Mesleklerdeki Haksız Rekabet

tigger

Üye
Merhabalar,

Oyunda son zamanlarda meslekler hakkında olumsuz gördüğüm birkaç husus hakkında bahsetmek istiyorum. Tüm mesleklerin aktif bir şekilde kullanılamıyor olması ve oyunun başında gerçekten yarar sağlayan bir meslek olması hasebiyle şuan revaçta olan Cooking'in, amiyane tabirle şebeke oluşturup materyallerin bir kişide toplanarak seviye kasılmasıyla neredeyse son seviyelere ulaşmış birçok oyuncu oldu. Söz konusu "suistimal"in toplayıcılık (harvesting) nezdinde ilerlememesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Öyleyse, ben saatlerimi harcayıp direkt materyal almadan hem toplayıcılık seviyesini hem de aşçılık seviyesini neden geliştirme gereksinimi duyayım ki? Toplayıcılık seviyesinin bu noktada önemi ne oluyor? Hiç. Ancak ilerleyen zamanlarda toplayıcılık seviyelerini geliştirmeden bu ağlar üzerinden materyal temin eden kullanıcıların yeteneklerini geliştirmedikleri için diğer önemli mesleklerde ilerleyemeyecek olması söz konusu olacaksa, şimdilik bana göre bu suistimali tolere edebilirim gibi geliyor. Aksi takdirde "zamanımı niçin toplayıcılıkla harcadım?" hep bir soru işareti olarak kalacak.

Marceline

Üye
Sorarlarsa oyun early access ;) Şaka bir yana çok basit düşünülmesi gereken temel şeyler sorun olarak gündeme geliyor farkında mısınız?

tigger

Üye
Sorarlarsa oyun early access ;) Şaka bir yana çok basit düşünülmesi gereken temel şeyler sorun olarak gündeme geliyor farkında mısınız?
Kesinlikle. Öyle ki mağazadan temin edilen 1-70 XP Boost Scroll’un verdiği %10 bonusu veren yemeği aşçılık sayesinde üretip pazarda satmaya başladılar. Daha oyunun kaçıncı günü? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

life skill konusunda en iyisi bdo abi ötesi yok
BDO nedir biraz açar mısınız?

kaan26

Üye
Kesinlikle. Öyle ki mağazadan temin edilen 1-70 XP Boost Scroll’un verdiği %10 bonusu veren yemeği aşçılık sayesinde üretip pazarda satmaya başladılar. Daha oyunun kaçıncı günü? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Black desert online diye bir oyun

Marceline

Üye

Black Desert Online gerçekten dediği gibi çok güzel bir meslek dizaynı var

Aziz

Üye
Evet bazı şeylerin frenlenmesi gerekiyordu. Ancak belli şeylerinde bir şekilde önüne geçebilirsiniz. Cooking'de haklısınız. Ancak frenleme nereye kadar olacak? Örnek veriyorum havuçun bir üstünün pancar olduğunu düşünelim. Bunun da sadece krallıklardan elde edildiğini varsayalım. O zaman bir üst cooking için bunun gerekli olduğunu düşünelim. Şimdi burada ki sorun şurada kaynaklanıyor. Ya bu pancarı soulbound yapacaksınız ya da bu şekilde bırakacaksınız. Harvesting ile geçimini sağlayacak olan oyuncularda olacaktır. O zaman soulbound yaparsanız bunların önünü kesmiş olacaksınız. Her oyunda mutlaka böyle suistimaller düşünülebilir. Yapıladabilir. Örnek vermek gerkeirse, WoW'da skygolem farmlayacağım. Yapımı için 1 aylık bir süre istiyor. Her gün 1 kere yapabiliyorsunuz. Ancak mühendisliği yükseltmeniz gerekiyor. Peki ben ne yaptım? Gittim ahden gerekli materyalleri aldım. 10 dakika içinde mühendisliği maksimum seviyeye ulaştırdım. Ancak skygolemi yapmam için hâlâ 15 günlük bir sürem var. Bu şekilde de frenleme yapabilirsiniz. Ancak diğer mesleklerinde aktif olmasından sonra işler biraz değişebilir mi? Göreceğiz. Dediğim gibi ya son seviyede ulaşımı zorlaştıracaksınız ya da soulbound yapacaksınız. Soulbound olmaz. Olmamalı da. O zaman tek çözüm. Üretimi uzatmak. Bu da herkesin eşit bir şekilde üretmesini sağlar. Yani bir kişinin üzerine atalım o bassın değil, hepimiz üretelim, birlikte sonuca ulaşalım olacaktır. Ancak bu şekilde çözülebilir.

KoryS

Üye
craft yapılacak ürünlerin yani toplayıcılıkla elde edilen ham mısır ham patates vb ürünlerin takasa kapatılmasıyla bu sorun çözülebilir.

bedomazo

Üye
kafaya koyarsan npcden yumurtayla tereyagi alipta cooking leveli kasabilirsin bende topluyorum hala cooking lvl2 ama ne zman toplamaya ciksaam rahat topliyabiliyorum tabiki ks olucak bu normaldir. bende saatler harcadim ama saatler harcadim kimse benden yuksek olamaz diye bi kafaya girmedim

KoryS

Üye
kafaya koyarsan npcden yumurtayla tereyagi alipta cooking leveli kasabilirsin bende topluyorum hala cooking lvl2 ama ne zman toplamaya ciksaam rahat topliyabiliyorum tabiki ks olucak bu normaldir. bende saatler harcadim ama saatler harcadim kimse benden yuksek olamaz diye bi kafaya girmedim
hesaplarıma göre lvl2 yi omlet yaparak tamamlama oyuniçi gold ile ortalama 50m yi buluyor ki bu iş lvl atladıkca yükselecektir.kimse omlet yaparak bu işe kalkışmaz

Tengrikut

Üye
@bedomazo "kafaya koyarsan npcden yumurtayla tereyagi alipta cooking leveli kasabilirsin" sakın öyle birşeyi deneme oyun parası yetiştiremezsin :)

toplayıcılık ve meslekler ile ilgili oyun yöneticileri bilgi veriyor.
oyuna henüz ilave edilmemiş meslek gruplarını daha önemli görüyorum

Son düzenleme:

Toxic

Üye
Yazınızı baştan sona kaç kez okudum saymadım ama malesef bir şey anlaşılmıyor . Konuya bir soru gibi başlayıp sonunu getiremediğiniz bir geyik muhabbeti gibi bitirdiğiniz için ortaya hiç bir şey çıkmıyor.

Ama sizin yanlış anladığınız kafanızda suistimal diye kurduğunuz olayı anlatıyorum ve üstelik bedava bu gün çok şanslısınız :)
Çoğu oyunda çoğu klan oyuncuları solo olarak bir işe kalkıştıklarında işin sonucunda tüm herkes uğraştıkları işte 1. seviyede kalacaklarsa klan yararına tüm herkes 1 kişiyi seçer ve 1 lwl olmak yerine 1 kişinin 10 lwl olmasını sağlar. Böylelikle artık o klan o bir kişiyi kullanarak normalde elde edemeyecekleri şeyleri elde ederler.
Bunun başka artıları da bulunmaktadır onlarda şöyledir ;

-Bunu idrak edemeyen oyuncuların önüne geçerler. Herkesin iQ seviyesi aynı olacak diye bir şey yok kimisi yapar kimisi başkası yapabiliyor diye zırlar.
-Bunu idrak edip yapamayan oyuncu sayısı yapan oyuncu sayısından fazla olduğu için oyun pazarında satıp klanlarına ekonomi kazandırırlar. Eee çok iyi oluyor bence
-Bir de işin eğlence kısmı var :) foruma girip konulara bakıyorsun gül gül ölüyorsun HAHAHAHA :D

Bedava dersimiz bitmiştir iyi forumlar

tigger

Üye
Yazınızı baştan sona kaç kez okudum saymadım ama malesef bir şey anlaşılmıyor . Konuya bir soru gibi başlayıp sonunu getiremediğiniz bir geyik muhabbeti gibi bitirdiğiniz için ortaya hiç bir şey çıkmıyor.

Ama sizin yanlış anladığınız kafanızda suistimal diye kurduğunuz olayı anlatıyorum ve üstelik bedava bu gün çok şanslısınız :)
Çoğu oyunda çoğu klan oyuncuları solo olarak bir işe kalkıştıklarında işin sonucunda tüm herkes uğraştıkları işte 1. seviyede kalacaklarsa klan yararına tüm herkes 1 kişiyi seçer ve 1 lwl olmak yerine 1 kişinin 10 lwl olmasını sağlar. Böylelikle artık o klan o bir kişiyi kullanarak normalde elde edemeyecekleri şeyleri elde ederler.
Bunun başka artıları da bulunmaktadır onlarda şöyledir ;

-Bunu idrak edemeyen oyuncuların önüne geçerler. Herkesin iQ seviyesi aynı olacak diye bir şey yok kimisi yapar kimisi başkası yapabiliyor diye zırlar.
-Bunu idrak edip yapamayan oyuncu sayısı yapan oyuncu sayısından fazla olduğu için oyun pazarında satıp klanlarına ekonomi kazandırırlar. Eee çok iyi oluyor bence
-Bir de işin eğlence kısmı var :) foruma girip konulara bakıyorsun gül gül ölüyorsun HAHAHAHA :D

Bedava dersimiz bitmiştir iyi forumlar
İnanın ben de sizin yazınızdan hiçbir şey anlamadım. Harvesting seviyesi bu noktada ne işe yarıyor?

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt