ÇÖZÜLDÜ Camp ve harita geçişlerinde mavi ekran!

Bstrafe

Üye
03.07.2022

Çoğunlukla camp geçişlerinde, bazen de oyuna ilk girişte olmak üzere sürekli mavi ekran alıyorum. Ayrıca oyun açıkken bilgisayarım görev yöneticisini açarken bile çok kasıyor, resmen bilgisayarı kullanamıyorum. Hatanın giderilmesi ve optimizasyon çalışmalarının sonuçlanmasını temenni ediyorum. Cihazım dandik olsa kusuru kendimde arayacağım fakat yalnızca bu oyunda yapıyor.
Bilgisayarım Monster abra a7 v5.2 , İşletim sistemi ve ekran kartı driverlarım her zaman güncel, işletim sistemim windows11 . Cihazım hakkındaki detaylı bilgilerin fotoğrafını ekliyorum.

----------------------------------------------------------------------------------------
17.11.2022 Güncelleme:

Aşağıdaki

Driver güncellemesi - İşletim sistemi - Dosya bütünlüğü - Donanımsal bakım - Bios ayarı

kontrollerinden sonra sorunum devam etti. İstemeye istemeye "Driverpack Solution" kurup cihaz için en uygun sürücüleri yüklemesini sağladıktan sonra tekrar denediğimdehenüz problem yaşamadım. Özellikle Dorion'da olmak üzere sık sık camp geçişleri yapıp deneyecek vaktim olmadı, gelişme olursa konuyu tekrar güncellerim.

Not: Driverpack Solution kurulurken yanında saçma sapan tarayıcılar , antivirüs programı , tarayıcı eklentileri kurmaktadır. İşiniz bittikten sonra bunlardan kurtulmak için "Revo Uninstaller Pro" kullanabilirsiniz.
Not2: Arkaplanda çalışan RAM tüketen uygulamalardan ötürü kaynak eksikliğinden dolayı oluşan hatalar bu şekilde giderilememektedir. (Poloya yazılım atarsanız golf olmaz)

----------------------------------------------------------------------------------------
24.11.2022 Güncelleme:

Çözüm bu da değilmiş .

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    468.2 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:

eraycnar

Üye
artık çok geç format işlemi bitti ve geçtim umarım hata almam bilgisayarım üst düzey lakin yazılım olarak windows 11 neler yapar bilemiyorum.

Bstrafe

Üye
"İstisnasız her camp geçişinde mavi ekran vermekte , böyle giderse premium bitince silerim.
'Official' oyun açıp bu kadar boş vermişlik olmaz. PUS'u babamızın hayrına almıyoruz."

Aynı problemi oyun içi de yazdım, "Windows10'a geçin düzelir" diye cevap geliyor. Kardeşim onu mu sordum ben size , bana işletim sistemi tavsiyesi vermek sana düşmed, sen oyunu düzgün yazacaksın.

Son düzenleme:

Bstrafe

Üye
Çoğunlukla camp geçişlerinde, bazen de oyuna ilk girişte olmak üzere sürekli mavi ekran alıyorum. Ayrıca oyun açıkken bilgisayarım görev yöneticisini açarken bile çok kasıyor, resmen bilgisayarı kullanamıyorum. Hatanın giderilmesi ve optimizasyon çalışmalarının sonuçlanmasını temenni ediyorum. Cihazım dandik olsa kusuru kendimde arayacağım fakat yalnızca bu oyunda yapıyor.
Sorunum devam ettiği için konuyu hortlatıyorum. Temiz kurulum ile windows 8 - 10 - 11 Hepsinde denedim.

KarinRiverside

Üye
  1. Mavi ekran hataları genelde donanımsal olarak RAM soketleri ve dişlerinde olan bozukluklardan ve sistem dosya bozukluklarından kaynaklanıyor.
    RAM için soketlerden çıkartıp bir flash ışık tutup ilk soketi daha sonra dişlerini kontrol edin. Eğer soketlerde problem varsa yer değişikliği yapın lütfen.

Sistem dosyasında ki bozuklukları anlamak için: İlk önce Windows + S (Veya çalıştırı açın) CMD yazıp yönetici olarak açın ardından şu komutu yazıp yeniden başlatın.

• sfc /scannow

Daha sonra bilgisayarınız açıldığında tekrar: Windows + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

• DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
    • DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Eğer 2. yazılan komutlarda hata alırsanız sistem dosyalarınız bozulmuştur anlamına gelir.

Diğer yandan windows, driver ve BIOS güncelleştirmelerinizi kontrol edin.

Paket olarak Microsoft Visual C++ (Vcredist) Bit'iniz ile uyumlu bütün sürümlerini kontrol edin, .NET Framework 4.8'in kurulu olduğunu kontrol edin ve DirectX sürümünüz kurulu olsa dahi "Latest " tagi altında ki setup'ını tekrar indirin ve repair sekmesinden kurulumuna devam edin.

Son olarak, oyun açıkken "Görev Yöneticisi" başlatıp "Performans" kısmına gelip "Kaynak Yöneticisi" ni açın. Hangi uygulamanın donanımlarınızda ne kadar miktar kullandığına ve performans kısmından CPU-GPU-Memory kullanımlarına göz atın. Fazla kaynak kullanan uygulamaları kapatın lütfen. Ayrıca, Isı kontrolü yapın çünkü CPU'nun fazla ısınma durumunda da bu problem ile karşılaşabilirsiniz.

birol2003

Üye
Moderatör arkadaşın dediği gibi mavi ekran pek çok kez memory, bazen disk kaynaklı olur ama kesinlikle donanım kaynaklıdır, mavi ekran hatası aldığınızda telefonunuzla hata kodu yazan yerin fotosunu almaya yada kodun açıklamasını almaya çalışın. Ram slotlarını iyice bir fırça yardımı ile temizlemek ve ram pabuçlarını bildiğimiz silgi ile temizlemek ram hatasının önüne geçer. ama öncelikle hatayı nereden aldığını bilmemiz lazım

birol2003

Üye
Şunu da belirtmek isterim;

Eğer W11 kullanıcısı iseniz ve ekran kartınız Nvidia ise son günlerde şöyle bir haber çıktı bilginiz olsun
https://www.cozumpark.com/microsoft-windows-11-22h2-guncellemesini-durdurdu/

Bu yüzden şimdilik birçok kişinin Windows 11'i tercih etmemesini söylüyorum henüz oturmamış bir sistem ve birçok açığı/sorunu bulunmaktadır.
windows 1.1 sürümünden beri windows kullanıyorum, hiç bir zaman araya 1-2 yıl koymadan yeni sürüme geçilmez, tecrübeyle sabittir tartışma götürmez.

KarinRiverside

Üye
Moderatör arkadaşın dediği gibi mavi ekran pek çok kez memory, bazen disk kaynaklı olur ama kesinlikle donanım kaynaklıdır, mavi ekran hatası aldığınızda telefonunuzla hata kodu yazan yerin fotosunu almaya yada kodun açıklamasını almaya çalışın. Ram slotlarını iyice bir fırça yardımı ile temizlemek ve ram pabuçlarını bildiğimiz silgi ile temizlemek ram hatasının önüne geçer. ama öncelikle hatayı nereden aldığını bilmemiz lazım
Fırça ve silgi yöntemleri biraz eskide kaldı çünkü çok fazla dikkat isteyen bir yöntem ve zarar verme ihtimalleri çok fazla önceden yapmayanlar için, bu yüzden yeni yöntemleri mevcut.

birol2003

Üye
Fırça ve silgi yöntemleri biraz eskide kaldı çünkü çok fazla dikkat isteyen bir yöntem ve zarar verme ihtimalleri çok fazla önceden yapmayanlar için, bu yüzden yeni yöntemleri mevcut.
ben eski toprağım hala yöntemlerim güncel, yukarda görmedinmi windows 1.1 diyorum daha ne deyim. :) Ve o yöntemi bizim saha ekibimiz halen kullanır çok kez hayat kurtardı.

Bstrafe

Üye
  1. Mavi ekran hataları genelde donanımsal olarak RAM soketleri ve dişlerinde olan bozukluklardan ve sistem dosya bozukluklarından kaynaklanıyor.
    RAM için soketlerden çıkartıp bir flash ışık tutup ilk soketi daha sonra dişlerini kontrol edin. Eğer soketlerde problem varsa yer değişikliği yapın lütfen.

Sistem dosyasında ki bozuklukları anlamak için: İlk önce Windows + S (Veya çalıştırı açın) CMD yazıp yönetici olarak açın ardından şu komutu yazıp yeniden başlatın.

• sfc /scannow

Daha sonra bilgisayarınız açıldığında tekrar: Windows + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

• DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
    • DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Eğer 2. yazılan komutlarda hata alırsanız sistem dosyalarınız bozulmuştur anlamına gelir.

Diğer yandan windows, driver ve BIOS güncelleştirmelerinizi kontrol edin.

Paket olarak Microsoft Visual C++ (Vcredist) Bit'iniz ile uyumlu bütün sürümlerini kontrol edin, .NET Framework 4.8'in kurulu olduğunu kontrol edin ve DirectX sürümünüz kurulu olsa dahi "Latest " tagi altında ki setup'ını tekrar indirin ve repair sekmesinden kurulumuna devam edin.

Son olarak, oyun açıkken "Görev Yöneticisi" başlatıp "Performans" kısmına gelip "Kaynak Yöneticisi" ni açın. Hangi uygulamanın donanımlarınızda ne kadar miktar kullandığına ve performans kısmından CPU-GPU-Memory kullanımlarına göz atın. Fazla kaynak kullanan uygulamaları kapatın lütfen. Ayrıca, Isı kontrolü yapın çünkü CPU'nun fazla ısınma durumunda da bu problem ile karşılaşabilirsiniz.

Ram slot ve soketlerini kontrol ettim + memtest ile RAM'leri kontrol ettim sorun görünmüyor.
Sfc ve DISM komutlarını da yaptım sorun bulunamadı.

Driverlarım sürekli güncel. VC redist ve chipset driverlarını da kontrol ettim "güncelsiniz" diyor.
KAynak izleyiciye baktım , yalnızca ROW çalışıyor ve değerler CPU %80-100 GPU %50-90 arası çalışıyor.
Isı değelerini sürekli kontrol ettiğimde işlemci 80 Ekran kartı 70 dereceyi geçmiyor.

Mavi ekran verdiğindeki hata DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
Bilgisayara herhangi bir Overclock yapmadım .

İlgili görselleri buraya bırakıyorum.9b9dc7cf-c49d-4627-922f-bb07edeaf4d1.jpgimage (1).pngimage.png

Bstrafe

Üye
Bu da mavi ekran verdiğinde Windows'un oluşturduğu minidump dosyası.

Ekli dosyalar

• 111622-6171-01 .zip
    444.9 KB · Görüntüleme: 26

birol2003

Üye
Ekran kartının driverini güncelleyebilirmisin ancak bilgisayar üreticisinin değil chipset üreticisinin stabil driverlarından biri ile.

Bstrafe

Üye
Ekran kartının driverini güncelleyebilirmisin ancak bilgisayar üreticisinin değil chipset üreticisinin stabil driverlarından biri ile.
direk Nvidia'nın sitesinden indirdiğim driver'ı yükledim, ardından kendisi güncelleme aldı ve fotoğrafta görüleceği üzere sol altta "güncelsiniz" diyor.

Bstrafe

Üye
Aldığınız mavi ekran kullandığınız donanımın güç şematikleri dışına cıktığı için oluyor. Eğer sisteminizde otomatik/tek tuş hız aşırtma/overclock uyguluysa bunları kaldırın. İşlemci ve ekran kartınızın güç uyarlamalarını kontrol edin.

Voltaj değerleri istenen/güvenli görünen değerlerin üzerine çıkıyor ya da yaklaşıyorsa Isı yükselir ve bu sistemin gücünü aşağıya çekmek için işlem başlatır. Eğer işletim sisteminizin soğutma-soğuma, fan ve throttle/darlama ayarlarını değiştirdiyseniz de bu sorunu yaşamanız muhtemel.

İşlemcinizin gücünü %80 e sınırlayıp deneyin.
Detaylı baktım herhangi bir overclock yok, işlemci kısmını deneyeceğim çözüm olursa konuyu güncellerim teşekkürler.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt