Öneri Uzuuun Öneriler

GastroGavad

Üye
Katılım
6 Mar 2021
Mesajlar
50
Puanları
18
Merhaba arkadaşlar, öncelikle uzun yıllar ko oynamış ve gerek hile gerek şirketin sömürü politikalarından bıkıp bırakmış ancak rise online haberi ile heyecana kapılmış bir oyuncu olarak yazıyorum. Rise online ı pandemi dönemin de mmo ararken fark edip uzun süre forum da takip edip inceledim ve bunların sonucun da ben de fikrimi belirtmek ve bazı arkadaşların uçuk isteklerine realistik bir bakış açısı ile cevap vermek istedim.

1) Oyundan beklentilerimizi çok uç tutmamak gerek özellikle ilk açıldığı zamanlar buglar eksikler olacaktır elbet her yeni oyunda olduğu gibi anlayışlı olmamız gerek ancak olmazsa olmaz bir kaç hususa değinmek gerek. En başta hile ve makro bununla ilgili forum da cevap verilmiş tabi ki sadece güvenlik yazılımı yeterli olmayacaktır ancak örn. lol de ki gibi anlık reportlamadan bahsedilmiş bu çok iyi bir şey özellikle 7/24 Gm bulunur ve anlık önlerine düşer ise anın da konuma ışınlanıp müdahale edebilir.

2)Topluluk ile iletişim : Topluluğun forum üzerinden mantıklı isteklerine hızla karşılık vererek oyunu birlikte inşa ediyormuş hissinin önemli bir husus olduğu kanısındayım şirket burada kar dan çok oyuncuyu düşünmeli ve her şeyi paraya çevirmeye kalkmamalı bazıları aksine ! Özellikle tek tip premium ve pus un kozmetik amaçlı olması hoşuma gitti gryphon armor gibi eşşaların ufak tefek buflar vermesi açıkcası çok da önemli olmaz. Ancak buf , sw sc gibi sc lerin olmaması gerekir oyun da parti zorunluluğunu artırmak için.

3)Okçular ile ilgili çokça tartışılmış hatta mage partiler den de bahsedilmiş bu konuda mage partilere sc olmayacağından 1 pri ve 1 asas düşeceğinden max 6 olacaklar oyunu çok domine ederler ise damage konusun da veya örn. slow verme konusun da ufak ayarlamalar zaten yapılacaktır. Okçular ise ben eski bir oyuncu olarak 83 lwl olayı çıkana kadar mele partiler ile fightlamak çok eylenceliydi şimdi herkes okçular ile slow verme kitleme mana çekme ve çok hızlı hareket etme den dolayı mele fightlar ölmüş görünüyor. Bunun için okçuya kitleme mana çekme gibi skiller yerine alevli zehirli ok ve patlayıcı ok verile bilir. Mesela mana silme yerine patlayıcı için bir patlayıcı aparat alınır skil doldukca okuna onu koyarak fırlatır ve ufak bir patlama yarı çapına sahip olabilir. böylelikle okçular da oyundan düşmez. İlk etap da aklıma depar ı kaldırmak gelmişti ancak rogue olduğu için çok karşı çıkan arkadaş vardı en mantıklısı bu şekil de olacaktır. Bununla beraber oyuna 83 lwl gelmemeli eğer ko gibi olacaksa, çünkü savaşçı klas ı da savaşmaktan çok alan hasarı vurur hale gelmiş tek yaptıkları ışınlan yere vur sanki mage parti gibi , ancak 80 seviye warior da yavas oldugundan sadece takımına değil düşmana sıçrayabilme özelliği olabilir böylelikle mage ve okçu partilere karşı da aşırı zayıf kalmaz veyahut 62 scream in çalışması sağlana bilir yakalamak zor ancak yakalayınca kitleyip kesebilir.

4) Ticaret :itemlerin ruh bağı olma olayı gayet iyi düşünülmüş özellikle açmak için etkinliklere katılmak demek 20 pc ile ticaret yapamazsın demek . Ancak çok zorlayıp ticareti de öldürmemek gerek. Fikrimce diyelim günlük 5 etkinlik var ve her bir etkinlik 1 açma taşı versin , high clas , uniq item ve uniq takılar +7 ve+1 den sonra otomatik kitlensin, +7 ve +1 i açmak için 5 , +2 ve +8 için 10 gibi katlanarak açma taşı isteği artsın ve boslar da kutuyu kazanan herkese 1 adet taş versin. Böylece bir itemi elde etmek veya satmak isteyen kişiler ya bos kovalayıp etkinliklere katılarak online olacaklar ya da +7 nin altın da alacak ve basmaya çalışacaklardır. Bu yöntem oyunu gerçekten oynayan oyuncuları ticaret konusunda hem çok zorlamaz hem de sadece para kazanmak isteyenleri engeller diye düşünüyorum.

5)İtem, hesap ve gb satışı : Bu konu da hesap satışı ya yasak olmalı veya ring de satış olmalı sadece bununla birlik te item ve ring satışı ya resmi kanal üzerinden ufak bir komisyon ile veya şirketin belirleyeceği tek bir site üzerinden gerçekleşmeli ve denetlenmeli . Buna rağmen gold bar satışına kesinlikle karışılmamalı çünkü rise online ın gb satışına karışması onu malum şirkete dönüştürür. Zaten ko nun batışının en büyük sebebi bu dur tek amaç para , pus eşyaları çok pahalı ve sizi almaya zorluyor. Gb fiyatlarını ise kendileri kontrol ediyor nasıl mı? Oyunu iyileştirmek ve geliştirerek geniş kitlelere yaymak yerine oyuna da sadece parası olan kitleyi tutarak. Öncelikle droplar inanılmaz düşürüldü peki neden ? Benim saatlerimi harcayarak farm yapıp oyun parasını satıp premium almam neden bir şirketi rahatsız etsin, sonuç ta ben oyunu oynayıp satıyorum aldığım parayı tl olarak oyuna yatırıyorum yani her türlü para şirketin cebine giriyor. Ancak burada bir husus var şirket paralı ancak az oyuncu gözünü doyurmamış olacak ki dropları inanılmaz kısarak insanları özellikle uzun saatler oynamaya zamanı olmayan kitleyi pot parasına muhtaç duruma getiriyor. Bu insanlar gb almak zorunda kalıyor eee peki bunu neden yapsın ki şirket oyuncu nun oyun kalitesini düşürür bu diyorsunuz . Çünkü şirket sitelere gb satarak duble kazanç elde etmeyi düşünüyor.
Bu yüzden gb transferine karışılmamalı ve 10tl gibi cüzzi rakamlar da kalmalı eskiden olduğu gibi hatta mümkünse daha düşük çünkü insanlar ne kadar oyun parasına muhtaç olmaz ise o kadar az para harcarlar ve itemler pahalı olur bu da itemleri bir yerden sonra tl ile satmak zorunda bırakır ve şirket kendi veya belirlediği bir site üzerinden satacağından komisyon alarak extra gelir elde eder ancak buna da hiç bir oyuncu itiraz etmez böylelikle win win. Tabi üzeriniz de 2mr yerine 5-10 mr tutabilmemiz de sağlanmalı çünkü gb çok düşerse +7 md bile 20gb olacaktır. Bu sefer de ufacık itemleri bile tl transferi ile yapmak haksızlık olacaktır dengede tutulmalı.

6)Oyun da item gelişimi : Oyun da itemler çok kolay elde edilmemeli mesela taş kır kutu kır uniqleri al çatır çatır bas. Ko üzerinden örnek verirsek oyunun altın çağ insanların eşit eşyalar ile pk ya çıktığı öyle herkes de uniq itemler bulunmayan yakın itemler ile oyunculuğunu ortaya koyduğun zamanlardı. Mesela diez de bir warior um vardı ardream 2k civarı bir atağım vardı ve çok rahat ws atabiliyor çok ta eyleniyor dum hatta 1 pri 1 asas ve 1 warior olarak gayet np kasabiliyorduk hıncahınç kalabalıktı. Toplasanız %90 7itemli %9 8itemli %1 veya daha düşük parça 9 eşşa sı olan veya + lı uniq takısı olan insan vardı ardream da, şimdi ise deniz feneri misali gözleri kör edecek tanımlanamayan cisimler cirit atıyor ve görür görmez selanız okunuyor :D Bu yüzden uniq itemlerin boslardan düşmesi kanısındayım oyun zevkini gayet artıracaktır ve insanlar end game e çook kolay ulaşmaz bunun yanın da item az olacağından tl ile hemen toplayıp paralı arkadaşlar pk ya inmez çünkü bu itemleri düşürenler öncelikle kendileri fullenmeye çalışacaktır. Tabi server eskidikçe kolaylaşır ancak servera 6 ay sonra başlayan insan anın da çöp olmaz diğerlerinin yanın da ve sürekli server açmak zorunda da kalınılmaz server ömürleri uzun olur.

7)Premium, oto loot, genie vs. : Premium un ucuz olmasını çok isterim mesela 70tl (mümkünse daha ucuz, ne kadar ucuz o kadar iyi çünkü 70tl bile 1 aylık internet faturası neredeyse :D) 3 aylık alırsan 200tl 6aylık alırsan 360tl gibi fiyatlar. Bulunması gereken özelliklerde de exp artışı, coin artışı , rpr düşüşü nün yanın da oto loot olmalı extra para vermeyelim veya oto loot gibi materyaller ucuz olmalı mesela 120 tl ye premium, oto loot ve vip key alabilmeliyim ve oto loot her yerde çalışmalı insanları iyice yok ora için köpek al yok bura için peri al vs. Zorlamamak gerek. Bunun yanında bütün pus eşyaları ne kadar uzun süreli alırsan o kadar ucuzlamalı yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi. Bunların yanın da oyuna giriş kesinlikle bir premium özelliği olmamalı sene 2021 olmuş oyuna girmek için neden bekleyim 10larca mmo var. En fazla mesela 3 chanel vardır 1 i sadece prelilere özel olur ancak o da sadece orada pk atılır yok sadece orada klan kurulur gibi ıvır zıvırlar içermemeli herkes oynasın paralısı parasızı.
Genie kesinlikle olmamalı çünkü bu bir oyun ve oyunlar da oynayarak gelişirsin parası olan biri ben saatlerce pc başında dururken yatarak benimle aynı gelişimi göstermemeli.

8)Bunların dışında ufak tefek sıkıntılar elbet olacaktır onlar için de ne kadar hızlı reaksiyon alınır ise o kadar topluluğu arkanıza alacağınız kanısındayım. Özellikle bu bahsettiğim konuların üzerine eğilinir ise belki ko kadar kazanamazsınız başta ancak özellikle globalleşme planınız ve inancınız var ise sağlam adımlar olacaktır ve kitleniz büyüdükçe kazanç artacağından ko gibi insanları dolandırmaya soymaya ihtiyaç duymazsınız. ( bazı yabancı forumlar da her ne kadar carbon copy gibi dursa da aynı hatalar yapılmaz ise oynayabilirim nostaji olur vs. Tarzı konuşmalara denk geldim)

Arkadaşlar çok uzun bir yazı şimdiden bunları okuyan ve okuyacak olanlara çok teşekkürler. Yazdıklarımın bir kısmı veya tamamına karşı olanlar olacaktır eleştirmek hakkınız ancak uzun süredir ko oynamayan ve bir çok online oyun oynamış biri olduğumu göz önün de bulundurarak cevap vermenizi rica ediyorum. Fiyatlandırmayla ilgili o fiyata çok şey istiyorsun diyenler olursa eğer piyasa da bu yazdıklarımdan fazlasını daha ucuza bulabileceğiniz oyunlar da mevcut. Benim amacım her ne kadar malum oyun ile benzer özellikler barındırsa da piyasaya çıktığında artısı eksisi ile ülkemizden çıkmış olacak ve bizi temsil edecek bunun en iyi şekilde olması dileği ile yazdım.

NOT:5. madde ile ilgili yazacak arkadaşlara şunu söylemek isterim p2w olmayan bir mmo oyunu mevcut değil BDO dersek hesap alabilirsiniz almasanız da premium vs. gibi ürünleri almak zorundasınız geri kalmamak için , bu konuda en iyi oyun diyebileceğimiz wow da dahi hiç bir şey yapamasanız hesap satın alırsınız. p2w olmamanın imkansız olacağını bilen biri olarak olsun ama insanların kabul edebileceği ölçüler de oyuncuları sömürmeden herkesin faydasına olabilecek şekilde taraftarıyım.
Bu şekil de olursa oyuna zarar yerine fayda da sağlar çünkü belki binlerce saat harcayacağınız bir mmo yu bırakınca eliniz de bir hiç olur genel de ancak bu şekil de belki oyuna harcadığınız zamanın tesellisi belki harcadığınız real paranın belli bir kısmını elinize alabiliyorsunuz. Bir arkadaşım işsiz kaldığın da hesabını bozup 6 ay kirasını ödemişti :) tabi hiç p2w olmasın biz de isteriz :)

Temennim bunu yetkililerin görmesi ve hak verdikleri yada onlara yeni fikirler sunan kısımlar oldu ise göz önün de bulundurmasıdır.
 
Son düzenleme:

GastroGavad

Üye
Katılım
6 Mar 2021
Mesajlar
50
Puanları
18
A3 Türkçe önerilerin okunup şu mantıklı düşünülmüş önerilerin okunmamış ve yorumlanmamış olması üzdü
 

Vision

Senior Moderatör
Katılım
12 Kas 2020
Mesajlar
1,268
Puanları
113
A3 Türkçe önerilerin okunup şu mantıklı düşünülmüş önerilerin okunmamış ve yorumlanmamış olması üzdü
Tüm öneriler yöneticiler tarafından detaylı olarak inceleniyor, merak etmeyin. Alfa sürecinden sonra önerilerinizden bazılarını oyunda görme olasılığınız mevcut. :)
 

ROLeveLDesign

Üye
Katılım
23 Mar 2021
Mesajlar
52
Puanları
17
7. madde ile şirket kazançlarını öldürmüşsünüz :) emeğinize sağlık.
 

GastroGavad

Üye
Katılım
6 Mar 2021
Mesajlar
50
Puanları
18
7. madde ile şirket kazançlarını öldürmüşsünüz :) emeğinize sağlık.
şirket kozmetik skin vs. den para kazanabilir. Lol, fortnite, mmo olarak da tera vs. gibi oyunlar mevcut. Ayrıca böyle olması p2w in düşük tutulması oyuna girmek için premium zorunluluğu olmaması insanların almayacağı anlamına glemiyor çünkü coin, exp ,np artışı gibi olaylar var. Daha cazip kılmak istenirse mesela pazar sistemin de bahsedilen merkezi pazardan sadece premium oyuncular satış yapabilir dersiniz. Böylelikle zamanı satın almış olursunuz ve pazarda beklemek yerine iteminiz satışda iken başka etkinliklere katılabilirsiniz. Söylediklerim tamamen öneri bunlar geliştirilebilir değiştirilebilir sonuçta.
 

AHMET

Üye
Katılım
23 Mar 2021
Mesajlar
70
Puanları
18
şirket kozmetik skin vs. den para kazanabilir. Lol, fortnite, mmo olarak da tera vs. gibi oyunlar mevcut. Ayrıca böyle olması p2w in düşük tutulması oyuna girmek için premium zorunluluğu olmaması insanların almayacağı anlamına glemiyor çünkü coin, exp ,np artışı gibi olaylar var. Daha cazip kılmak istenirse mesela pazar sistemin de bahsedilen merkezi pazardan sadece premium oyuncular satış yapabilir dersiniz. Böylelikle zamanı satın almış olursunuz ve pazarda beklemek yerine iteminiz satışda iken başka etkinliklere katılabilirsiniz. Söylediklerim tamamen öneri bunlar geliştirilebilir değiştirilebilir sonuçta.
iyi kozmetik politikası başka hiçbirşeye gerek bırakmaz ama paralı oyuncular için illa ki birşeyler gelecektir,bazılarında para basıp fark yaratma çabası oluyor
 

GastroGavad

Üye
Katılım
6 Mar 2021
Mesajlar
50
Puanları
18
iyi kozmetik politikası başka hiçbirşeye gerek bırakmaz ama paralı oyuncular için illa ki birşeyler gelecektir,bazılarında para basıp fark yaratma çabası oluyor
Bu tamamen şirket politikasına bağlı bence(şirket istemedikçe p2w olacak pus eşyası olmaz) dediğiniz gibi dallanıp budaklandırılmış bir kozmetik sistemi para harcamak ve farklı olmak isteyenler için yeterli. Buna istinaden bu tarz ürünler bulamasalar da hesap satın alırlar ona da yapacak bir şey yok gibi :D
 

AHMET

Üye
Katılım
23 Mar 2021
Mesajlar
70
Puanları
18
Bu tamamen şirket politikasına bağlı bence(şirket istemedikçe p2w olacak pus eşyası olmaz) dediğiniz gibi dallanıp budaklandırılmış bir kozmetik sistemi para harcamak ve farklı olmak isteyenler için yeterli. Buna istinaden bu tarz ürünler bulamasalar da hesap satın alırlar ona da yapacak bir şey yok gibi :D
competitive açıdan belli bir düzeyi geçmiş oyunlar genelde paralı oyuncuyla parasız oyuncu arasında yüzde 1 bile fark yarattırmadan paralarını kazanıyorlar ama bu orta kademe oyunlar için farklı oluyor.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt