Öneri Pazar Sistemi ve P2P Takas Sistemi

delidolu1adam

Üye
Katılım
22 Kas 2020
Mesajlar
3
Puanları
3
***** Merkez Pazar Sistemi *****

Konuya girmeden önce şuna değinmek istiyorum; oyunda pazar kurma olayı insanların vaktini alabilir, özellikle yeni bir oyunda bir yandan gelişmeye çalışırken bir yandan karakteri pazarın başına dikmek çok saçma bir hareket olabilir.

Bu sebepten dolayı, oyunda bir NPC oluşturulabilir ve bu Merkez Pazar sistemini görebilir; günümüzde BDO ve benzeri bir çok oyunda Pazar sistemleri bu hale getirilmiştir. Umarım RiseOnline bu konuda oyuncuların beklentisini karşılıksız bırakmaz.

Merkez pazarda örneğin satılacak X eşyasının belli bir alt ve üst fiyatı olsun; bu fiyatların altına yada üstüne kesinlikle çıkmasın. Bu eşya değerlerinin ve piyasanın korunması için oldukça önemli bir konu. X eşyasının alt fiyatı 500 bin gümüş en üst fiyatı ise 2500 bin gümüş ise bu fiyatların arasında borsa işlemi gibi eşyaya olan ilgiye göre fiyatlar değişebilir.

Örneğin; oyunda oldukça fazla ticareti olan eşyalar olacak bunlar içinde şöyle bir çözüm üretilebilir. Merkez pazarda bir eşyanın en fazla 1 milyon kaydı olabilir diyelim bundan sonrasını oyun ya kendisi otomatik satın alacak parasını kullanıcıya ödeyecek yada eşyayı belli NPC lere merkez pazar fiyatının -50% fiyatına satılabilecek. Bu hareket ile oyunda fazla eşya kirliliğinin önüne geçerek eşyaların fiyatlarının çok fazla değer kaybetme ve çok fazla değer kazanma sorununuda ortadan kaldıracaktır.

Merkez pazarda eşyalara yine BDO ve diğer oyunlarda olduğu gibi Kategori sitemi getirilebilir. Bu sayede insanlar aradıkları eşyaları aradıkları kategoride bulabilirler.

Örnek vermek gerekirse;

Fiyatı Değişen Eşyalar (burada en son fiyatı değişen popüler eşyalar listelenebilir)

Silahlar
 • Sınıf 1
 • Sınıf 2
 • Sınıf 3

Zırhlar

Aksesuarlar

Petler

Binekler

Yükseltme/Yapılandırma Eşyaları
 • Yükseltme Taşı
 • Yapılandırma Taşı

Tüketim Eşyaları
 • Yemekler
 • İçecekler

Premium Eşyalar
 • Aylık Paket
 • Haftalık Paket
 • Eşya Düşürme Şans Artırıcı
 • Kostüm
 • Pet
 • Binek

vb. kategorilere ayrılarak zamanla geliştirilebilir.


***** P2P Ticareti *****
Kullanıcılar arasında belli başlı, gerçek para ile ticareti yapılamayan, yapılmayacak eşyaların takas işlemlerine izin verilmeli. Örneğin; Sağlık Potu, Mana Potu, Yemek, İçki vb.

Silah, Zırh ve takaslarında sadece basit silahlara yada +sız silahlara izin verilebilir; buradaki amaç yeni başlayan bir arkadaşınıza basit bir silah ve zırh hediye ederek oyuna daha hızlı giriş yapmasını ve sıkılmamasını sağlamak.

Aksi halde oyunda + basılmış silah, zırh ve aksesuar takasları kullanıcılar arasında gerçek ticaret yapan kişilerin eline geçerse bu oyunda oldukça fazla oyuncu kaybına neden olur. +basılı silahları merkez pazar sistemi ile satabilir yada satın alabilirler. Ancak şöyle bir sistemde getirilebilir; xx oyuncu örneğin +10 bir silah bastı ve bunu satmak istiyor satmadan öncede herhangi bir kullanıcıdan 1 aylık premium paket isteyebilir bu sayede elindeki silahı hem oyun icindeki para karsılıgında hemde ufak bir hediye karsılığında satabilir. Bu oyunada katkı sağlayacaktır.

Ancak şu yönde ticaret yapmak isteyenler kullanıcı sözleşmesini ihlal etmiş sayılmalı; elindeki eşyayı merkez pazara kaydetmeden önce xx adlı kullanıcıdan gerçek para ödemesini karsılıgında esyayı pazara atmasını isterse/bu tür davranıslar tespit edilirse. ilk uyarısının ardından hesabı kalıcı olarak yasaklanmalıdır.
 

LunasCar

Üye
Katılım
13 Kas 2020
Mesajlar
454
Puanları
43
Selamlar, sadece low ve.
middle class itemlerin trade edileceği söylendi. Değerli itemler karaktere bağlı olacak trade edilemeyecek
 

HardCorWarrior

Üye
Katılım
18 Kas 2020
Mesajlar
11
Puanları
3
Öncelikle ilk fikriniz kingdom online daki pazar sistemine benziyor oldukça mantıklı bir sistem zaten oyunda hight class seviyesindeki itemler satılmayacak ve takas edilemiyecek bunu oyun yönetimi bildirmişti ama dediğin gibi şu pazar sisteminde oyuncuyu boşeyere bekletmek yerine npc sayesinde sisteme koyabilir ve oyuncu eğlencesine bakabilir ben güzel fikir
 

X A

Üye
Katılım
13 Kas 2020
Mesajlar
568
Puanları
63
Bu fikirleri uygulayacaklarını düşünüyorum. Aksi halde oyun oyun olmaktan çıkarak ticarethaneye dönüşür.
 

Siyah34

Üye
Katılım
14 Kas 2020
Mesajlar
567
Puanları
43
ruh bağı olayı var zaten ve offline pazarda olcak dendi
 

KetBoga

Üye
Katılım
25 Kas 2020
Mesajlar
9
Puanları
3
Escape from tarkov daki sistem gibi yaparlarsa çok iyi olur
 

CarLions

Üye
Katılım
13 Kas 2020
Mesajlar
36
Puanları
18
Kanka sen resmen Black Desert deki sistemini gelmesini istiyorsun Her oyun farklıdır her oyunun sistemi ayrı
 

KetBoga

Üye
Katılım
25 Kas 2020
Mesajlar
9
Puanları
3
pre sistemi olsun mesela 2 ayrı pre olsun bir tanesi farm yapanlar için diğeri pk atanlar için kastığımız itemleri ve parayı satabilelim siteye klasgame ile anlaşabilirler mesela zaten adamlar sponsor bütün oyun içi ticaretı klasgame üzerinden yaparız pre ve pus masraflarınıda çıkarmış oluruz böylelikle
p2w karşı olduklarını söylüyorlar şöyle olabilir misal silahlara zırhlara bineklere skin tarzı şeyler getirip bunların ticareti olabilir
 

exzess1v

Üye
Katılım
14 Kas 2020
Mesajlar
51
Puanları
8
Kanka sen resmen Black Desert deki sistemini gelmesini istiyorsun Her oyun farklıdır her oyunun sistemi ayrı
Her oyunun pazar sistemi ayrı değil hocam. Çoğu birbiriyle benzer ve gerekli önlemler sabittir. Oyun yöneticileri çıkarılan tecrübelere göre revizeye gitmiştir. Mantıklı neyse o yapılır ve herkes rahat eder. KO'da ki gibi pazar mafyaları, tekelleşme olmaz bu kadar basit.
 

CodeNameHero

Üye
Katılım
16 Kas 2020
Mesajlar
19
Puanları
3
Oyunda zaten Auction House olacağının haberi verildi.
Sanırım incelemeden konu açtınız.
İsterseniz Auction House ile Offline ve Online Pazar aktivitesi yapabilirsiniz.
Belirli bir fiyat komisyon alır Auction House.
Yada isterseniz nomal Pazar Kurma Sistemi de aktif olacağı belirtildi, Bununlada yapabilirsiniz pazar aktivitenizi tabikide vaktiniz bol ise :)
Bence Auction House Sistemi gayet mantıklı koyun satışa iteminizi gidin pve farmınızı yapın veya pvp pk atın tercih ve seçim sizin.
 

NOYAN

Üye
Katılım
14 Kas 2020
Mesajlar
38
Puanları
8
Dediğin sistem oyun içi pazarlığı minimuma indiriyor ve bu gerçekten oyunda insanları tekilleştiriyor bu tekilleşme MMORPG oyununun ruhuna ters :) ama dediğin gibi pazara koyma olayı bence bu ayrıcalık olmalı markette satılmalı cash ile yani oyun yapımcıları da bir yerden kazanmalı mesela bir '' pazarcı kadın '' itemi olur o kadın pazarda senin yerine bekler ve gelen pm'lere senin istediğin şekilde cevap verir mesela '' saat 20:00 'de geleceğim '' veya '' pazarlık payı yoktur '' telesekreter gibi düşünün
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt