Sizce Ah Oyunun Ekonomisini Bozuyormu?

Slarent

Üye
Benim yorumumca MMORPG'nin kökeninde ticaret yapısı oyuna en zevk veren şeylerden biridir. AH bence bu zevki ortadan kaldırıyor. Pazarda dolasan insanları görmek, ticaret alanı olarak adlandırdıgımız bölgenin aktifliği ve aktif ticaret ilişkisini sürdürmek bence AH'nın ortadan kalkmasıyla çözülebilir. Eminim AH olmasa yapılan ticaretler, takaslar, al ve satlar daha keyifli hale gelirdi. Elbette bunun kalkmasıyla dolandırıcılarda olucaktır ama yönetim ekibi bu konuda cok hızlı müdehalelerde bulunabilir ve dolandırıcılara göz açtırmayabilir. Eminim ki AH oyuna zarar vermekten ziyade ticaret keyfini de ortadan kaldırıyor.

RainOfFire

Üye
Benim yorumumca MMORPG'nin kökeninde ticaret yapısı oyuna en zevk veren şeylerden biridir. AH bence bu zevki ortadan kaldırıyor. Pazarda dolasan insanları görmek, ticaret alanı olarak adlandırdıgımız bölgenin aktifliği ve aktif ticaret ilişkisini sürdürmek bence AH'nın ortadan kalkmasıyla çözülebilir. Eminim AH olmasa yapılan ticaretler, takaslar, al ve satlar daha keyifli hale gelirdi. Elbette bunun kalkmasıyla dolandırıcılarda olucaktır ama yönetim ekibi bu konuda cok hızlı müdehalelerde bulunabilir ve dolandırıcılara göz açtırmayabilir. Eminim ki AH oyuna zarar vermekten ziyade ticaret keyfini de ortadan kaldırıyor.

AH nin ortadan kalkmasi craftcilari direk olarak yokediyor. Malzeme satan ve alan malzemeleri alamiyor satamiyor, agirlik yuzunden sayilabilir itemleri pazara koyamiyoruz. AH nin ortadan kalktigi senaryoda yonetim tek tek bu dolandiricilarla ugrasamaz bu isin sonu alinmaz. onerebilecegim 2 cozum var

1. si droplarin oyuncu sayisina ve talebe gore endekslenmesi, buna uygun lucky tarzi eventler acilmasi bu tarz esyalarin oyundan eksilmesi icin guzel bi yontem.
2. si bir itemin gunluk fiyatlari uzerinden sinrilama getirmek. oyuncu sayisina yine paralel olarak X itemi bugun max 3% dusebilir. o fiyatin altina satilamaz, trade den istediginiz gibi ticaret yapabilrisiniz diyebilmeli sistem. ama bunu yapmak cok buyuk ugras ve isgucu isteyeceginden drop oranlarinin dengeli sekilde olmasi daha iyi bir cozum olacaktir.

kimyasal

Üye
Kısacası yönetimin yapması gerekenler olduğu gibi oyuncuların da etik yada kaliteli oynaması gerektiği su götürmez bir gerçektir. Bunu örneklersek yere çöp atmaya para cezası verseniz de cahil ve bilinçsiz bir topluluğa sahipseniz yere çöp atmaktan caydırmanız zor olacaktır. Oyuncular da şuursuz ca pazar yaptığı sürece herşeyi yönetime atmak yanlış olur. Bunun bu gün yaşanan örneği, sabah update sonrası açılan serverde nerdeyse ilk pazaraı kurdum ve gold ore 25k dan koydum , KS atıla atıla 22 k ya düştü ve düşecek te.

McihanM

Üye
Yeni serverlar geliyor ve AH kapatılıyor. Küçük detaylarla uğraşmayın büyük resme bakın. Oyun ekonomisi falan hikaye. Ama ben olsam bende aynı şeyi yaparım mantıklı hareket.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt