ÇÖZÜM Bilgisayar ve FPS'ye bağlı donma veya kilitlenmenin çözümleri hakkında

KarinRiverside

Üye
Merhaba Rise Online World Oyuncuları!

Açıklama: Arkadaşlar takılma veya kitlenme probleminin birçok nedeni olmakla birlikte oyun oynarken bilgisayarınız kilitlenir veya donar. Bu durum donanım, yazılım veya oyun sistem gereksinimleriyle ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir, çözümlerini gerek yazılı gerekse video olarak sizlerle paylaşıyorum.

1) Burada ki konuya giderek 5. maddede bulunan paketleri edinin. (Microsoft Visual C++ için 2010 öncesi sürümlerinde x86 ve x64, 2010 ve sonrası için yalnızca Bit'iniz ile alakalı kurulumları yapın!)

2) Bilgisayarınızın BIOS, Chipset, ekran kartı ve diğer aygıtlarının, Windows 10 (İşletim sistemi olarak hangi sürümü kullanıyorsanız) işletim sistemi ile uyumlu olan güncel sürücülerini kurunuz.

3) Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye "SFC/SCANNOW" yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

4) Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

5) Sorunun devam etmesi durumunda, Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.
• DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
• DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Önemli:
Eğer beşinci maddenin komutlarını yazdıktan sonra hata alıyorsanız işletim sisteminizin dosyalarında bozulmalar meydana gelmiştir. Bunu düzeltmek için burada ki konuyu takip edin fakat sorunun tekrarı halinde temiz bir işletim sistemi kurmanız gerekmektedir ve başka bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. Temiz bir kurulum için linkine gidip aşağısında ki yönergeleri takip ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

6) Araçlar > Klasör Seçenekleri > Görünüm sekmesindeki Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğine tık koyduktan sonra:
C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adınız\En Son Kullandıklarım
C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adınız\Local Settings\History
C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adınız\Local Settings\Temp
C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adınız\Local Settings\Temporary Internet Files
C:\WINDOWS\Prefetch
C:\WINDOWS\Temp
Klasörlerinin içindeki herşeyi siliniz, Daha sonra:

Başlat > Çalıştır'a "msconfig" yazıp, Tamam deyiniz.

• Açılan pencerenin 'Genel' sekmesindeki, 'Seçmeli Başlangıç' seçeneğine Tık koyunuz.
  • Aynı pencere de bu kez 'Başlangıç' sekmesinde; Temizleme ve Antivirüs Programlarınızın dışında kalan tüm programların tıkınız kaldırınız.
  • PC'nizi yeniden başlatınız, karşınıza gelen ilk penceredeki kutucuğa Tık koyunuz.

Performansınızı tekrar deneyiniz.
Eğer olmaz ise, sürücülerinizden ya da donanımınızdan şüphelenebiliriz artık.

Not: Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test ediniz.

Not 2: Normal şartlar altında 6 ayda bir kontrol edilmesi gereken işlemcinizin termal macununu gözden geçirin, tükenmesi halinde yenilemeniz gerekmektedir.

7) Intel Ve Nvidia Ekran Kartınızı Güncelleştirin!
NVIDIA GÜNCELLEŞTİRMELERİ İÇİN:

INTEL HD GRAPHICS GÜNCELLEŞTİRMELERİ İÇİN:

AMD GÜNCELLEŞTİRMELERİ İÇİN:

AMD CATALYST CONTROL CENTER (ATI) GÜNCELLEŞTİRMELERİ İÇİN:
Aygıt Yöneticisi'ni açtıktan sonra 'Grafik Bağdaştırıcıları' kısmından üzerine sağ tıklayıp 'Sürücüyü Güncelleştir'e basın ya da Panel'ini açıp 'Software' kısmından da güncelleştirmelerini tamamlayabilirsiniz.

Untitled.png

8) BIOS Ve Chipset'inizi Güncelleştirin! *** BIOS güncellemesini UPS ile yapmanızı önemle tavsiye ediyorum!

BIOS NASIL GÜNCELLENİR:

CHIPSET NASIL GÜNCELLENİR:

9) FPS Artırma Ve Donma Sorunları İçin:

10) Donanımlarınızı Test Edin Ve Arızalı Parçalarınızı Değiştirin!
RAM TESTİ İÇİN:

HARDDİSK DENETLEME VE ONARMA İÇİN:

Saygılarımla.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt