Officiale giden yolda anketlerin kullanılması...

ANGEL

Üye
Ben gerçekten anlayamıyorum...Bu oyunu kimin için yapıyorsunuz? Bizler için...
Peki neden oyunu officiale doğru yapılandırırken,kararsız kaldığınız yada gerçekten önemli bir takım noktalar etrafında oyunculara sorarak yol almıyorsunuz?
Bu sizi daha başarılı yapmaz mı?
Neden bazı oyunların özelliklerine ve mekaniklerine takılıp kaldınız?
Anket yapmanızı önereceğim konular şöyle:

1-Trade sistemi
2-Merchant sistemi
3-Skil animasyon sistemi(combo mekaniği)
4-Klan sistemi ve Pelerin sistemi
5-Görev çeşitliliği
6-Level alma sistemi
7-İtemlerle ilgili soulbond sistemi
8-Store eşyalarının bonus yüzdeleri
Bunların yanısıra,petler,binekler,moblarla ilgili onlarca anket oluşturup,son kullanıcılara sorabilirsiniz...Bunu neden yapmıyorsunuz?

Zonta

Üye
Anketler demokratik ülke seçimi değildir. Bir sistemi ankete açarsın fakat diyelim %70 - %30 bir sonuç çıktı. %30luk kısmı yok sayamazsınız. Ancak bir anket sonucunda %90 üstünde olursa o zaman dediğiniz değerlendirilir fakat %10luk kısım yine kaybedilir. Oyundaki sorunları dile getirmek ve gerisini yapımcılara bırakmak en mantıklısı. Sonuçta oyun onların. Biz oyuncuyuz. Oyun "tamam oyunun son noktası budur." derler, bizde bize uyarsa oynarız. Onlarda farkında bazı şeyleri çıkarmadan ya da düzeltmeden oyuncu sayısında azalmanın olacağının. Ama bu kadar baskı kurmaya da gerek yok bence.

Pitou

Üye
Şuan için yapılacak anketleri doğru bulmuyorum. Şimdi anket yapılacak oyuna hiç başlamamış insanlar şikayet edecek ben yoktum ankette diye. Eğer bir anket yapılacaksa offical açılır bütün kullanıcıların gözü önünde yapılır.

Anilchan

Üye
İnternet üzerinden yaptığın anket ilede doğru bir sonuç alamazsın. Forumda hesap açmak 5 saniye sürmüyor.

Muti

Üye
Anketle ilerlerler mi bilmiyorum ama maalesef dediğin gibi tek bir oyunun etkisinde kalmış durumdayız. Oyun şu an bildiğin ko2. Piyasadaki mmorpg'lerin iyi yönlerini alıcaz demişlerdi ama şimdiye kadar böyle olmadı. Beta'da yeni bir oyun görürüz umarım. Alfa-2 trailer'ını gördüğümde "işte artık ko2'likten çıktı oyun" demiştim ki oyuna girdiğimde protean lunaskar haddard haritaları ko ile aynı, death valley'i saymıyorum onu alfa-1'de görüp şikayet ettiğimiz için. Görevler aynı, kule dungeon abbsy yani aynı. Trade sistemi aynı, merchant sistemi aynı, itemler aynı, skiller aynı, skillerin efektleri aynı, combo sistemi aynı. Boss sistemi bile aynı, halbuki yeni mmorpg'lerde bossların farklı dinamikleri var, dodge'laman gereken saldırılar yapıyorlar v.s. Yani bu şekilde global olmayı geçtim yerelde bile tutunamaz oyun, gerçekten çok üzülüyorum.

Isildur

Üye
Peki neden oyunu officiale doğru yapılandırırken,kararsız kaldığınız yada gerçekten önemli bir takım noktalar etrafında oyunculara sorarak yol almıyorsunuz?

1-Trade sistemi
2-Merchant sistemi
5-Görev çeşitliliği
6-Level alma sistemi
Bunların yanısıra,petler,binekler,moblarla ilgili onlarca anket oluşturup,son kullanıcılara sorabilirsiniz...Bunu neden yapmıyorsunuz?
Dostum evet hepimizin isteği belli ama unutma bu adamlar para kazanmak için bu oyunu yaptılar tek amaç para kazanmak ticari kaygıyla bu oyun yapıldı ve kararlar ona göre alınıyor artık bi şunun farkına varın.Bizim istediğimiz mükemmellikte bir oyun olması için bu adamların tüm ticari kaygıları bir kenara bırakması lazım.Her başlıkta sürekli seni görüyorum paralama bu kadar kendini.

Lolgamelol2

Üye
Dostum evet hepimizin isteği belli ama unutma bu adamlar para kazanmak için bu oyunu yaptılar tek amaç para kazanmak ticari kaygıyla bu oyun yapıldı ve kararlar ona göre alınıyor artık bi şunun farkına varın.Bizim istediğimiz mükemmellikte bir oyun olması için bu adamların tüm ticari kaygıları bir kenara bırakması lazım.Her başlıkta sürekli seni görüyorum paralama bu kadar kendini.
y

1-Trade sistemi
2-Merchant sistemi
5-Görev çeşitliliği
6-Level alma sistemi
bu oyunu bdo gibi sacma sapan bir oyuna benzemesini istiyorsun yallah bdo oynamaya

uturuncu

Üye

1-Trade sistemi
2-Merchant sistemi
5-Görev çeşitliliği
6-Level alma sistemi
anket sonuçlarının gerçeği sonuna kadar yansıtacağına dair olan inancının sebebi nedir?
ben bilerek kendileri oyun yapımının ilk zamanlarında yaptıkları anketlere göre hareket ettiklerini söylemişlerdi. bunun belli bir şekilde kendilerine olumsuz etkilerinin olduğundan da bahsetmişlerdi.
anketleri/önerileri dikkate aldıklarını kendileri kaç defa söylediler. kendini onların yerine koy her anketin sonucunu uygulamaya kalkarsan o iş ne kadar? nereye kadar? nasıl sürüklenir durur?
yazdığın 8 maddenin bir kısmına dair bir şeyler dediklerini forumu ve dc kurcalayan herkes biliyordur.
forumda çoğu kişi kendi görüş ve fikrini kesin kes kabul ettirmeye çalıştığını görüyorum. sanki kusursuz ve eksiksiz fikir varmış gibi.
beta süreçlerinin ardından officialda baktık son duruma seversek oynarız sevmezsek oynamayız, bu şekilde düşün lütfen.
Bu oyunu kimin için yapıyorsunuz? Bizler için...
yazılımcı ekibinde kafasında bir şeyler vardır. o kafasındaki fikirler ve aldıkları olumlu, olumsuz görüş sonucunda çıkacak nihai hali severek oynayacak olanlar için çıkıyor oyun! nihai hal şuanda ortaya yok.
benimde değiştirilmesini istediğim şeyler var. önerimi eleştirimi yaptım bir kere oldu bitti. ısrarla, tekrar tekrar aynı konular hakkında eleştiri yapmanın ne manası var anlamıyorum. dikkate alırlar almazlar bu onların kararıdır. sen değil onlar yapıyor oyunu, sadece sen değil başkalarıda oynayacak oyunu. official da bakarız, official çıkışından sonra olanlara, olacaklara göre sevemezsek oynamayız. bu kadar basit.

ANGEL

Üye
Peki... ne diyim ,takılsınlar kafalarına göre o zaman.
Göç yolda düzelsin...

Lolgamelol2

Üye
Peki... ne diyim ,takılsınlar kafalarına göre o zaman.
Göç yolda düzelsin...
Türkiye’de knight online dan başka tutan mmo yok ve şu anda en çok oynanan mmo knight online rise onlinede bunu bildiği için ko kitlesini hedef alıyor ve oyunu bu kitleye göre yapıyor sizin gibi tayfalar azınlıksınız 2 ay oynar bırakırsınız size göremi oyun yapacaklar

Muti

Üye
Türkiye’de knight online dan başka tutan mmo yok ve şu anda en çok oynanan mmo knight online rise onlinede bunu bildiği için ko kitlesini hedef alıyor ve oyunu bu kitleye göre yapıyor sizin gibi tayfalar azınlıksınız 2 ay oynar bırakırsınız size göremi oyun yapacaklar
Metin 2 knight online'dan kat kat daha fazla oyuncu sayısına sahip. Türkiye'de en çok tutan mmo knight değil metin 2. Ko'nun steamko'sunun istatistiklerine bakarsan 2.000 online oluyor olmuyor, bunun yarısı tezgahtaki çarlar, bir de farmcılar var. Knight online Türkiye'de yıllar önce iyi bir reklam çalışması yaptı, internet kafelerle anlaştı, Türkiye'yi pazarı haline getirdi. Aslında 5 para etmez bir oyun ama vaktiyle nasıl atari'de ördek vurmaktan keyif alıyorsak o zaman da ko'dan aldık. 2021 yılında ko'yu %100 aynı şekilde başka oyun motorunda yapacam, binek vs eklicem olayı çok yanlış. Rise online ko kafasıyla gitmeye devam ederse batık bir proje olacak bunu üzülerek söylüyorum. Halbuki bu oyunu ko benzeri ama herkesin oynayabileceği şekilde ve %70-80 özgün bir oyun olarak çıkarsalardı Türkiye'de en çok oynanan mmorpg rahatlıkla olabilirdi. Yazık ediyorlar bence.

Lolgamelol2

Üye
Metin 2 knight online'dan kat kat daha fazla oyuncu sayısına sahip. Türkiye'de en çok tutan mmo knight değil metin 2. Ko'nun steamko'sunun istatistiklerine bakarsan 2.000 online oluyor olmuyor, bunun yarısı tezgahtaki çarlar, bir de farmcılar var. Knight online Türkiye'de yıllar önce iyi bir reklam çalışması yaptı, internet kafelerle anlaştı, Türkiye'yi pazarı haline getirdi. Aslında 5 para etmez bir oyun ama vaktiyle nasıl atari'de ördek vurmaktan keyif alıyorsak o zaman da ko'dan aldık. 2021 yılında ko'yu %100 aynı şekilde başka oyun motorunda yapacam, binek vs eklicem olayı çok yanlış. Rise online ko kafasıyla gitmeye devam ederse batık bir proje olacak bunu üzülerek söylüyorum. Halbuki bu oyunu ko benzeri ama herkesin oynayabileceği şekilde ve %70-80 özgün bir oyun olarak çıkarsalardı Türkiye'de en çok oynanan mmorpg rahatlıkla olabilirdi. Yazık ediyorlar bence.
metin 2 mi ko'nun sadece pvp serverlarında oynayan kitle metin 2 yi 10 katlar oyuncu sayısında

piyasada bir sürü farkı ve özgün mmo var neden hiç birisi türkiyede oynanmıyor veya izlenmiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

wolfphenom

Üye
sen ciddimisin gw2 türkçe olsa ko nun yüzüne bakarlarmı acaba türkce kingdom online diye bi oyun çıktı oyun fıkır fıkirdi millet savaşa giriyoruz eksik olanı ogün savaşa gelmeyeni guildden atma yada o hafta kazandiğımiz bölgenin dungeon ptsine almama cezasi yada bossdan item düserse sıra atlama cezası veriyorduk şu ko mesela kingdom online nin yaninda çöp kaldı çöp bdo evet tr ye göre oyun değil turkce olsada bi artisi yok fakat ko tamamen modasi gecmis gram zevk vermeyen oyunculuğun sadece 10parmak klavye becerisinin iyi olanin yada itemi iyi olanin zevk aldigi farmcininda para kazandigi bi oyun bukadar baska hic bi artisi yok bu kitleye oyun yapacaksa hic zorlamasin kendini aynisini yapsin koysun mekanigi herseyi ayni olsun bunlardan kazanilan parayla yepyeni bi mmorpg nin temelleri atilsin birakalim kocular orda oynasin ciddiyim grafik mrafik dusursunler hic zorlamasinlar

Shikato

Üye
Aslına bakarsan haklısın. Ancak Türkiye'de bir çok mmorpg oyunu yapıldı bu ilk değil çoğunun adı sanı belli, ayrı zaman da bayağı bir mmorpg Türkçeleştirilmiş bir şekilde bize sundular ama Türkiye'de hiç bir mmorpg tutunamadı sonradan açılanlar da buda aynı yolun yolcusu gibi gözüküyor ama zaman gösterecek.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt