarak üstü açık olan kasaları tavsiye ederim, malum parçaların ürettiği ısı yükselip üstte toplanıyor ve dışarı çıkamayınca tüm sistem üzerinde ısı artışı oluyor. Dördüncü husus ise göz zevki, güzel ışıklı mışıklı alıp tatmin olabilirsiniz :)

7- BİLGİSAYAR PARÇALARI SATAN MAĞAZALAR

Bu konu çok önemli. Malum bilgisayar parçaları elektronik parçalar ve hiçbir sebep yokken bile bozulabiliyorlar. Eğer garanti hizmeti sadece sizi oyalamak olan bir mağazadan alırsanız üzülürsünüz.

Vatan Bilgisayar: Garantisi en iyi olan mağazadır. Her ne kadar pahalı da olsa ben şahsen 10-20 kuruş fazla verir Vatan'dan alırım ve 2 sene kafam rahat olur. Vaktiyle arkadaşımın gtx 1050 ekran kartı bozulduğunda Cevizlibağ Vatan Bilgisayar'a götürüp ellerinde 1050 olmadığı için gtx 1060'la değiştirdiklerini bilirim. Müşteri memnuniyeti para kazanmaktan daha önemli Vatan Bilgisayar'da.

İTOPYA: Uzak durun. Her ne kadar ucuz satsalar da garanti sistemleri berbat. Aldığım ssd bozulunca sitelerindeki sistemde iade isteği oluşturdum 9 aydır "değerlendiriliyor". Telefonlarını arayınca garanti kapsamında iade edeceğiniz ürünü İstanbul'da mağazamıza getirin diyor, ulen ben İzmir'de oturuyorum nasıl getireyim oraya, en azından kargolayabilseydik.... REZALET.

SİZ DE MARKALAR VE PARÇALAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ, TECRÜBELERİNİZİ VE SORULARINIZI YORUMLARDA BELİRTEBİLİRSİNİZ. BOL ŞANS.

Son düzenleme:

TearFall

Üye
2- Emulator Oyunları: Örneğin Pubg Mobile, biz bu oyunu kendi bilgisayarımızda değil, uzaktaki bir telefonda çalıştırıyoruz aslında, bu da yine tek çekirdek performansını daha öne çıkardığı için "Intel daha iyi" diye düşündürten durumlardan. Yani Knight Online veya emulator oyunları oynamak için pc toplamıyorsanız Ryzen işlemcileri size daha iyi ve daha sorunsuz bir deneyim sunacaktır. ( Rise Online da bu modern oyunlar sınıfına giriyor. )

Kendi bilgisayarımızda değil, Uzaktaki bir telefonda :(

- Sende bunu yedin ?

*Evet Abi :mad:

**Çay Söyleyim mi Abi ?

- Yok Sen Geç Ben Söylerim...

Vintair

Üye
AMD R5 3600 almayı düşünen arkadaşlara Intel i5 10400F işlemcisini araştırmasını tavsiye ederim.
Fiyat olarak daha düşük. Performansları da oyundan oyuna göre yaklaşık 3 fps (+) (-) olarak değişebiliyor. Yani birbirine çok yakın işlemciler.
Diğer karşılaştırma videolarını da mutlaka inceleyin.
örnek olarak şuna bakabilirsiniz.

Muti

Üye
Kendi bilgisayarımızda değil, Uzaktaki bir telefonda :(

- Sende bunu yedin ?

*Evet Abi :mad:

**Çay Söyleyim mi Abi ?

- Yok Sen Geç Ben Söylerim...
Bundan %100 emin değilim, muhtemelen sanal bir telefon, bunun merkezi kendi bilgisayarımız da olabilir, gameloop'un serverları da olabilir, ama her halükarda tek çekirdek performansına göre verim alabiliyoruz

TearFall

Üye
Bundan %100 emin değilim, muhtemelen sanal bir telefon, bunun merkezi kendi bilgisayarımız da olabilir, gameloop'un serverları da olabilir, ama her halükarda tek çekirdek performansına göre verim alabiliyoruz

Bluestacks ile pubg açıp, Performans sekmesine bakarmısın, Turboboost ile intel tüm çekirdekleri aktif kullanır,

Yukarıda goygoy yaptım , seninle bir sorunum yok, Fakat yanlış bilgi vermekte yersiz,

Bu arada ben her zaman intel+nvidia kombinden yanayım...

Muti

Üye
Bluestacks ile pubg açıp, Performans sekmesine bakarmısın, Turboboost ile intel tüm çekirdekleri aktif kullanır,

Yukarıda goygoy yaptım , seninle bir sorunum yok, Fakat yanlış bilgi vermekte yersiz,

Bu arada ben her zaman intel+nvidia kombinden yanayım...
Tam emin olmadığım bi konuda bilgi vermek yanlış oldu haklısın, o bölümü silicem, ama ben intel işlemcide de emulator'den oyun oynadım, kendime göre böyle bi sonuç çıkardım, önceki işlemcim intel'di, tarafsız olmaya çalıştım

TearFall

Üye
Tam emin olmadığım bi konuda bilgi vermek yanlış oldu haklısın, o bölümü silicem, ama ben intel işlemcide de emulator'den oyun oynadım, kendime göre böyle bi sonuç çıkardım, önceki işlemcim intel'di, tarafsız olmaya çalıştım

Rehber içinde teşekkürler, Birçok arkadaşa yardımcı olacaktır.

Ocholiba

Üye
İTOPYA: Uzak durun. Her ne kadar ucuz satsalar da garanti sistemleri berbat. Aldığım ssd bozulunca sitelerindeki sistemde iade isteği oluşturdum 9 aydır "değerlendiriliyor". Telefonlarını arayınca garanti kapsamında iade edeceğiniz ürünü İstanbul'da mağazamıza getirin diyor, ulen ben İzmir'de oturuyorum nasıl getireyim oraya, en azından kargolayabilseydik.... REZALET.

Kesinlikle. %10 fazla verin Vatan'dan Amazon'dan alin. Itopya ile garanti sureclerini gormus, mahkemelik olmus, mahkemeyi kazanmis, yine de ucreti alamamis ve icraya gitmis biri olarak soyluyorum :)

Bigjest

Üye
Ellerinize sağlık, uzun zamandır böyle bir konuyu forumda görmeyi çok istiyordum.İnternet alışverişi ile 3 gb ekran kartı var, i7 işlemci koymuşlar diyip 2000 liraya 500 liralık bilgisayar satıp insanları kandırıyorlar.Umarım bu konu bir çok arkadaşı nelere dikkat etmesi konusunda farkındalık yaratır. :)

May Payne

Üye
2K ve altındaki çözünürlükte oyun oynayacak arkadaşlar için Intel Core i7 10700K işlemci önerebilirim. Ekran kartı olarak ise Nvidia RTX 3070 doğru tercih olur diye düşünüyorum. Yılbaşından sonra RTX 3050, 3050 TI, 3060, 3060 TI ve 3070 TI modellerinin de piyasada olmasının olası olduğu söyleniyor. 4K ve 8K için ise zaten teknolojinin ucu yok. RTX 3090 ve RTX 3080 modellerine yönelebilirler. Oyun için ben AMD almam açıkçası. İş için ise AMD alınabilir. Psu olarak 750W ve üzeri günümüz için yeterli olacaktır. Anakartta WI-FI istenmiyor ise Asus Rog Strix Z490-F modeli tercih edilebilir. Bütçesi olan arkadaşlar için ise Corsair 2TB Force MP600 Gen.4 PCle NVMe M.2 ssd öneririm. Yayın falan yapmıyorsanız başka diske de gerek yok zaten. Diğer parçaları kafanıza göre alırsınız artık.

Muti

Üye
2K ve altındaki çözünürlükte oyun oynayacak arkadaşlar için Intel Core i7 10700K işlemci önerebilirim. Ekran kartı olarak ise Nvidia RTX 3070 doğru tercih olur diye düşünüyorum. Yılbaşından sonra RTX 3050, 3050 TI, 3060, 3060 TI ve 3070 TI modellerinin de piyasada olmasının olası olduğu söyleniyor. 4K ve 8K için ise zaten teknolojinin ucu yok. RTX 3090 ve RTX 3080 modellerine yönelebilirler. Oyun için ben AMD almam açıkçası. İş için ise AMD alınabilir. Psu olarak 750W ve üzeri günümüz için yeterli olacaktır. Anakartta WI-FI istenmiyor ise Asus Rog Strix Z490-F modeli tercih edilebilir. Bütçesi olan arkadaşlar için ise Corsair 2TB Force MP600 Gen.4 PCle NVMe M.2 ssd öneririm. Yayın falan yapmıyorsanız başka diske de gerek yok zaten. Diğer parçaları kafanıza göre alırsınız artık.
Daha çıkmadıkları için 3000 serisini katmadım ama dediğin gibi çıktıklarında 2070 almak yerine 3070 veya 3060 almak fiyat/performans açısından daha mantıklı olacaktır.

May Payne

Üye
Daha çıkmadıkları için 3000 serisini katmadım ama dediğin gibi çıktıklarında 2070 almak yerine 3070 veya 3060 almak fiyat/performans açısından daha mantıklı olacaktır.
RTX 2000 serisi alınmaz zaten bu saatten sonra. Milletin kafasını VRAM karıştırıyor birazda. AMD hamlesini yaptı şimdi ise yılbaşından sonra Nvidia'nın karşı hamlesi bekleniyor. Eğer RTX 3070 TI yada SUPER adı altında 16gb VRAM çıkarırsa AMD'nin toprağı bol olsun. :D

Muti

Üye
Şu sıralar sistem toplayan arkadaşlar olduğu için güncelliyorum

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt