Oyunu Oynarken Bilgisayar Aniden Kapanıp Açılıyor.

duhan2829

Yeni Üye
Arkadaşlar hepinize iyi forumlar uzatmadan hataya geçmek istedim. Oyunu oynuyorum belirli bir zaman olmaksızın bazen bilgisayar bir anda donuyor ve kendiliğinden kapanıp açılıyor. Aşırı ısınmadan falan mı diye düşündüm ama o zaman hep aynı sürelerde ısınmalı yani ortalama olarak ama bende bazen oyunu açtıktan 1 saat sonra bazen ise 1.5 gün sonra yapıyor gece row a bırakıp yatıyorum gözümü bir açıyorum bilgisayar kapanıp açılmış oyun falan kalmamış bütün emek para çöpe gidiyor. Bu sorunu yaşayan ve çözüm bulan birisi var mı yardım edebilecek?

yetiyet

Üye
PSU'nuz yeterince güçlü olamayabilir. Eğer ekran kartı ve işlemciye aşırı yük biniyorsa gerekli güçü psu sağlıyamıyor ve kendini kapatiyor olabilir

EvoX

Üye
Merhaba, benzer sorunu yaşadım, donanımsal ve yazılımsal bir çok şey denedim ve sorunun ram kaynaklı olduğunu çözdüm. Yeniden başlamanın yanı sıra w11'de mavi ekran da çıkıyordu.

Başlat menüse Windows Bellek Tanımlama yazarak ramlerinizi test edin, eğer test sırasında bir sorunla karşılaşıldı gibi bir ibare çıkıyorsa raminizde arıza olabilir.

Ramleri garantiye gönderim ve yeni ram aldım. Sorun kalmadı. Ben her bir Rami ayrı slotlarda ve tek tek test etmiştim ama bununla uğraşmanıza gerek yok zira dual kit ise dual olarak değişim yapılması gerekiyor.

İyi günler.

EvoX

Üye
Tabi bu tespit süreci günlerimi aldı, format vs. de çözüm olmadı. En son bu şekilde buldum. Rise Online oynamaya başlamadan önce bir sorun yaşamıyordum, neyse ki garanti bitmeden sorunu teyit etmiş oldum.

duhan2829

Yeni Üye
PSU'nuz yeterince güçlü olamayabilir. Eğer ekran kartı ve işlemciye aşırı yük biniyorsa gerekli güçü psu sağlıyamıyor ve kendini kapatiyor olabilir
Saygı değer kardeşim yanıtın için çok teşekkür ederim ancak gaming laptop kullanıyorum 135 w adaptör var psu ile sorun yaşayacağımı sanmam sonuçta adı üstünde bu bir gaming laptop ve rise online da farm için çöp pc kullanan bile var

duhan2829

Yeni Üye
Tabi bu tespit süreci günlerimi aldı, format vs. de çözüm olmadı. En son bu şekilde buldum. Rise Online oynamaya başlamadan önce bir sorun yaşamıyordum, neyse ki garanti bitmeden sorunu teyit etmiş oldum.
Bellek tanılama aracını kullanarak ramleri test ettim 16 Gb ram kullanıyorum ancak herhangi bir sorun algılayamadı başka bir fikir varmı acaba ?

EvoX

Üye
Öncelikle sorun çıkmadığına sevindim. Ben masaüstü PC kullanıyorum, anlattığım şekilde hatayı buldum.

Sizin probleminizin donanımsal olmadığını varsayılan senaryodan devam etmenizi tavsiye ederim.

Örneğin bilgisayarı stres testlerine sokabilirsiniz, imkanınız varsa formatsız Windows yeninden yükleme yapabilirsiniz, Driver Booster veya benzeri programlar ile tüm sürücüleri güncelleyip deneyebilirsiniz.

Maalesef bazı hatalar çok komplike ve sebebini bulmak için çok sayıda işlemden geçmek gerekebiliyor.

Her ne kadar kapanma düzensiz olsa da yine de anlık işlemci ve ekran kartı sıcaklığını görebileceğiniz bir uygulama ile başlayabilirsiniz.

Otistik

Üye
Grafikleri en düşük ayarlarda tutarsanız ve CPU&GPU desteğini kapatırsanız bilgisayarınız daha az ısınır bu sayede kapanma sorununa çözüm olabilir.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt