Riyakar Yönetime Yapacağım Son Eleştiri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ReginaMeister

Üye
Merhabalar. Uzun olacak, ama yerli yerinde olacak. Okumak istemeyenler direk pas geçebilir. İçerik forumdan banlanmam hakkındadır. Banlanan hesabım "ReginaMeis"dir.

Oyun ilk yayınlandığı tarihten beri heyecanla bekledim. Bütün arkadaşlarımı başlatabilmek için dil döktüm. Videolarını paylaştım izlettirdim. Daha resmi forum sitesi yokken, hayranlarının açtığı forum sitesinde, forum sitesini açan admin ve moderatörlerden daha fazla (o forumda bulunan varsa hatırlar) mesajım vardı. Alfa ve beta sürecinde envai çeşit hata raporlardım. Bir o kadar da düzeltme bildiriminde bulundum. Herkesin üstünü kapadığı açıkları, kapansın diye görüntülü şekilde bildirdim. Oyun çıkmadan önce, firmanın her türlü arkasında durdum. "Herkes adalet ister." temasıyla gelen bir firmanın, üstüruplu yaklaşıma sahip olacağını düşünmüştüm. Besbelli ki yanılmışım, yanılmışız. Bu sebeple aylarca övdüğüm firmayı, artık eleştirmenin zamanının geldiğini düşündüm. Fakat güzel memleketimin güzel insanları, bal gibi dille övülürken gerinip, yeri geldiğinde sivri dille eleştirilince bunu kaldıramıyormuş. Neyi eleştirdim;

Akıl sağlığı olan ve mantıklı bir şekilde oyun oynamak isteyen bir insan, saatlerce tek bir yerde durarak seviye atlamaya çalışmaz. Globale açılacağız diyorsunuz, sanıyormusunuz ki celladına aşık olmuş olan bizim milletimizden başka bir millet otursun soothsayera saatlerce aynı şeyi yapsın. Yapmaz. Sayısız kere anlatmaya çalıştık daha kapsamlı ve çeşitli bir görev listesinin olmasını. Haritanın çok daha büyük ve derin olması gerektiğini. Günde 1-2 saat oynama ihtimali olan bir insanın, maximum seviyeye ulaşmasının imkanı yok. Anlatmaya çalıştık. Başaramadık.

Canavarlardan exp veya item elde etmeye çalışırken, içinden düşen para sayesinde, potçudan çok rahat pot alabiliyorduk. Birbirini kurtarıyordu en azından. Hani F2P ya bu oyun. Hani mağaza o kadar etki etmeyecekti ya. Sonra bir güncelleme geldi, pot fiyatları 3-4 katına çıkmış. Etkisini, durduğu yerde ayak izleri çıkmış, oyunu sadece pot satıp kar elde etmek için oynayan insanların sayısından anlayabiliriz. Bunun gereksiz olduğunu, bu şekilde pot satan NPC'nin tamamen işlevini kaybettiğini, "Casual" oyuncu kitlesine zarar verdiğini anlatmaya çalıştık. Başaramadık.

Kendim de yazılım mühendisiyim. Üstelik benim alanım da oyun. Yayında yandaki bi' abi kameraya doğru yanaşıp ekosistemden bahsetti. "Sana düşmediyse arkadaşına, arkadaşına düşmediyse clanına, clanına düşmediyse bir başka clana kesin düşmüştür." dedi. Yani karakterimizi geliştirmek için, bir başkasının o gün içinde drop almamasına dua etmemiz gereken bir sistemin varlığı söz konusu. Çok vasat bir sistem kurulmuş. Bu sebeple kimisi 15 dakikada 3 değerli eşya alabilirken, kimilerimiz (ki ben de bu kervanın içindeyim) bir oyuna verilmesi gerekenden çok daha fazla mesai harcayıp, hiçbir şey alamıyoruz. Boşuna server kalabalığı yapıyoruz o süreçte. Düzeltilmesi gerektiğinden bahsettik. Zamanı dar olan oyuncuların bu sistemle hiçbir eşya elde edemeyeceğini söyledik. İnsanlar gerçek parasını oyuna basıp, oyunu oyun gibi oynayan insanlara üstünlük kuruyor dedik. Bunlarla yarışmanın imkansız olduğunu, "Herkese adalet lazım" mottosu ile yola çıkan yönetime adaletsiz bir ortam oluştuğunu anlatmaya çalıştık. Başaramadık.

Dungeon sisteminin vasat olduğunu söyledik. 4 arkadaş, dungeon çıktığından beri hem solo, hem de grup dungeonlara giriyoruz her gün. Droplar sıfır. Değişmesi gerektiğini, güncel MMORPG oyunlarında dungeondan kesin drop şansının olduğunu, ekosistemi etkilemesini istemiyorsanız düşecek itemlerin account bound olması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bu eşyaların özelliklerinin (durability, attack power, elemental damage, stat vs.) rastgele oluşturulmasını, böylece daha da iyi bir parça düşürmek için, dungeona girme sebebi oluşturmalarının güzel olabileceğini önerdim. Bir avuç insanın değerli drop almasının, o sistemi başarılı kılmayacağını anlatmaya çalıştık. Başaramadık.

Her geçen gün bir hata raporu daha yayınladık. Her geçen gün bir düzeltme daha istedik. Patch geliyor, topluluğun %95'inin istediği noktalara dokunulmamış. Ne hikmet ise geriye kalan %5'lik kısmın istediği elementler eklenmiş. Hatalar düzeltilmemiş, eklenmesi istenen QoL özellikleri hakkında bilgi verilmemiş, fakat mağazaya dans figürleri eklenmiş. Mağazaya cinsiyet değiştirme eklenmiş. Onca hata ve kullanıcıların fixlenmesini istediği bir sürü alan varken, durup da ekstra para kazanmayı sağlayacak elementleri eklemek, inanılmaz düşüncesiz bir haraket. Para kazanacaksınız, kazanmalısınız ama oyunda bu kadar lag, render, camp, grafik sorunları varken bu tarz elementleri eklemeniz, "Rise Online yanarken yönetim saçını mı tarıyor?" diye düşündürtüyor. Para kazanacaksanız, elinizde stabil bir ürün olmalı. Hataları düzelten ekibiniz ile yeni elementler ekleyen ekibiniz farklı olabilir. Birisi diğerinden daha hızlı çalışıyor olabilir. Ama oyun düzelmeden, yeni mağaza eşyaları eklenmez. Etik değildir. Yeni eklediğiniz elementler ancak daha fazla soruna yol açar bu kadar stabil olmayan bir sistemde. He birde güvensizliğe yol açar tabi. En basitinden takkeleri görünmez yapma seçeneği ekleyin, 2022 yılında çıkmış bir oyundaki takke tasarımı göz keyfimizi bozuyor dedik. Hala daha bunun üzerine bir şey yok. Yakında takke görünmez yapma eşyası da eklenir mağazaya. Anlamaya çalışmayan bir yönetime anlatmaya çalışmaya değmeyeceğinin farkına vardık.

Velhasıl kelam, tatlı dilden anlamayınca yönetim, sivri dille eleştirmeye başladım fakat hakaret asla etmedim. Bu tarz eleştirilerim yormuş olacak ki yönetimdeki arkadaşları, forumdan uzaklaştırmak istemişler. Güzel memleketimde hiçbir başarı, cezasız kalmaz. Forumda, oyundaki her şeyin güllük gülistanlık olduğunu düşünen, hala erken erişimde olduğu için hatalarının kabul edilmesini savunan bir topluluk da var. Vasatlığa çok alıştığımız için malum oyundan, normal geliyor hatalar. O malum oyunun da kendini geliştirmeyip, hala 2000 görsellerine sahip olmasının sebebi bu. 2030 yılında, hala takkenin üstünden karakterin kelini görürüz bu oyunda. Madem forumdan banlayacaksınız, bari banlandığımı bildirecek bir şekilde isminin üstüne bir çizik atın da insanlar "Aaa bak bu adam eleştiriyordu banlandı, biz de susalım." diyebilsinler. Yorumlarıma beğeni atan insanlar, farketsin eleştirmenin yanlış bir şey olduğunu. Size hatalarınızı bildiren insanlar değil, bir yayla dolusu koyun lazım. Oyunun ileriye gitmesi için her türlü geri bildirimi yapan insanlar değil, var olan ile yetinen insanlar lazım.

Bir aksiyon alıyorsanız kaldıramadığınız eleştiriler için, bunu da açık açık yayınlayın. Şu kişi, şu sebeplerle uzaklaştırılmıştır diyin. Ortada hiçbir şey yokmuş gibi forumdan çıkıp gittik sanılmasın. Yaptığınız işin arkasında durun. "An unexpected database error occurred. Please try again later. " yazısını görüp vazgeçer belki insanlar diye düşünmeyin. Çizin ismimizin üstünü, diyin ki "böyle yaparsanız, ağzınıza vururuz banı."

Adaleti herkes ister ama parası olan alır.
Saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:

BEARFACT

Yönetici
Game Master
Merhaba,

Bu IP adresin dışında farklı bir IP adresinden, VPN vs girmiyorsan bir üyeliğin yok.

regina.png

Paylaştığım resmi şimdi aldım, herhangi bir cezan görünmüyor hesabın da görebileceğin gibi açık.

Toxic olan, sadece oyunu kötülemeye yönelik oyunla alakası bile olmayan bir kitle var onların IP adreslerini yakalayıp kendim bilerek ve isteyerek kapatıyorum ki IP adresin onlardan biriyle de çakışmamış.

Opera VPN, VPN kullandıysan belki o IP adresleri arasında görünüyor olabilirsin.

Kaldı ki ikiyüzlü demen bile yönetime hakaret olarak sayılıp forumdan uzaklaştırılabilirsin, bu kelimeyi hem bu üyeliğinde hem de resmini attığım üyeliğinde kullanmışsın.

Konuyu kirlilik olmaması adına kilitledim, bir cevap vermek istersen özel mesaj yoluyla ulaşabilirsin buradan veya Discord üzerinden.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt