Oyunda bilgisayar donuyor.Yardım lütfen

SecreD

Üye
Selam arkadaşlar ,
Oyundayken donma problemi yaşıyorum ve reset atmadan bilgisayar kendine gelmiyor.Zindan haritalarında , İce veya lr alan skillerinde bilgisayar donuyor.

Denenen yollar
1- Format atıldı.(temiz kurulum)
2- Eski ekran kartı sürücüleri denendi.
3- Oc ve Xmp ayarları kapatıldı.
4- Güç seçenekleri işlemci yükü vs. denendi.
5- Msconfig > önyükleme işlemci çekirdek seçme denendi.
6- En güncel bios , chip set , ekran kartı sürücüleri ile denendi.
7- 2x Farklı ram ve amd 580 ekran kartı ile denendi.

--Sistem özellikleri--

işlemci : Ryzen R7 1700
Anakart : MSI X399 m7
Ram : Geil 3200Mhz (8x2)
Ekran Kartı : Asus GTX 1080 Rog Edition
Güç Kaynağı : Xigmatek 750 W 80 plus Gold
Depolama : Samsung 970 Pro 500 gb M2

---Şuanda oyunu oynayabildiğim tek yol.---
Launcher ayarlarından dx11 ve low performance seçili , Oc ve xmp ayarları tamamen kapalı.Oyun içi ayarların tamamı low'a çekildiğinde yaklaşık 10 20 fps ile oyunu oynayabiliyorum ve buna oynamak denirse.Kalabalık ortamlarda fps neredeyse 1 e düşüyor karakter hareket etmeyecek duruma geliyor.
Donanımlarda herhangi bir problem mevcut değil.Stress testlerine soktum ve farklı oyunlarda (GtaV - Valorant vb.) hiç bir problem yaşamadan oynayabiliyorum.Isınma problemi yok !

Aramadığım çare çözüm benim gözümde kalmadı.Son çare olarak sizlerden yardım istiyorum.
Yardımcı olabilicek birileri varsa çok minnettar olurum.
Teşekkür ederim.İyi forumlar dilerim.

Witch_King

Üye
Oyunun grafiklerinde zaten bir problem var. Pc yanmaya başlıyor oyuna girince. Resmen can çekiştiriyor her ne yapıyorsa artık. Bu grafiklere çok anormal donanımlar istiyorlar. Saçmalık.

SecreD

Üye
Oyunun grafiklerinde zaten bir problem var. Pc yanmaya başlıyor oyuna girince. Resmen can çekiştiriyor her ne yapıyorsa artık. Bu grafiklere çok anormal donanımlar istiyorlar. Saçmalık.
Oyuna başladığım günden bu yana bu problemle cebelleşiyorum ve hiç bir çözüm bulamıyoruz.Gerçekden çok ilginç.Oyunu dw de haddar'da oynayamadığım için resmen pazarcı oldum al sat yapa yapa çar dizdim.
Oyun güzel evet eğleniyorum ama artık yapabilicek birşey kalmadı.Ya problem çözülücek oyunu oynayacağım ya da oyun düzelene kadar bende ara vereceğim :(

Thorin

Üye
Ramlerini bir test yap bence gerçi farklı ramler ile denemissin. Oyunda iken donanım parçalarının sıcaklıklarını gözle kullanım % sine bak

Son düzenleme:

HeaveN

Üye
En düşük cözünürlük al grafik düşür fazla ısınmaz ben oyle yapiyom yoksa yancak oda sauna dönüyo grafik yuksek olunca

SecreD

Üye
Ramlerini bir test yap bence gerçi farklı ramler ile denemissin. Oyunda iken donanım parçalarının sıcaklıklarını gözle kullanım % sine bak
Ram değişikliği yaptım.Sorun düzelmedi.Sıcaklık değerlerine baktım.Gayet serin çalışıyor zaten oyun istesede sistemi yoramıyor.Max gördüğüm işlemci ve gpu kullanımı %60ları geçmiyor.
Sıcaklık değerleride
Gpu 65 derece max
Cpu 70 derecelerde max değerler bunlar

SecreD

Üye
Konu kilit.Problem çözüldü arkadaşlar.

Sorun Oc ayarlarıyla alakalı çıktı.Yardımları için Rise Yönetime sonsuz teşekkür ederim.

Hypnotica

Üye
Eski nesil ekran kartları 1000 serisi olarak ne kadar güçlü olursa olsun ısınma ve sorun çıkaracaktır. bunu bizzat kendim deneyimledim 3x ekran kartı mevcut elimde 1x rx 590 8gb 1x gtx 1080 ti 1x rx 6500 XT bu kartların arasında kağıt üzerinde genel anlamda en güçlüsü GTX 1080 Tİ fakat iş öyle olmuyor malesef bu 3 karttan yeni nesil olarak RX 6500 XT hepsinden daha serin çalıştı epic ayarlarda 120 fps leri sıcaklık olarak 55 den yukarı cıkmadı gtx 1080 ti de ise epic ayarlarda 120 fps de 70 72 leri gördüm rx 590 epic ayarlarda 78-80 leri gördüm buda demek oluyorki bu oyun yeni mimari yapısına sahip kartlar istiyor ozellıkle RX 6500 XT 6600 6600 XT 6700 Serileri RTX dende 3050 3060 3070 dıye gıder ...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt