Auction House için 50m limiti sizce faydalı mı?

Auction House için 50m limiti sizce faydalı mı?

• Evet. Faydalı.

Oy: 5 4.8%
  • Yönetimin kararı. Yorumsuz.

Oy: 7 6.7%
  • Hayır. Eski hali daha iyiydi.

Oy: 92 88.5%

• Kullanılan toplam oy
    104
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

priesttt

Üye
tam olarak nesi mantıklı ? ne faydası var oyuna ? kimse detaylı bi anlatmıyo şu işin faydasını da anlayalım :D
tabi ki mantıklı değil kısıtlama da illa bi kısıtlama arzusu var, pot satışına limitleme, buna kısıtlama şuna limitleme buna ceza buna şöyle yapacaz şuna şöyle yapacaz discorda giriyoruz konu açılmış burada yorum yapın diyoruz 30 gün timeout atıyor -şaka değil hakikaten yaşandı bu olay- modun ismini yazmayım silinir mesaj. Yhaw İlla yapacaksan kısıtlama 50m altı itemlere uygulama dedik :D

customer

Üye
Sn. Yönetime önerim örnek alınacaksa Dünyanın bir numaralı mmorpg si olan WoW örnek alınsın. WoW AH sinde asla bir limit olmaz 1 coinse bile satabilirsiniz eşyalarınızı, asla insanlara online pazar kurun sabaha kadar pc niz açık kalsın demezler.

Şimdi gelelim 50m limitinin neden mantıksız bir uygulama olduğuna.

Eğer birden fazla pc niz yoksa, ya exp kasarsınız, ya battle point kasarsınız, yada pazar kurarsınız bu durum oynamayı imkansız kılar ve insanları pazarcılara mahkum edersiniz. Yani size değer veren ve oyununuzu oynayan müşterilerinizi pazarcıların insafına bırakmış olursunuz.

Ayrıca yıl olmuş 2023 neden pc ler sabaha kadar açık kalsınki bırakın kim kaçtan satmak istiyorsa satsın malını pazar zaten kendi kendine dengeye gelir müdahale etmenize gerek yok yani.

Şahsen ben sırf AH için ve günlük 2 saatlik row için premium alıyordum ama bizim için çok keyifli olan AH ticaretimizi aldınız elimizden. AH eski haline gelmezse Premium almayı düşünmüyorum. AH de herhangi bir limit olması gerekmiyor çünkü önümüzde iyi bir örnek var limit gerekseydi bunu sizden önce wow yapardı emin olun.

Sn. Yönetim kendi ayağınıza sıkmayın benden söylemesi biz malum oyundan kaçıp geldik siz o malum oyuna benzemeye başladınız AH mizi almayın elimizden.

Not: sırf bunları yazmak için forum üyeliği açtım düşünün yani, anlayın skıntıyı :)

Son düzenleme:

Alkoer

Üye
Ben sadece bu güncelleme neden yapıldı amacı neydi oyun veya oyuncunun yaranına ne vardı onu öğrenmek istiyorum? Bekli ikna oluruz ama neden ?
Biraz beyin jimnastiği yapalım.

Normal bir oyuncu hergün oyuna girer zindanları tamamlar, bikaç saat farm atar, 1-2 sc pk atar örnek olarak.

Sonra çıkan itemleri AH koyup oyundan çıkar. Stack itemler satılacak AH de diye açıklamaları var buna göre konuşalım. Çıkan upgrade sc, chest, skill book AH koyacak. 50m üstü item düşmediği için burda sorun yok. Ama farmda düşen diğer itemlerin hepsi 50m altı olduğu için AH koyamayacak.

Koyamayınca ne olacak? Ya pazarcıya toptan verecek yada çok ucuza pazar kurup hemen satmaya çalışacak. Çünkü normal bir oyuncu 24 saat pc yi pazara bırakmaz.

Balerion

Üye
Biraz beyin jimnastiği yapalım.

Normal bir oyuncu hergün oyuna girer zindanları tamamlar, bikaç saat farm atar, 1-2 sc pk atar örnek olarak.

Sonra çıkan itemleri AH koyup oyundan çıkar. Stack itemler satılacak AH de diye açıklamaları var buna göre konuşalım. Çıkan upgrade sc, chest, skill book AH koyacak. 50m üstü item düşmediği için burda sorun yok. Ama farmda düşen diğer itemlerin hepsi 50m altı olduğu için AH koyamayacak.

Koyamayınca ne olacak? Ya pazarcıya toptan verecek yada çok ucuza pazar kurup hemen satmaya çalışacak. Çünkü normal bir oyuncu 24 saat pc yi pazara bırakmaz.
Burda kastınız 50m altı drop itemler ise (hatred, golden snake, vixen, arch sword mino vb.) görünürde tam olarak dediğiniz gibi olsa da bu işin realitesini test etme fırsatı buldum. Nedense bu itemler çok hızlı satıliyor ve bu sayede bilgisayarı çok fazla açık bırakmak zorunda kalmadım. Upgrade yapan sayısı arttı sanirım o yüzden +1 arch swordu pazara koyduğunuzda en ucuz satan 2. 3. kişi bile olsaniz bir saat içinde çekiyorlar. Taktik olarak en az 4 tane item biriktirip öyle pazar kurulabilir. Pcyi 4 saat acik tutarak 84m ' lik +1 item satişı yapabildim, hic fena değil. 2 tanesi satılmadı ama onlar icin ayrica pazar kurmadim, başka bişeyler daha dusurup öyle kurucam. İkinci bir taktik de yoğun saatleri seçip o saatlerde pazar kurmak olabilir.

Satış hususunda asıl sorun, mevcutta basılmiş itemler. 7 heavy plate 7 elite 7 sunshard bunlar hic satılmıyor ve fiyatından ötürü a.h'e de konmuyor.

lorddark

Üye
Ben sadece bu güncelleme neden yapıldı amacı neydi oyun veya oyuncunun yaranına ne vardı onu öğrenmek istiyorum? Bekli ikna oluruz ama neden ?
Bunu söyleyemiyorlar çünkü kendileri de bilmiyor . ne yapmaya çalıştılar , nedeni neydi ? ne oldu ki ? gibi soruların cevapları yok kendilerinde de yok bişeyler deniyolar sadece :D

JohnPlane

Üye
Burda kastınız 50m altı drop itemler ise (hatred, golden snake, vixen, arch sword mino vb.) görünürde tam olarak dediğiniz gibi olsa da bu işin realitesini test etme fırsatı buldum. Nedense bu itemler çok hızlı satıliyor ve bu sayede bilgisayarı çok fazla açık bırakmak zorunda kalmadım. Upgrade yapan sayısı arttı sanirım o yüzden +1 arch swordu pazara koyduğunuzda en ucuz satan 2. 3. kişi bile olsaniz bir saat içinde çekiyorlar. Taktik olarak en az 4 tane item biriktirip öyle pazar kurulabilir. Pcyi 4 saat acik tutarak 84m ' lik +1 item satişı yapabildim, hic fena değil. 2 tanesi satılmadı ama onlar icin ayrica pazar kurmadim, başka bişeyler daha dusurup öyle kurucam. İkinci bir taktik de yoğun saatleri seçip o saatlerde pazar kurmak olabilir.

Satış hususunda asıl sorun, mevcutta basılmiş itemler. 7 heavy plate 7 elite 7 sunshard bunlar hic satılmıyor ve fiyatından ötürü a.h'e de konmuyor.
hocam size denk gelmiş olması herkes için pazarın hızlandığı anlamına gelmez. İnsanlar pazarda vakit geçirmek istemiyor niye en iyi pazar yapmak için saat kovalasın saçma şeyler bunlar 2023 yılında gerçekten saçma mis gibi Action House varken isteyen taktik yapar isteyen pazar kurar 2 sistemde dursun yani sorun olmayan birşeyi sorun gösteren Pazarcılar sadece keyif alır bu Action House sınırlamasından.

JohnPlane

Üye
Bunu söyleyemiyorlar çünkü kendileri de bilmiyor . ne yapmaya çalıştılar , nedeni neydi ? ne oldu ki ? gibi soruların cevapları yok kendilerinde de yok bişeyler deniyolar sadece :D
Bilmiyor değil biliyorlar hocam. Pazarcılar dayatma yaptılar deneyin görün diye onlarda vurgun yapıyor şuan ucuzdan topluyorlar, topladılar, toplamaya devam ediyorlar bu 2 hafta içinde kim bilir kaç bin liralık item topladılar kaç liraya neler satacaklar göreceğiz.

Balerion

Üye
hocam size denk gelmiş olması herkes için pazarın hızlandığı anlamına gelmez. İnsanlar pazarda vakit geçirmek istemiyor niye en iyi pazar yapmak için saat kovalasın saçma şeyler bunlar 2023 yılında gerçekten saçma mis gibi Action House varken isteyen taktik yapar isteyen pazar kurar 2 sistemde dursun yani sorun olmayan birşeyi sorun gösteren Pazarcılar sadece keyif alır bu Action House sınırlamasından.
Yani tabiki bu durum kötü ama demek istedigim şunlardı:
  • satilması konusunda cok umutsuz çok talihsiz itemler var bunlar icin pcyi çok uzun sure acik tutmanız gerekebilir malesef.
  • bunlar haricindeki itemler icin uzun sure acik tutmaniza gerek kalmaz, satiliyor yani ( 4-5 kere dolu pazar sattim, 3-4 saatte yarisi gidiyor).
  • a.h'ye yapilanlar tabiki saçmalik ama itemleriniz kesin çop oldu veya droplari yok pahasina satacaksiniz diye dusunmeyin.

Yani size katılıyorum aslında ama bir tık daha optimist bakiyorum

hizeN

Üye
Konum kilitlendiği için buraya yorum olarak atıyorum.

Arkadaşlar selamlar. Bilginiz üzerine Auction House'da artık 50 M altı itemler listelenemiyor. 50 M ve altındaki itemlerini satmak isteyen oyuncular mecburen Dorion'da saatlerce pazar kurup beklemek zorunda. Ben de günümüz şartlarında elektriğin artık ciddi anlamda bir masraf olduğunu ve her gün uğraşıp farmladığımız itemleri bir de satmak için ne kadar maliyet yaptığımızı hesaplamaya karar verdim. İzninizle başlıyorum.

Benim bilgisayarım 750w güç kaynağı kullanan bir bilgisayar. Bunun neredeyse tamamını kullandığını söyleyebilirim.
Güncel aylık kWh ücreti mesken aboneleri için aylık 240 kWh altı 1,73 TL/kW , aylık 240 kWh üstü ise kW başı 2,60 TL/kW ile fiyatlandırılıyor.

Ben mage karakterim ile günde ortalama 6-7 saat oyun oynuyorum. Kendimce iyi geçen bir günümde günde parça parça toplamda 14-18 m arasında değere sahip itemler düşürüyorum. Biz bu değeri 15m olarak baz alalım. Oyun süremizden harcamamak adına karakterimizi gece 12 den sabah 8 e kadar pazara bırakalım. Çünkü oyun içindeki aktif saatlerde oyunumuzu oynamak istediğimiz için bu saatleri pazarda bekleyerek harcamak istemiyoruz.

Mevcut durumda her şekilde aylık 240 kWh limitini aşacağımız için bu hesabı kWh x 2,60 TL hesabıyla yapacağız. Bu hesapta her gün 15m (60TL) değerinde itemlerimizi satmak için kurduğumuz 8 saatlik bir pazarın bize elektriksel maliyeti 8 saat için 6 kWh olacaktır. Bu miktarın da mevcut hesapta bize maliyeti sadece 8 saatlik pazarda 15,60 TL idir. Günlük 6 saat farmı da hesaba katarsak bunun da TL maliyeti 11,70 TL'ye tekabül etmektedir. Günde 6 saat oyun + 8 saat pazarda bırakmanın günlük toplam maliyeti 10,50 kWh yani 27,30 TL'ye denk gelmektedir. Yani günde 15m farmlayan bir kişi pazar maliyeti ile birlikte günlük farmının %45 lik miktarını sadece elektriğe vermektedir. Bu durum aylık süreçte oyuncunun elektrik faturasına 800 TL'ye yaklaşan ekstra bir yük bindirmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Auction House'a 50m limitinin gelmesidir. Bu durum hem oyuncuya ekstra masraf olmakta hem de bilgisayarını kapalı tutup dinlendirmesi gereken süreçte el mahkum açık bırakmak zorunda kalmasına ve ekipmanın da haliyle gereksiz ömür kaybına uğramasına sebep olmaktadır.

Ayrıca itemlerinizi pazara koyduğunuz gece satma garantinizin de olmadığını hesaba katarsanız bu fatura daha da katlanarak büyüyor.

Konuyu okuyan insanların çoğu "bunlar da iyice döner ekmekçi oldu elektriği bile hesaplıyorlar, oyunu para kazanma odaklı oynuyorlar" diyebilir. Fakat benim niyetim bu değil. Ben sadece oyunda en başından beri olup da sonradan iptal edilen bir durumun insanlara olan olumsuz etkisinden bahsetmek istedim. Bu durum beni ciddi anlamda rahatsız ediyor ve oyun keyfimi de hayli düşürüyor.

Yetkililerden isteğim bu durumun farkına varın, oyuncuların büyük kısmı kendilerini ne kadar zarara uğrattıklarının farkında değil. Oyuncularınızı koruyun ki onlar da sevdikleri oyuna bağlılıklarına mutlu devam etsinler.

Alkoer

Üye
Konum kilitlendiği için buraya yorum olarak atıyorum.

Arkadaşlar selamlar. Bilginiz üzerine Auction House'da artık 50 M altı itemler listelenemiyor. 50 M ve altındaki itemlerini satmak isteyen oyuncular mecburen Dorion'da saatlerce pazar kurup beklemek zorunda. Ben de günümüz şartlarında elektriğin artık ciddi anlamda bir masraf olduğunu ve her gün uğraşıp farmladığımız itemleri bir de satmak için ne kadar maliyet yaptığımızı hesaplamaya karar verdim. İzninizle başlıyorum.

Benim bilgisayarım 750w güç kaynağı kullanan bir bilgisayar. Bunun neredeyse tamamını kullandığını söyleyebilirim.
Güncel aylık kWh ücreti mesken aboneleri için aylık 240 kWh altı 1,73 TL/kW , aylık 240 kWh üstü ise kW başı 2,60 TL/kW ile fiyatlandırılıyor.

Ben mage karakterim ile günde ortalama 6-7 saat oyun oynuyorum. Kendimce iyi geçen bir günümde günde parça parça toplamda 14-18 m arasında değere sahip itemler düşürüyorum. Biz bu değeri 15m olarak baz alalım. Oyun süremizden harcamamak adına karakterimizi gece 12 den sabah 8 e kadar pazara bırakalım. Çünkü oyun içindeki aktif saatlerde oyunumuzu oynamak istediğimiz için bu saatleri pazarda bekleyerek harcamak istemiyoruz.

Mevcut durumda her şekilde aylık 240 kWh limitini aşacağımız için bu hesabı kWh x 2,60 TL hesabıyla yapacağız. Bu hesapta her gün 15m (60TL) değerinde itemlerimizi satmak için kurduğumuz 8 saatlik bir pazarın bize elektriksel maliyeti 8 saat için 6 kWh olacaktır. Bu miktarın da mevcut hesapta bize maliyeti sadece 8 saatlik pazarda 15,60 TL idir. Günlük 6 saat farmı da hesaba katarsak bunun da TL maliyeti 11,70 TL'ye tekabül etmektedir. Günde 6 saat oyun + 8 saat pazarda bırakmanın günlük toplam maliyeti 10,50 kWh yani 27,30 TL'ye denk gelmektedir. Yani günde 15m farmlayan bir kişi pazar maliyeti ile birlikte günlük farmının %45 lik miktarını sadece elektriğe vermektedir. Bu durum aylık süreçte oyuncunun elektrik faturasına 800 TL'ye yaklaşan ekstra bir yük bindirmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Auction House'a 50m limitinin gelmesidir. Bu durum hem oyuncuya ekstra masraf olmakta hem de bilgisayarını kapalı tutup dinlendirmesi gereken süreçte el mahkum açık bırakmak zorunda kalmasına ve ekipmanın da haliyle gereksiz ömür kaybına uğramasına sebep olmaktadır.

Ayrıca itemlerinizi pazara koyduğunuz gece satma garantinizin de olmadığını hesaba katarsanız bu fatura daha da katlanarak büyüyor.

Konuyu okuyan insanların çoğu "bunlar da iyice döner ekmekçi oldu elektriği bile hesaplıyorlar, oyunu para kazanma odaklı oynuyorlar" diyebilir. Fakat benim niyetim bu değil. Ben sadece oyunda en başından beri olup da sonradan iptal edilen bir durumun insanlara olan olumsuz etkisinden bahsetmek istedim. Bu durum beni ciddi anlamda rahatsız ediyor ve oyun keyfimi de hayli düşürüyor.

Yetkililerden isteğim bu durumun farkına varın, oyuncuların büyük kısmı kendilerini ne kadar zarara uğrattıklarının farkında değil. Oyuncularınızı koruyun ki onlar da sevdikleri oyuna bağlılıklarına mutlu devam etsinler.
inanılmaz güzel anlatmışsın dostum. bu konunun döner ekmekle alakası yok. öyle diyenleri boşver .

hangi firma olursa olsun büyük küçük farketmez , oyun ister 2000tl olsun ister bizimki gibi f2p olsun. her zaman oyuncunun iyiliği gözetilir.

her sistemde oyunun optimum çalışması istenir , eğer paralı bir oyunsa yada paralı içerik satılıyorsa bunun max fayda sağlaması beklenir.

ama bizim oyunda premium la kullanma hakkı kazanılan AH ye sınır koyup hayvan gibi elektrik çeken pc yi gece gündüz açık bırakmak zorundasın.

hadi sen 6-7 saat oynuyorsun kar elde ettin. ben en fazla 3-4 saat gibi oynuyorum. onunda yarısı zindan la geçiyor. ben full zarardayım.

machinee

Üye
daha önce söyledim, heralde oyuncu fazla görünsün dorion'da diye yaptılar ama dediğim gibi 100 tane pazara 3 tane dolaşan oyuncu düşüyor. ve dorion1 de lagtan oyun oynanmıyor.
mağazaya veya premiuma yüklü bir zam gelecek heralde. sizde tam bu sırada auction sınırını kaldıracaksınız bizde alkışlayacağız.
benim aklıma sadece bu geliyor. çünkü hiçbir faydası yok oyuncu için bu sınırın.
belki de tamamen amaçsız yaptınız, nasıl olsa vergi saçmalığına çabuk alıştı oyuncular buna da alışırlar.

hizeN

Üye
daha önce söyledim, heralde oyuncu fazla görünsün dorion'da diye yaptılar ama dediğim gibi 100 tane pazara 3 tane dolaşan oyuncu düşüyor. ve dorion1 de lagtan oyun oynanmıyor.
mağazaya veya premiuma yüklü bir zam gelecek heralde. sizde tam bu sırada auction sınırını kaldıracaksınız bizde alkışlayacağız.
benim aklıma sadece bu geliyor. çünkü hiçbir faydası yok oyuncu için bu sınırın.
belki de tamamen amaçsız yaptınız, nasıl olsa vergi saçmalığına çabuk alıştı oyuncular buna da alışırlar.

Empati kurmaya çalıştığımda yönetimin bu kararı belki de oyun içerisindeki ticareti hareketlendirmek, oyuncular arası iletişimi artırmak için yapmış olabileceğini düşünüyorum. Fakat durum o kadar iki tarafın da kafasına sıkan cinsten ki nereden tutsak elimizde kalıyor...

Basitçe şöyle düşünelim; Müthiş bir Auction House sistemi ile oyuncuların kolaylıkla ticaret yapmasını sağlıyorsun. Herkes durumdan çok memnun. Tamam elbet sıkıntılar var fakat açıkladıkları devasa "2 haftalık" Auction House bakımı haberi geldiğinde hayalimde öyle şeyler canlandı ki (detaylı filtreleme, açık artırma, çok satanlar, yeni gelenler vs vs.) dedim herhalde muazzam bir güncelleme gelecek ve auction house öyle bir hal alacak ki, sanki kendi başına auction house farklı bir oyun gibi olacak düşündüm...

Auction House açıldığında ise karşılaştığımız manzara tam bir hayal kırıklığı... Hiçbir soruna güncelleme getirilmediği gibi aksine 50m sınırı gibi akla hizmete sığmayan bir karar ile solo ve küçük oyuncu grubunu baltaladılar.

Ne diyim. Türk MMORPG dediler, destekledik, beğendik, oynadık... Hala da destekliyoruz hatta iyileştirmek için yırtınıyoruz ama dinleyen yok ki...

HazyShade

Üye
AH Premium almam için öncelikli motivasyonumdu, geriye ne kaldı diyenler için, Premiumsuz 50 rc vererek 10lu Reset Scroll alabileceğinizi hatırlatmak isterim. Böylece skill stat değişikliğinizi de çok kolay çözebilirsiniz.
Ben o bankamdaki ihtiyacım olmayan görev itemlerini 10 coinden koymak günlerce AH de bekletmek istiyorum sevgili yönetim. 3-4k ederindeki balıklarımı AH den satmak istiyorum.
Neticelerini düşünmeden getirdiğiniz bu limiti kaldırmadan da Premium almak istemiyorum.

Konuyu güncel tutun ahali, unutuldu, gaz dı geçti zannedilmesin...

hizeN

Üye
Benim anlamadığım konu şu; o kadar yazılıp çizilmesine, insanların mantıklı çözümler üretmesine rağmen yönetim bu konuyla ilgili en ufak açıklama yapmamaları...

Neyi bekliyorsunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt