Forum Sabit Mesajlar

Darktower

Üye
Forumda çoğu kategoride ''Su nasıl içilir?'' tadında aşırı basit bilgiler için bile konular var.

İlk olarak bu konuları lütfen biraz daha derli toplu olacak şekilde tek çatı altında toplayın. Bunu yapana kadar sabit mesajlar için kategori sistemi kullanmanızı öneririm. Hatta genel olarak sabit mesajlar için kategori içinde kategori sistemi kullanmanız daha düzgün bir forum görüntüsü oluşturacaktır.

Yani görseldeki gibi her kategori için bir sabit mesajlar alt kategorisi olsun. Bu kategori yetkililer veya kullanıcıların açtığı faydalı rehberlerin taşındığı yer olsun.

2023-05-27_14-04.png

Kategori en başında Rehber diye 2-3 sayfa olan konular forum kullanımını azaltıyor. Foruma insanlara yardım etmek isteyen veya yardım arayanlar nereye konu açacaklarını dahi bilmiyorlar. Ayrıca ölü bir forum hissiyatı veriyor. Bu forum kullanımı yıl 2005-2011 arasını hatırlatıyor. Çağa ayak uyduran bir yaklaşım değil. Forum renklerinde bence Rise logosundan bağımsız daha ferah ve okunmuş, okunmamış konu renklerini de ayıracak tonlar kullanılmalı. Genel olarak forum arka planındaki görselin de ortamı ıssız bir yer gibi gösterdiğini düşünüyorum. Koyu temayı yine koruyun ama varsayılan olarak açık tema kullanın bence. Arka plana da daha ilgi çekici ve rahatsız etmeyecek bir görsel ekleyin.

Ayrıca mod arkadaşlar alınmasın ama prim almak için yarışıyor gibi çok basit şeylerde bile konu açmanın faydasız olduğunu düşünüyorum. Bunu forumdan yapmak yerine Wiki sayfasını doldursanız daha mantıklı olur. İnsanların da sorunlarına direkt Wiki sayfasındaki çözüme yönlendirirsiniz. Wiki üzerinden ayrıca akıllarına takılan diğer sorunlara bakabilirler. Forumda çok fazla rehber konusu var. Kategori isimlerinin çok genel kullanımı, rehber başlıklarının Rise ile başlaması SEO kısmını da sıkıntıya uğratıyodur. Bu yüzden forum aramalar ve içeride kullananlar için büyük bir çöplüğe dönüşüyor.

Yani olay sadelik ve basitlikten geçiyor. Ülkemizde iki tane popüler eski MMO'nun tutma nedeni de bu. AAA oyun oynayanların da basit bir şekilde koridor odaklı God of War, The Last of Us veya CoD gibi oyunları tercih etme nedeni de bu. Ne kadar basit o kadar çok insan demek.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Darktower

Üye
Bu konudan bağımsız foruma üyelik girişi yapanları Cloudflare taramasından muaf tutar mısınız? Bir yerden sonra deli etmeye başlıyor.

Darktower

Üye
Uzun bir aradan sonra girdim ve sabit mesajlar sorununa ek olarak, sağdaki Discord ve Twitter'ın oluşturduğu yük ve sayfadaki gereksiz görsellerin de forumu yavaşlattığını gördüm. Lütfen forum tarafında da biraz iyileştirmeler yapın. İnsanlar DC'de bu yardımlaşma ortamını yapamıyorlar. Bir yerde hep tartışmaya dönüyor.

2024-01-13_19-32.png

Twitter ve Discord'u arayüz olarak değil sağ üstte bir buton olarak yönlendirmeli ekleyin. Bu kısımlar yerine sağ tarafa yeni konular ve son mesajlar kısmı ekleyebilirsiniz. Bu forumu daha canlı tutacaktır.

Sabit konuların çoğu tuvalete nasıl sıçılır tadında aşırı basit ve çoğu yetkili de yardımcı oluyorum ayağıuna kendini bomboş tatmin etmiş. Yine bahsettiğim gibi sabit mesajları forum kategorilerinin içerisindeki bir alt kategoriye ekleyin. Forumu kendilerini iyilik yaptığını düşünerek sabit konu açan modlardan koruyup, ölü bir karmaşa yuvasından uzak tutmanız gerekiyor.

Aşağıdaki yorumumu kibir veya aşağılama olarka algılamayın lütfen. Cidden iyimser niyetle ve faydası olacağını düşünerek ama biraz sivri dilli bir şekilde yazıyorum.

Forum gibi yerleri rezil alışveriş siteleriniz gibi arayüzlerle doldurmayın. Klasgame size ait mi bilmiyorum. Bence genel olarak yerli alışveriş siteleri de reziller. Hepsiburada gibi varoş reklamlar dolu arayüz yerine Trendyol veya Amazon gibi daha sade olmayı tercih edin. İnsanların forum, alışveriş sitesi vb. geliş amacı belli. Foruma giren birinin yeni sunucu haberdar olmaması imkansız. Bu konularda ciddi anlamda tecrübeli ve olgun bireyleri ekibinize katmanızı öneririm. Çünkü reklamlar, geliştirme şevki ile oluşan ortam iyiye gidiyor.

Ama tam tersi kurumsal kimlik tarafında halen KO için GB kasıp, belirli sitede para satan varoş bir ekip havası veriyorsunuz. Global'e açılma fikriniz halen yok gibi geliyor. Ama bu varoş kafasından çıkmadığınız sürece, reklam ve yeni sunucu ile gelen oyuncuyu da hızlıca kaybetmek elden bile değil. Size KO sevdiğinden veya para kazanma kapısı gözüken dışında oyuncu lazım. Bu tarz oyuncu olmazsa çünkü bu iki oyuncu profili de oyunda durmayacaktır. Basit bir site arayüzü bile kalitenizi gösteren etmenlerden. Geliştirici ekip iyiyse onu tamamlayacak iyi bir marka yönetim ekibine de ihtiyaç var. Para dağıt, reklam ver olayını her stüdyo yapabilir. Olay markayı parlatmak ve değerini kaybettirmemek. Bu sizdeki en büyük eksiklerden birisi ve çözülürse sizinle kötü deneyim yaşamış veya yaşayacak oyuncuları büyük oranda kaybetmenizi önleyecektir.

Forumda şunu yaptınız şimdi böyle yapıyorsunuz olayı azalacaktır. Mesela sunucu açmak istemiyorum dedikten sonra açtığınızı söyleyenler var. Bu da aslında bir marka yani iletişim sorunu. Markada iletişimi kuvvetli, kendini kontrol edebilen ve yemleme dediğimiz sorulara balıklama atlamayan birini de tutmanız gerekiyor. Biz yerliyiz, bakın az kişi çalışıyor vb. duygu sömürülerini müşterilerin bir kısmı yer. Bunu önceden de çok kez yazmıştım bu kesim tam tersi sizi zor zamanınızda da en zalimce eleştirenler olacaktır. Çünkü sizi düşünmeden koşulsuz desteklemişlerdir. Karıncalar güçlüyü takip eder ama güç kaybedince sizi ilk terk edenler olacaktır.

Son düzenleme:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt