Yazmamın Pek Faydası Yok Gerçi Ama Içimi Dökeyim Istedim...

bradypodidae

Üye
Eminim herkes sıkılmıştır bu yazacağım konudan. Zira defalarca yazıldı, konuşuldu aynı konu...

Yine de mage sınıfı her güncellemede nerf almaya devam etti. Mage sınıfının bu oyun tarihinde (bu oyun tarihi derken eski türevini de kastediyorum) bir kere bile buff aldığı bir güncelleme şimdiye kadar görmedim.

ben oyunu 65 sınırındayken bırakmıştım. çünkü gerçekten mage oynamak zevk vermiyor artık bu oyunda. yeni serverde de hayatımda ilk defa mage türevi sınıfı hariç bir sınıf açacağım (belki başlamam bile, zira tek zevk aldığım sınıf mageydi) oynarsam da muhtemelen priest oynarım. zevk aldığım sınıfı oynamayacağım için de ne pre çekerim ne bişey. sırf para kasmak için oynayacam ki hayatımda ben para için oynamış insan değilim. genelde para yatıran biriyim oyuna.

bu arada oyunun başında yine bol bol mage göreceğiz. zira oyun başı millet itemsiz iken novalayıp sayfa attırmak keyifli. ama 2-3 ay sonra mageler dw de ki sacred chestler gibi sadece ödül gibi ortalıkta dolanacak. zaten çoğu da ya oyunu bırakacak ya da başka sınıflara geçiş yapacak. 65 de öyle oldu oradan biliyorum =)

zaten eski charıma girip aarvadı bi dolanayım dedim. oyunda neredeyse mage kalmamış. bp ve okçu dolmuş oyun . bana göre oyunda damage dengelerini , sınıf dengelerini bir türlü ayarlayamadı yönetim. bu ayarsızlıktan da en çok nasibini alan mage sınıfı oldu.

22-23 yıl öncesinden hatırladığım bazı nerfleri paylaşayım. (bazıları belki yerinde nerflerdi ama yine de her şekilde en çok nerf yiyen sınıf oldu)

Mesela yıllar önce mageler tek başına boss kesebilirdi, ice/fire skilleri ile yavaşlata yavaşlata, zehir hasarını biriktire biriktire... sonra millet isyan etti mage neden tek başına kesebiliyor diye (aslında kesmesi de öyle kolay değildi, 1 saat bossla boğuştuğumu bilirim) nerf yedi ve artık bosslar çok uzaktan vurmaya başladı. bu oyunda da aynı gelenek devam etti ve bossların hepsi uzaktan vuruyor. artık mageler parti halinde bile boss kesemiyor, neredeyse bossların tamamı uzaktan atak yapıyor ve zaten magenin hp si malum, ölmeden boss kesmesi çok zor partiyle bile.

Sonra millet novaların mesafesine sitem etti, novaların mesafesi düşürüldü. alanların genişliğine isyan etti alanlar küçültüldü. Tekli skillerin mesafesine isyan etti, onların da mesafesi düşürüldü. (tamam belki eskiden mesafe fazlaydı biraz ama bu seferde neredeyse melee karakter gibi olmuş. biraz daha kısaltsalar zaten staffla girmek daha mantıklı olacak moblara).

Forumda okuduğum kadarı ile harpy slotlarında gold drobu düşürülmüş (oyunda test etmedim forumda yazılanın yalancısıyım) . magelerin tek kasabildikleri slot mage slotu , o da nerf yemiş yani =)

65 level sınırı varken çoğu slotu alanla kesebiliyorken millet isyan etti diye yaratıkların hepsinin atak range arttırıldı ve alanla dönmek inanılmaz zorlaştı. es kaza birazcık lag girse bi fps düşmesi yaşasan veya bi taşa takılsan ölüyorsun.

oyunu 65 sınırında bıraktığım için o patch ile ilgili yazıyorum, staff skili hiç bir işe yaramıyordu. düşük levelli staff ile yüksek level staff neredeyse aynı vurduğu için herkes düşük leveli kullanıyordu mana az yesin bari diye. yani yüksek level staff skili de nerfli geldi direkt :D biliyorlar çünkü azıcık yüksek vursa bütün herkes "magolor çok voroyor omo" diyecek ...

nerfleri say say bitmez de bir de hani zaten hali hazırda olan sorunları var bir türlü düzeltilmeyen. mesela ota boka ellerinin düşüp skilin iptal olması...

sonra 85 skillerini inceledim de, sanırım en son magelerin skillerini düzenlemişler. bütün sınıfları düzenledikten sonra "abi mageler kaldı onlara ne skiller verelim" demişler. ama yorgun olduklarından sanırım "ya nasıl olsa hedef kuklası gibi ortalarda dolanıyorlar, salla bişiler geç" denilmiş ve öyle birşeyler karalamışlar skillere :D

hani ben diğer mage oyuncuları gibi çok kırılgan sınıf falan diye şikayetlenmiyorum. zaten olması gereken o. ama hani her sınıfın avantajı olması gerekir ya. magede o kalmadı :D bi allaha şükür alan vuruyorlar. zaten kitle biraz daha ağlarsa onu da küçülte küçülte wariorların yere vurması kadar alana küçültecekler.

yine forumda bir konu başlığında gördüm. magelerin gate atmasının bile kaldırılmasını isteyenler var :D istiyorlar ki hani magelerin arasına girdiklerinde son damlasına kadar süpürsünler, kimse kaçamasın.

kimse gelip bu konunun altında demagoji yapmasın; mageler de çok vuruyor ama ... alanla sayfa attırıyorsunuz ama vs diye.... herkes gerçeğin ne olduğunu biliyor da işte hoşlarına gidiyor dw de mage görünce girip aralarına çerez gibi kesmek. melee partide tp mage de oynadım. mage parti gördüğü anda komutçu "aha koş koş mage parti var ileride" diye üstlerine köpek balığı gibi koşuyor.

neyse ama farkettiyseniz gittikçe azalıyor mage sayısı. oyunun başında biraz fazla olur ama sonrasında 2 veya 3 mage parti kalır.

zaten türk oyuncu kitlesinin de sevdiği, istediği şey bu... oyunda çeşitlilik olmasın, kafa kafaya girip tokuşalım, sağdan soldan nova gelecek mi diye tetikte olmayalım.

oyunda çeşitlilik azaldıkça yapılan itemlerde de çeşitlilik azalır. zaten bu oyunda da bunun örneğini çok net görüyoruz. hiç bir oyuncunun rün olarak fire rezist bastığını gördünüz mü? veya fire rezist veren pot veya yemek kullandığını gördünüz mü? ya da partisinde ki tp magenin fr rezist dağıttığını? göremezsiniz çünkü magenin adı yok. tek amacı diğer oyuncalara bp kastırmak =)

hatta isterdim ki okçular piercing damage vursun. onun da ayrı rezisti olsun... veya bp nin holy damage daha etkili bir damage olsun onun ayrı rezisti olsun vs vs ...

oyun böyle oldukça belli itemler uçuk kaçık fiyatlara satılmaya devam eder. çünkü çeşitlilik yok , çünkü farklı bir kombinasyon yapma gereği yok.

zaten bu oyun bu yüzden de global bir oyun olarak adını duyuramıyor. çünkü oyuncuya yaratıcılık şansı tanımıyor. aynı itemler, aynı kombinler...

bizim türk oyuncu kitlesinin de en sevdiği şey bu. kafayı fazla yormasın. ne uğraşacam ne rezisti kullanayım hangi itemde neyi kısayım piercing taksam ne kadar daha azlatırım vs gibi şeylerle.. takayım aynı itemleri bam güm gireyim...

neyse biraz uzun oldu.. daha çok yazardım da ben de sıkıldım =) içimi döktüm ama az da olsa.

herkese yeni serverde başarılar ...

DeadLegion

Üye
Maalesef durum boyle. Herkes mageler alanla cok vuruyor ucup kaciyorlar diye sikayetci ama kimse anti def veren beltini resist veren beltle degistirmek istemiyor. Oyuna halhal geldi onda bile nasilsa kimse takmiyor diye resist veren versiyonu gelmedi ki gelse de dedigim gibi kimse takmaz. Mage eger fail vermeden 1 skill atabilirse onu atana kadar bpler de asaslar da 3 skill 3 r vuruyor ama sorsaniz mageler hala cok guclu. Karsidaki bp susturan sersemleten ya da havaya savuran bir skill vurmuyor ama cok seri vurdugu icin magenin eli dusuyor. Bir sinif dusunun ki eline silah taktiginizda atagi belli degil. Daha iyi bir silah taktiginizda ataginiz ne kadar degisiyor belli degil. Skilleriniz yuzde kac vuruyor belli degil. Skillerinizin casting suresi ne kadar belki degil. Bonus element hasari veren statlar hasari ne kadar artiriyor belki degil. Nerden tutsan elinde kalacak bir sinifi neden bu sekilde oyuna eklediler anlamak guc.

RainOfFire

Üye

duzelmesi gerekenleri burda sayfa sayfa yazdik cizdik, icerik olarak sadece yasakli kelimeler varmi yok mu diye kontrol edilmistir, icerigin ne oldugu onemsiz sekilde cevap bile vermediler. ticket acin diyorlar ticket aciyoruz da ne oluyor hicbirsey. butun mage oynayanlar bir yayinda toplandik tepki gostermek icin etkinliklere katilmadik yine birsey elde edemedik. Ancak soyle 1M takipcili 4000 5000 anlik izleyicili bi mage yayincisi gelse bunlari dese ancak ozaman tepki verip cozum olusturabilirler. o yuzden bosa yaziyoruz nasilsa okumuyorlar...

Pitou

Üye
Mageler Ön kapıdan arka kapıya tekleme skillerini atıyordu resmen 40 metre yetenek mi olur ? Düşürülmesi yerinde bir karardı.
Ben priesttim benim tekli ve alan skillerim 25 metre ise mageninde 25 olmak zorunda db sinerjisi için yoksa mage ptlerde db priest oynamakta zorlaşıyor ikisininde rangesi aynı olmalı . Buda doğru karar.
Mage itemsiz çok rahat pk atıp bp kasabiliyor Magelerin basic hasarı aşırı bozuk durumda itemsiz magelerin hasarını düşürmeleri gerekiyor . İtem kastıkca aradaki makas ciddi artmalı .
Mage LR skilleri çok fazla kitliyordu şuan ne durumda bilmiyorum test etmek lazım. Alan lr yediğimizde ptdeki 8 kişinin 6 sıda kitleniyordu.
Kısacası Mage nerf yemesi gerekiyordu bu dengelemeler tamamen doğru karardır oyun yönetimini destekliyorum .

DeadLegion

Üye
Mageler Ön kapıdan arka kapıya tekleme skillerini atıyordu resmen 40 metre yetenek mi olur ? Düşürülmesi yerinde bir karardı.
Ben priesttim benim tekli ve alan skillerim 25 metre ise mageninde 25 olmak zorunda db sinerjisi için yoksa mage ptlerde db priest oynamakta zorlaşıyor ikisininde rangesi aynı olmalı . Buda doğru karar.
Mage itemsiz çok rahat pk atıp bp kasabiliyor Magelerin basic hasarı aşırı bozuk durumda itemsiz magelerin hasarını düşürmeleri gerekiyor . İtem kastıkca aradaki makas ciddi artmalı .
Mage LR skilleri çok fazla kitliyordu şuan ne durumda bilmiyorum test etmek lazım. Alan lr yediğimizde ptdeki 8 kişinin 6 sıda kitleniyordu.
Kısacası Mage nerf yemesi gerekiyordu bu dengelemeler tamamen doğru karardır oyun yönetimini destekliyorum .
Kardesim mage zaten cok yavas skill atiyor. O skill atana kadar warriorlar desle asaslar dashla ve hizli kosmayla aradaki farki kapatiyor. Sen magenin menzilinin dusurulmesini istemek yerine benim skillimin menzili neden 25 metre benimki de 40 metre olsun demiyorsun? Uyumsa uyum. Okcular 35 ila 40 metreden vuruyor ama sen onlara db atmak icin yurumek zorundasin ki yurusen de onlarda o hiz varken yetisemezsin. Cani ve defansi dusuk olan ne dps ne de burst hasar atabilen mage jobu bir zahmet en uzaktan vurabilsin.

bradypodidae

Üye
Kardesim mage zaten cok yavas skill atiyor. O skill atana kadar warriorlar desle asaslar dashla ve hizli kosmayla aradaki farki kapatiyor. Sen magenin menzilinin dusurulmesini istemek yerine benim skillimin menzili neden 25 metre benimki de 40 metre olsun demiyorsun? Uyumsa uyum. Okcular 35 ila 40 metreden vuruyor ama sen onlara db atmak icin yurumek zorundasin ki yurusen de onlarda o hiz varken yetisemezsin. Cani ve defansi dusuk olan ne dps ne de burst hasar atabilen mage jobu bir zahmet en uzaktan vurabilsin.
boşver cevap verme. adam zaten kendi yazdığı mesaj içinde bile çelişiyor. mage partilerle girdiği zaman db atmakta zorlanıyormuş da , o yüzden range eşit olmalıymış da ... okçu partiyle girse ne yapacak acaba, zira okçuların range hem daha uzak, hem de light feetleri var, nasıl yetişecek adamlara . Sen db atamıyorsun diye okçuları da senin range ile eşitleyelim olsun bitsin. herkes dip dibe oynasın, range diye bir kavram kalmasın . ayrıca zaten eğer mage partide priest oynuyorsan zaten 10-15 metre partinin önünde oynarsın ki partiyi tanklayasın :) yani böyle saçma sapan argümanlarla geliyorlar, sonra aşağılayıcı birşey yazıyorum, ben mute yiyorum.
zaten bir sürü nerften bahsetmişim ,gelmiş sadece range düşürülmesi kısmından diyor ki nerfler haklı. (o da zaten saçmalamış) yani ben bu adama ne cevap vereyim ki? ne yazsam boş :D
gerçi haklı olduğu bir kısım var ama o da bildiği yanıldığına yetmiyor. itemsiz mage çok vuruyor demiş. doğru... çünkü kimse oyun başında daha önceki mesajımda bahsettiğim gibi rezist veren bir şey kullanmıyor. işte sonradan sonradan str için veya dex için aldığı takıların yan özelliklerinde rezist varsa kazara rezist kasmış oluyorlar. dolayısıyla oyunun başında itemsiz mage çok vuruyormuş gibi gözüküyor. ha bir de şöyle bir gerçek var mage item yapınca da damage çok değişmiyor. bunun da bir bakıma nerf olduğunu düşünüyorum ben. zira item geliştikçe hasarı çok artsaydı melee oynayan ekip yine ağlayacaktı diye baştan düşürmüşler itemler arasındaki hasar farkını.
kısacası böyle tiplere cevap vermeye bile gerek yok. yeniden konu başlığı altına gelmesin diye alıntıyı bile senden yaptım. gelse yine saçmalayacak, yine haklı çıkmaya çalışacak boş boş argümanlarla. ne cevap verin ne de ciddiye alın. ölü taklidi yapın gider...

bradypodidae

Üye

duzelmesi gerekenleri burda sayfa sayfa yazdik cizdik, icerik olarak sadece yasakli kelimeler varmi yok mu diye kontrol edilmistir, icerigin ne oldugu onemsiz sekilde cevap bile vermediler. ticket acin diyorlar ticket aciyoruz da ne oluyor hicbirsey. butun mage oynayanlar bir yayinda toplandik tepki gostermek icin etkinliklere katilmadik yine birsey elde edemedik. Ancak soyle 1M takipcili 4000 5000 anlik izleyicili bi mage yayincisi gelse bunlari dese ancak ozaman tepki verip cozum olusturabilirler. o yuzden bosa yaziyoruz nasilsa okumuyorlar...
biliyorum zaten o konuları görünce yazasım geldi benim de. ayrı bir konu başlığı açayım dedim belki gören olur dikkatini çeken olur diye ama konu başlığımda da yazdığım gibi hiç sanmıyorum. çünkü oyunu bizim oyuncu kitlesine hitap edecek şekilde senkronize etmeye çalışıyorlar. bizim kitlemiz de çok karışık, kafa yoracak oyunu sevmez. dolayısıyla bu oyun böyle gider. ben dediğim gibi ilk defa mage oynayamayacağım bu serverde. siz de mage açmayın bence.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt