Rise Için Laptop Önerisi

Penelopeia

Yeni Üye
Selamlar

Laptop kullanıcısıyım. Rise Online için kasmadan donmadan oynayabileceğim bir laptop arayışındaydım. Biraz araştırdım aklıma yatan Monster Tulpar T7 v26.1.5 oldu. Bu cihaz için yorumlarınızı alabilir miyim ? Ortalama fps değerleri ne olur rahatça oynatır mı ?

Özellikleri ;
  • Intel® Raptor Lake Core™ i7-13700H 14C/20T; 24MB L3; E-CORE Max 3.70GHZ P-CORE Max 5.00 GHZ; 45W
  • NVIDIA® GeForce® RTX4060 Max-Performance 8GB GDDR6 128-Bit DX12
  • 32GB (2x16GB) DDR5 4800MHz
  • 1TB M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (Okuma: 4125 MB/s - Yazma: 2950 MB/s)

İyi forumlar herkese

RickSancheZz

Üye
bu oyun eskiden laptop sevmiyordu, ne seviyede laptop olursa olsun aşırı bi kasma vardı, düzeldimi bilmiyorum , kendince haklı sebeblerin illaki vardır ama o sebeblerden vazgeçebiliyorsan masaüstüne yönelmeni öneririm

Darktower

Üye
Bu oyun için iş görür ama UE4 o kabız işlemci sömürme sorununu çözebileceklerini sanmıyorum. Çünkü temel sorunlu ve bu temeli UE4 döneminde çözebilen geliştirici yoktu. Epic bunu çözmek için UE5 bazı yeni özellikler getirdi. UE5 kullanan ve kusursuz çalışan bir oyun da daha çıkmadı. Alan Wake 2 bile bilgisayarda DLSS olmadan akıcı çalışmıyor. Bu oyuna da DLSS desteği lazım. DLSS motor kaynaklı sorunları büyük oranda iyileştiriyor.

FPS sorunu yaşamazsınız ama işlemcinin canına okuyacağından, dizüstü bilgisayarı ile oyun deneyiminiz benzer bir masaüstü bileşenlerden daha kötü olacaktır. Özellikle uzun saatlerde oyun deneyiminizi kötü etkileyecektir. Bu tarz sorunlu oyunları dizüstü bilgisayarlarda oynanmasını önermiyorum.

Oynacaksanız da V-Sync açık veya 60 FPS sabitleyip, harici GPU'ya oyunu tanıtıp oynamayı deneyin. FPS sabitlemezseniz doğal olarak masaüstü bilgisayardan daha çok ısınacak ve frekans kısması yapacaktır. Bu arada optimizasyonu iyi olan güncel oyunlarda da bunu yapmanız gerekiyor.

Oyunu uzun süredir denemiyorum. Ama galiba harici GPU'ya oyunu tanıtma işini halen yapmıyor olabilirler. Zula adlı yerli oyun, Nvidia vb. ile iletişime geçmeden başlatıcı üzerinden bunu çözdü. Başlatıcıyı açınca gerekli ayarı yapıyorsunuz. Oyun Windows grafik ayarlarında, oyunun exe dosyasını harici GPU'ya ayarlıyor. Geliştiricilerden okuyan varsa bunu siz de oyununuza entegre edebilirsiniz.

Ayrıca dizüstü alacaksanız yanına bir adet yükseltici alın. Havayı daha rahat atması için her dizüstü'ye yükseltici şart. Soğutucu almayın bir işe yaramıyorlar sıcak havayı geri laptopa üflüyor. Dizüstü'nün havalandırma kısmı boş ve aralıklı olsun önemli olan bu.

Son düzenleme:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt