Gather ve Craft sisteminin zorluğu!

baybarlas

Üye
Merhabalar,

Yaklaşık 2 gündür toplayıcılık ve üretim işlerine merak saldım yapıyorum. Şöyle bir saçma durum fark ettim. Ağaç ve toplanabilir materyaller için lv2, lv3, lv4 seçenekleri olan alternatifler mevcut. Böylece yüksek seviye olan ürünü toplayıp daha fazla exp alarak hızlıca gelişebiliriz. Ama iş madenler kısmına geldiğinde durum farklılaşıyor. Dorion'da sadece Copper Ore madeni var ve lv1 olarak geçiyor. Krallığa geçtiğimizde en düşük maden Iron Ore lv10 olarak bizi karşılıyor. Sayın oyun ekibi elinizi vicdanınıza koyun. Copper Ore madeni toplayarak ( Her toplamada 36xp veriyor.) onbinlerce exp alıp, sadece iron toplayabilmek için nasıl 10 seviye yapacağız madenciliğimizi ? Bir de bu süreç 30 seviyeye kadar devam ediyor. Bu sistem çok saçma olmuş bence.

Bir diğer saçmalık derecesinde zor olan sistem ise üretim sistemi. Şimdiye kadar 300'den fazla maden üretimi yapmış olmama rağmen (Gerekli materyali toplamak 5-6 saatimi aldı.) şu an blacksmith yeteneğimin seviyesi yarıya kadar bile ulaşmış değil. Bu sistemin lv30'a kadar gittiğini düşünürsek bizden yemeden içmeden farm ve craft yapmamız mı bekleniyor ? Hiç değilse toplayıcılıkla kafa kafaya yapılsın. Gathering yeteneğim lv5 iken cooking yeteneğim lv2 bile olmuyor. Burada büyük bir dengesizlik var.

Bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum ama aşırı büyük bir dengesizlik var bu sistemde ? Yanlış olduğum, benim gözden kaçırdığım bir şey mi var ?

Keyifli Forumlar.

Resquection

Üye
Gayet olması gerektiği gibi ilerliyor. Bu oyun herhangi bir PVP serverı değil. Önünde 5-10 yıl mmorpg bayrağını taşıyacak potansiyeli var. Daha bir ay olmadı, emek veren elbet kazanır.
Kolay gelsin.

kaan26

Üye
Gayet olması gerektiği gibi ilerliyor. Bu oyun herhangi bir PVP serverı değil. Önünde 5-10 yıl mmorpg bayrağını taşıyacak potansiyeli var. Daha bir ay olmadı, emek veren elbet kazanır.
Kolay gelsin.
Alakası yok. Hiç life skill'i olan bir oyun oynamadınız sanırım. ( Ben Bu Oyuna Zaten Meslek için geldim ve ben gibi gelen bir ton adam olduğundan eminim ) Buradaki sıkıntı şu ;

"U" kısmındaki level normal ilerliyor ancak craft kısmındaki leveli ilerletmek , oyunun en zor itemini yapmak kadar zor gibi bir şey.

Ayrıca level sınırıda getırmışler. 1lv cooking olan adam 10 lv lik yemegi elinde malzeme olsa bile üretemicek bu ayrı bi dert.

Nedeni ise : ben 20 levelim belki limon toplayıp direkt pazarda satıcam ama limonu alacak adam yok. çünki adam cooking leveli yetmiyor. Yeten kişiler zaten malzemeyi kendi toplayacak. Biraz karışık yazımş olabilirim ama craft sistemi gördügüm her mmorpg de böyle ilerler.

Ayrıca her malzeme böyle dışardan toplanacaksa zaten bir insanın 30 level olması adamın senelerini alacaktır. Materyal bi şekilde toplanıyor yine ama üretimdeki gelen exp oranı bariz düşük.

Craft kısmında Roasted üretmek için 4 mısır lazım. 4 mısırdan 1tane Roasted cıkıyor ve bu 17 exp veriyor . 1 Level atlaman için 6.ooo exp lazım ve bu level aldıkça cogalacak. 1 Level almak için 1.408 mısır toplamak gerek. 1 toplamada 8 tane mısır geliyor . Mısırı arayıp 1408 tane yapmakta ne bilim zor lafı az kalır. Yine Toplanır Ayrı konu ama 1 level için okadar mısır istemesi bariz fazla

Son düzenleme:

baybarlas

Üye
Alakası yok. Hiç life skill'i olan bir oyun oynamadınız sanırım. Buradaki sıkıntı şu ;
"U" kısmındaki level normal ilerliyor ancak craft kısmındaki leveli ilerletmek , oyunun en zor itemini yapmak kadar zor gibi bir şey.
Ayrıca level sınırıda getırmışler. 1lv cooking olan adam 10 lv lik yemegi elinde malzeme olsa bile üretemicek bu ayrı bi dert.
Nedeni ise : ben 20 levelim belki limon toplayıp direkt pazarda satıcam ama limonu alacak adam yok. çünki adam cooking leveli yetmiyor. Yeten kişiler zaten malzemeyi kendi toplayacak. biraz karışık yazımş olabilirim ama craft sistemi gördügüm her mmorpg de böyle ilerler.
Ayrıca her malzeme böyle dışardan toplanacaksa zaten bir insanın 30 level olması adamın senelerini alacaktır. Materyal bi şekilde toplanıyor yine ama üretimdeki gelen exp oranı bariz düşük.
Craft kısmında Roasted üretmek için 4 mısır lazım. 4 mısırdan 1tane Roasted cıkıyor ve bu 17 exp veriyor . 1 Level atlaman için 6.ooo exp lazım ve bu level aldıkça cogalacak. 1 Level almak için 1.408 mısır toplamak gerek. 1 toplamada 8 tane mısır geliyor . Mısırı arayıp 1408 tane yapmakta ne bilim zor lafı az kalır
Dikkat çekmek istediğim kısım tam da burasıydı. Sistemin zor olması ile alakalı hiçbir sıkıntım derdim yok. Fakat böyle bir dengesizlik olmaz, olamaz. Ben bundan anca 1 yıl sonra lv30 yemek üretebileceksem, bu emek vermek için bile çok uzun bir süre.

kaan26

Üye
Dikkat çekmek istediğim kısım tam da burasıydı. Sistemin zor olması ile alakalı hiçbir sıkıntım derdim yok. Fakat böyle bir dengesizlik olmaz, olamaz. Ben bundan anca 1 yıl sonra lv30 yemek üretebileceksem, bu emek vermek için bile çok uzun bir süre.
+1
Ben Bugun bununla ilgili konu açacaktım hazır sen açmıssın buradan ilerleyelim anlatalım sıkıntıları.

mrares

Üye
1 yıl sonrasında her yaptığım yemek 1mye gidecekse yaparım bu arada :D

BeyazAfrikali

Üye
Kanka bunu izledim de burda toplama işlemi anlatılmış. Craft nasıl yapılır anlatılmamış

kaan26

Üye
Kanka bunu izledim de burda toplama işlemi anlatılmış. Craft nasıl yapılır anlatılmamış
Invnetory Acıp sol aşşada craft var hangi malzeme ne istiyor kaç level istiyor gözüküyor nerde ne konuda takıldıysan yaz buraya bildigim kadarı ile acıklarım.

FEROBERTOTV

Üye
MMORPG'de kolay olması beklenemezdi fakat şu anki bulunduğu durum bence fazla .

Resquection

Üye
Alakası yok. Hiç life skill'i olan bir oyun oynamadınız sanırım. ( Ben Bu Oyuna Zaten Meslek için geldim ve ben gibi gelen bir ton adam olduğundan eminim ) Buradaki sıkıntı şu ;

Nedeni ise : ben 20 levelim belki limon toplayıp direkt pazarda satıcam ama limonu alacak adam yok. çünki adam cooking leveli yetmiyor. Yeten kişiler zaten malzemeyi kendi toplayacak. Biraz karışık yazımş olabilirim ama craft sistemi gördügüm her mmorpg de böyle ilerler.

Craft kısmında Roasted üretmek için 4 mısır lazım. 4 mısırdan 1tane Roasted cıkıyor ve bu 17 exp veriyor . 1 Level atlaman için 6.ooo exp lazım ve bu level aldıkça cogalacak. 1 Level almak için 1.408 mısır toplamak gerek. 1 toplamada 8 tane mısır geliyor . Mısırı arayıp 1408 tane yapmakta ne bilim zor lafı az kalır. Yine Toplanır Ayrı konu ama 1 level için okadar mısır istemesi bariz fazla
Life Skill konusunda BDO'dan oldukça tecrübeliyim. Dediğimin arkasındayım, ileride şimdi sıkılanlar kazanacak.

Toxic

Üye
Neden her konuda isyan var ? bu Oyun çıkalı yıllar oldu bizim mi haberimiz yok yoksa siz oyunun yeni çıktığına inanmak istemiyor musunuz ?
Sadece sakin olun sorunu bildirin ve çiçek olup bekleyin size küçükken öğretmediler mi .. Siz hep sınıfta ki yaramaz çocuk mu oldunuz hiç birinizi anlamıyorum. Evde de bir şey ler ters gittiğinde hep böyle yaygaracı mısınız ? size iyi katlanıyorlar haberiniz olsun. kötü forumlar umrum dışı

Hazerfen

Üye
Neden her konuda isyan var ? bu Oyun çıkalı yıllar oldu bizim mi haberimiz yok yoksa siz oyunun yeni çıktığına inanmak istemiyor musunuz ?
Sadece sakin olun sorunu bildirin ve çiçek olup bekleyin size küçükken öğretmediler mi .. Siz hep sınıfta ki yaramaz çocuk mu oldunuz hiç birinizi anlamıyorum. Evde de bir şey ler ters gittiğinde hep böyle yaygaracı mısınız ? size iyi katlanıyorlar haberiniz olsun. kötü forumlar umrum dışı
Yaygaracı deği. sıkıntı varsa çözmeye yönelik olduk, çözülmeyene muhalefet.
20 yıldır çiçek olanlar var daha kendine gelemediler.
Çözülmesini istediklerimiz zor olan değil, basit işlemler.
Hadi bu olmuyorsa en azında bir açıklama, copy paste değil.
Oyuna giriş sayfasında, ana sayfada, bla bla, bi yerlerde.
Bu açıklamalar copy paste olduğu zaman kimse haz etmez, herkes, kimse ile ilgilenmiyor duygusuna kapılır.
Oyun geliştirme sıkıntı değil ama eğer ülke çapı veya bahsedilidği gibi dünya çağı bir oyun geliştiriyorsan eğer, oyun geliştirmeye alınan ekibin 10'da 1'i kadar (bu kadara bile gerek yok) psikolog, sosyolog, halkla ilişkiler, (ya da bölüm müdürü, şefi gibi insanlar işin içinden gelse, işi bilse, tecrübeli, deneyimli olsa) (deneyim için diploma gerekmiyor, en büyük eksiklik bu) oyun test elemanları, vb. tarzı insanlar dahil olsaydı bu kadar sorun çıkmazdı.

TheJimmyQ

Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle iyi forumlar. sizlere ben kısa bilgiler eşliğinde uzun bir yazıyla rehber olarak anlatıyım mantıken daha iyi kavrayacaksınız.

Merhaba arkadaşlar öncelikle iyi forumlar. sizlere ben kısa bilgiler eşliğinde uzun bir yazıyla rehber olarak anlatıyım mantıken daha iyi kavrayacaksınız. şimdi oyundaki craft sistemine gelirsek aslında olay 1 karakterin bütün l.skilleri kovalaması değil olay burada bir kişinin 1 craft jobu üstünde uzmanlaşması. gelelim level kısmına gethering kısmında level kasmak için bazı arternatifler mevcut.. bunları haritada dolanarak keşfedebilirsiniz. crafting sistemin'de ise aynı şekilde level kasmak için arternatif şeyler mevcut sadece dikkatli inceleme yapmanız lazım ayrıca benden size mantıklı bir tavsiye öncelikle 1 master job olarak ilerleyin.. açık olarak bilgi paylaşmayacağım ama mantıklı düşündüğünüzde aslında level kasmak zor değil :) ben şuan cooking 3 level diğer alanlarda 4 seviyeye kasıyorum ve günde 30 dakıkadamı ayrıyorum :)

kaan26

Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle iyi forumlar. sizlere ben kısa bilgiler eşliğinde uzun bir yazıyla rehber olarak anlatıyım mantıken daha iyi kavrayacaksınız.

Merhaba arkadaşlar öncelikle iyi forumlar. sizlere ben kısa bilgiler eşliğinde uzun bir yazıyla rehber olarak anlatıyım mantıken daha iyi kavrayacaksınız. şimdi oyundaki craft sistemine gelirsek aslında olay 1 karakterin bütün l.skilleri kovalaması değil olay burada bir kişinin 1 craft jobu üstünde uzmanlaşması. gelelim level kısmına gethering kısmında level kasmak için bazı arternatifler mevcut.. bunları haritada dolanarak keşfedebilirsiniz. crafting sistemin'de ise aynı şekilde level kasmak için arternatif şeyler mevcut sadece dikkatli inceleme yapmanız lazım ayrıca benden size mantıklı bir tavsiye öncelikle 1 master job olarak ilerleyin.. açık olarak bilgi paylaşmayacağım ama mantıklı düşündüğünüzde aslında level kasmak zor değil :) ben şuan cooking 3 level diğer alanlarda 4 seviyeye kasıyorum ve günde 30 dakıkadamı ayrıyorum :)
ozaman kendine müslüman olmada buyur açıkla herkes faydalansın

TheJimmyQ

Üye
ozaman kendine müslüman olmada buyur açıkla herkes faydalansın
zaten yazdığım konu'da bilmen gereken her şey var ama ben sana bunların hepsini söylersem senin oynadığın oyunun bir keyfi yok ki :) önemli olan şey kendin keşfetmen. ayrıca forumdaki diğer gethering ve crafting konularında bazı cevaplarım var onlarıda incele iyice aydınlan :)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt