Gelecek olan craft güncellemesi hakkında

DraeThyN

Üye
Upss yerinde cevap :)
Materyaller çürüsün diyen var onu sorgulamak lazım :) :) Eline taktığın item bir süre upgrade etmeyince paslanıyor sankide materyal çürüsün diyor :):) yada oyunda bir şey yapmadıkça karakterin gücü spor salonunu 1-2 ay terkeden adam gibi hamlıyormu ki materyal çürüsün istiyorlar :):)

Ogi

Üye
Materyaller çürüsün diyen var onu sorgulamak lazım :) :) Eline taktığın item bir süre upgrade etmeyince paslanıyor sankide materyal çürüsün diyor :):) yada oyunda bir şey yapmadıkça karakterin gücü spor salonunu 1-2 ay terkeden adam gibi hamlıyormu ki materyal çürüsün istiyorlar :):)
Zamanında yapılan yanlış seçimler sonucu şimdi buna yönelsek mi kafasıdır onlar pek fazla aldırış etmiyorum :) (y)

Ankylosauria

Üye
Craft ile 2. bir server açılışı yaparlarsa insanların seçim hakkı olur, isteyen eşit şartlar adına yeni sunucuda başlar, isteyen ilk günlerin avantajları ile oyuncular arası ciddi makas oluşmuş bu serverda kalır, kimsenin de şikayeti olmaz. Yeni sunucu açıldığı anda tek geçerim dakka düşünmem.

Ben bu adaletsizliğin farkına vardığım anda zaten oyunu bıraktım. Her şeyin tam olduğu zaman yeni server gelirse şans vereceğim. +1

DraeThyN

Üye
Ben bu adaletsizliğin farkına vardığım anda zaten oyunu bıraktım. Her şeyin tam olduğu zaman yeni server gelirse şans vereceğim. +1
adaletsizlik yok tamamen seçimlerden ibaret her şey. Oyun başında kimse sizin elinizden tutmadı craft yapmayın diye yada kimseyi tutmadı level kasma farm yapma diye. Hep aynı konu üzerinde dönüp duruyoruz bu konu baydı arkadaşlar oynamak istemezseniz tabi ki siz bilirsiniz ama '' adamlar craftta öne geçti '' cümlesi baydı. Çünkü o zaman crafterlar da '' adamlar exp ve farmda öne geçti '' diyor ne olsun komple server mı sıfırlansın yani.. Lütfen biraz bir eleştiri yaparken oluşabilecek sonuçlardan etkilenebilecek kişileri de düşünerek eleştiri yapalım.

Hedvein

Üye
Her yazdığına karşı fikir belirtemem ama net bir konuda fikir belirtmek istiyorum: ''25-30 kişi toplandı birini 30 yaptı parayı kırdı'' gibi bir ibare bence kabul görecek bir argüman değil. (Ben de solo oyuncuyum hiçbir şekilde toplu hareket etmiyorum/edemiyorum vaktim yok)
Şöyle ki: bir party düşün sürekli aynı slotta kasıyor farmla parayı kırıyor (misal) ya da bir clan düşün hepsi önce 8 arkadaşını boostluyor ve onlar güzel slotları, bossları alıyor ve sonuç olarak ileride gidiyor.
Şimdi sizin dediğiniz gibi olsa sıfırlansa bile 30 kişi oynayanlar yine sizden hızlı bir şekilde öne geçecek. Yani biz her geri kaldığınızda bir şeyler sıfırlanacaksa oyunda fark faktörü nasıl olacak?
Şahsi algılama kötülemek içn yazmıyorum ama o kadar altı boş bir teori ki, örneği çoğalırsa önüne geçilemez.. ''Ee bu adam +8 bastı şansı çok ben basamadım upgrade sıfırlansın, adama farmda 1 saatte 3 tane arch attı droplar düşürülsün ya da farm atmak zor olsun, kardeşim ben uniq silah taktım kilitlendi kilit kaldırılsın'' gibi gibi gibi.
Bunları eleştirmek yerine oyunun varsa temel sorunlarını ele almak daha mantıklı geliyor, en basit örnek: şahsi fikrim oyunun UI-Performance-Environment konularının üzerinde durulması gerekirken şuanlık bu tarz konuların irdelenmesi zaman kaybı.
Tabi sözlerime boş diyenlere de saygım var nitekim fikir ayrılıkları olmazsa ne farkımız kalır ki?
Herkese bol şans.

MorkieTV

Üye
ben sizin gibi düşünmüyorum. ben toplayıcılıkta 1 2 meslegımı 10 level yapıp saldım.inanılmaz emek , sabır ve zaman isteyen bir şey bence craft. oyun açıldığından beri 2 tane 65 char kastım. clanımla sureklı farmladım item aldım charıma koydum. tüm bunları yapmak yerine craftı seçen arkadaşlar ise ona yöneldi. yani bunlar bizim seçimlerimiz. yeni başlayacak olan benim gibilerin bu noktada "craft sıfırlansın" deme lüksümüz bence yok. hepimiz seçimlerimizi yaptık ona göre yol alacağız. oyun başından beri craftla ugraşan kişinin " levellar sıfırlansın , itemler silinsin" demesiyle aynı şey benim gözümde bu.
Aşçılık konusunda da çete gibi 100 kişi toplayıp 5 kişinin aşçılığını 30 yapıp yemekleri basıp stoklamaları ve yemekleri ise yanma ihtimali olmadan yapmaları bizim her mobdan drop almamızla eş değer oluyor o zaman?
Farm da bir emektir ve maliyettir. Son zamanlardaki dropların azlığı gayet açık bir şekilde ortada.

Az önceki konuya gelecek olursak farmı tercih ettik diye crafta başlamak istediğimizde yemeklerin yanma ihtimali ile karşılaşmamız ne kadar mantıklı.
Onlara yetişmemiz için minimum 2 katı materyal toplamamız gerekecek.

Emek ve sabır istediği için kolay olmayacaktır :)

Toplayıcılıkla aşçılık aynı seviye olmazsa yemek yapılmayacaksa başta öyle olmalıydı.
Bu oyunun kitlesinin nerden geldiği belli ve bundan dolayı böyle ince şeyleri düşünüp 5 kişinin aşçılığını geliştirmek için 100 kişinin materyal toplamasını önceden düşünmeleri gerekti.

Aynı şekilde bu ürünlerin stoklanmaması için çürümesi vb. bir çözüm üretilmeliydi.

Her fırsatta oyunun erken erişimde olduğunu hatırlattıkları gibi hatırlatmak isterim.
Böyle bir suiistimal varsa kurunun yanında yaşta yanar ve sıfırlanabilir.

Craft açıldığında her şey net bir şekilde anlaşılacak, bekleyelim.

MorkieTV

Üye
Her yazdığına karşı fikir belirtemem ama net bir konuda fikir belirtmek istiyorum: ''25-30 kişi toplandı birini 30 yaptı parayı kırdı'' gibi bir ibare bence kabul görecek bir argüman değil. (Ben de solo oyuncuyum hiçbir şekilde toplu hareket etmiyorum/edemiyorum vaktim yok)
Şöyle ki: bir party düşün sürekli aynı slotta kasıyor farmla parayı kırıyor (misal) ya da bir clan düşün hepsi önce 8 arkadaşını boostluyor ve onlar güzel slotları, bossları alıyor ve sonuç olarak ileride gidiyor.
Şimdi sizin dediğiniz gibi olsa sıfırlansa bile 30 kişi oynayanlar yine sizden hızlı bir şekilde öne geçecek. Yani biz her geri kaldığınızda bir şeyler sıfırlanacaksa oyunda fark faktörü nasıl olacak?
Şahsi algılama kötülemek içn yazmıyorum ama o kadar altı boş bir teori ki, örneği çoğalırsa önüne geçilemez.. ''Ee bu adam +8 bastı şansı çok ben basamadım upgrade sıfırlansın, adama farmda 1 saatte 3 tane arch attı droplar düşürülsün ya da farm atmak zor olsun, kardeşim ben uniq silah taktım kilitlendi kilit kaldırılsın'' gibi gibi gibi.
Bunları eleştirmek yerine oyunun varsa temel sorunlarını ele almak daha mantıklı geliyor, en basit örnek: şahsi fikrim oyunun UI-Performance-Environment konularının üzerinde durulması gerekirken şuanlık bu tarz konuların irdelenmesi zaman kaybı.
Tabi sözlerime boş diyenlere de saygım var nitekim fikir ayrılıkları olmazsa ne farkımız kalır ki?
Herkese bol şans.
Sorun 25-30 kişinin bu açığı kullanarak (Toplayıcılık ve aşçılık aynı level olmadan yemek yapılmayacağı düzeltildiği/değiştirildiği için açık diyorum. Demek ki oyuna zarar verecek şekilde fazla yemek vs. girdi.)

Asıl sorun şu;
1- Toplayıcılık 30 olmadan aşçılık 30 olsa da o yemek yapılmayacaktı.
(Bu sebeple 100 kişi toplayıp 5 kişinin aşçılığı 30LV olmayacak ve bir dünya yemek stoklanmayacaktı.)
2- Yemek yapılırken yanma ihtimali olacaksa başta da olacaktı.
Yeni başlayacak olan kişi yanacağı için "x" yemeğine 100 mısır topluyorsa yanma ihtimalini düşünüp 200 mısır toplayacak.

Doğru biz başta leveli ve farmı tercih etmişiz ama şunları unutmayalım;

- Bu kişiler şu an farma başlasa kaybedecekleri bir şey yok çünkü droplar oyun açıldığından beri değişmemiş :))

- Slotlar da daha boş buyursunlar levellerini rahatça kassınlar.

mrares

Üye
Herhangi bir şekilde 0'lanma düşünülmüyor. Bu AFK slotta char kasmanın gelmesiyle de eş değerde tutulamaz. Bunun sebebi de Craft'ın ve Gathering'lerin binlerce kişi tarafından çok ilerleme kaydedilerek ilerletilmiş olmasıdır. AFK attack sistemi getirilmesini de uygun bulmuyorum bu arada. İlla da biz gathering ve crafting'i seçtik diye berbat bir insanmış muamelesi göreceksek ve bu nedenle bizim harcadığımız vaktin boşa gitmesi gerektiğini düşüneceksekseniz, iyi madem mage'ler de oyun başından beri slotları kitleyip kesip 65 yaptılar ilk haftada charları. Bunu yapan tüm magelerin charları 1 levele düşürülsün hatta madem biz berbat bir insanız onlar da berbat olmalı ki onların charları bile silinsin. Hatta aylardır okçular 3 5 kombosu yapamıyordu diye ağladıklarında (ki haklılar) ve en sonunda düzeltildiğinde o zamana kadar 3 5 kombosunu yapamayıp mana kaybeden okçuların zaman kaybeden okçuların masrafları da geri verilsin.

Böyle bir akıl böyle bir mantık böyle bir görüş ya da böyle bir sezgi bile bir insani varlıkta olması gerçekten çok ağır bir şekilde üstünde durup düşünülmesi bir grup psikolog tarafından ayrıntılı bir şekilde cevaplanması gereken bir konudur.

Şu anda bunun 0'lanmasını isteyenlerin özel bir garezi var bu açık yani.

Siz olta ne diye ekrana bakarken ben her şeyin datasını çıkarıp burada bilgilendirmeye yardımcı olmaya çalıştım insanlara hala da yapıyorum. Sizin yapmadığınız şeyleri yapıyorum. Siz slot bulursunuz çökersiniz sonrada "Allahım kimse öğrenmesin de zengin olayım" kafasında olan insanlar olduğunuz için şu anda bu 0'lanma olayı üzerine kendinizi yakarcasına bağırıyorsunuz. Merak etmeyin kardeşim siz o slotları bulduğunuzda ben burada herkesin rehberini hazırlamış olacağım craft'ın 0'lanmadığı günlerinizin iyi geçmesi dileğiyle hadi eyvallah.

MorkieTV

Üye
Herhangi bir şekilde 0'lanma düşünülmüyor. Bu AFK slotta char kasmanın gelmesiyle de eş değerde tutulamaz. Bunun sebebi de Craft'ın ve Gathering'lerin binlerce kişi tarafından çok ilerleme kaydedilerek ilerletilmiş olmasıdır. AFK attack sistemi getirilmesini de uygun bulmuyorum bu arada. İlla da biz gathering ve crafting'i seçtik diye berbat bir insanmış muamelesi göreceksek ve bu nedenle bizim harcadığımız vaktin boşa gitmesi gerektiğini düşüneceksekseniz, iyi madem mage'ler de oyun başından beri slotları kitleyip kesip 65 yaptılar ilk haftada charları. Bunu yapan tüm magelerin charları 1 levele düşürülsün hatta madem biz berbat bir insanız onlar da berbat olmalı ki onların charları bile silinsin. Hatta aylardır okçular 3 5 kombosu yapamıyordu diye ağladıklarında (ki haklılar) ve en sonunda düzeltildiğinde o zamana kadar 3 5 kombosunu yapamayıp mana kaybeden okçuların zaman kaybeden okçuların masrafları da geri verilsin.

Böyle bir akıl böyle bir mantık böyle bir görüş ya da böyle bir sezgi bile bir insani varlıkta olması gerçekten çok ağır bir şekilde üstünde durup düşünülmesi bir grup psikolog tarafından ayrıntılı bir şekilde cevaplanması gereken bir konudur.

Şu anda bunun 0'lanmasını isteyenlerin özel bir garezi var bu açık yani.

Siz olta ne diye ekrana bakarken ben her şeyin datasını çıkarıp burada bilgilendirmeye yardımcı olmaya çalıştım insanlara hala da yapıyorum. Sizin yapmadığınız şeyleri yapıyorum. Siz slot bulursunuz çökersiniz sonrada "Allahım kimse öğrenmesin de zengin olayım" kafasında olan insanlar olduğunuz için şu anda bu 0'lanma olayı üzerine kendinizi yakarcasına bağırıyorsunuz. Merak etmeyin kardeşim siz o slotları bulduğunuzda ben burada herkesin rehberini hazırlamış olacağım craft'ın 0'lanmadığı günlerinizin iyi geçmesi dileğiyle hadi eyvallah.
Amacının sadece rehberlik yapmak olduğu o kadar belli ve o kadar iyi niyetli yazmışsın ki seni kaçırmamaları, yanlarına alıp gerçek hayatta toplayıcılıkla uğraştırmaları veya aşçı yapmaları gerek :)

Bum

Üye
Sorun 25-30 kişinin bu açığı kullanarak (Toplayıcılık ve aşçılık aynı level olmadan yemek yapılmayacağı düzeltildiği/değiştirildiği için açık diyorum. Demek ki oyuna zarar verecek şekilde fazla yemek vs. girdi.)

Asıl sorun şu;
(Bu sebeple 100 kişi toplayıp 5 kişinin aşçılığı 30LV olmayacak ve bir dünya yemek stoklanmayacaktı.)
Yeni başlayacak olan kişi yanacağı için "x" yemeğine 100 mısır topluyorsa yanma ihtimalini düşünüp 200 mısır toplayacak.

- Bu kişiler şu an farma başlasa kaybedecekleri bir şey yok çünkü droplar oyun açıldığından beri değişmemiş :))

dropların oyunun açılışından beridir değişmediğini iddia etmek için ya büyük yalancı olmak lazım ya da oyunun başlangıcında bulunmayıp oyunu 1 ay önce açıldı sanmak lazım. diğer dediklerin tartışılır haklı haksız ama sen benim gibi saatlerini emeğini harcamış insanları bile kendi çıkarların için 10 kişinin yaptığı şey yüzünden yalana dayandırıp algı oluşturmaya kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsun, yapma. slotlar boşmuş hadi ya ben niye mino düşüreyim 20m kazanayım diye dread cyclops slotuna gittiğimde craft ile uğraşmamış itemle ve levella uğraşmış adamla karşılaşıp kutu alamıyorum? niye exp kasayım diye southslayer slotuna kasmaya gittiğimde beni gold kasan full partiler karşılıyor? niye exp veya farm için death valleye gittiğimde craft ile uğraşmamış gene itemini levelını kasmış adamlar tarafından parça pinçik edilip kastırılmıyorum? craft ile uğraşıp bu zamana hazırlık yaptığım için şu an yaşadığım kayıplar bunlar, craft açıldıktan sonra da craft ile uğraşmamış insanlar bazı kayıplar yaşayacak. kimsenin karşılıklı birbirine ağlama hakkı yok kolay gelsin iyi günler.

DraeThyN

Üye

Asıl sorun şu;

1- Oyun açıldığında ilk 2 saat fazladan exp geldi
2- dread cyclops slotu coin atar gibi drop(Minotaur) atıyordu!!!
3- Arcana scroll ile epik itemler +5e kesin geçiyordu diyenlerde var
Bunlar sence oyuna zarar verdi gözüyle bakılmadı mı?

Son kez yazıyorum bunların hepsi tercih meselesi. Her yerde saatte 3-4 minotaur drop videoları varken bu adamlar hala craft yapmış ise sen bu adamlara niye yaptın diyemezsin yada sıfırlansın buyur level kasın diyemezsin. Hayat seçimlerden ibarettir. Glasserin Seçim teorisini okumanızı ve total davranışlarınızın sonuçlarını başkalarına yüklememeniz dileğiyle. Kolay gelsin Sevgili Aarvadlı :)

DiabIo

Üye
Sıfırlamak oyunu bu yönde oynayan oyuncuları görmezden gelmek olur.
Sonuçta toplayan adamın bir suçu yok. Bir kolaylık vardıysa herkese vardı biz o yoldan gitmeyi tercih etmedik olay bundan ibaret, bunu kabullenmek gerek. Tahminim bu konuyu kimseyi üzmeden çözmek adına diger toplayıcılıklar için de fishing gibi afk farm yapılabilecek alanlar getirilecek ve zorlaşmasıyla birlikte bu tarafa yönelmek isteyenlere bir kolaylık da sağlanmış olacak. Tabi bu bir öngörü olmayabilir de. Zira memnun etmesi çok zor bir topluluğuz. Bir kesimi memnun etmek mutlaka başka bir kesimin memnuniyetsizliğine dönüşüyor maalesef bu toplulukta. Şahsen bu durumu oyunun gelişimi açısından çok zararlı buluyorum.

DraeThyN

Üye
Sıfırlamak oyunu bu yönde oynayan oyuncuları görmezden gelmek olur.
Sonuçta toplayan adamın bir suçu yok. Bir kolaylık vardıysa herkese vardı biz o yoldan gitmeyi tercih etmedik olay bundan ibaret, bunu kabullenmek gerek. Tahminim bu konuyu kimseyi üzmeden çözmek adına diger toplayıcılıklar için de fishing gibi afk farm yapılabilecek alanlar getirilecek ve zorlaşmasıyla birlikte bu tarafa yönelmek isteyenlere bir kolaylık da sağlanmış olacak. Tabi bu bir öngörü olmayabilir de. Zira memnun etmesi çok zor bir topluluğuz. Bir kesimi memnun etmek mutlaka başka bir kesimin memnuniyetsizliğine dönüşüyor maalesef bu toplulukta. Şahsen bu durumu oyunun gelişimi açısından çok zararlı buluyorum.
şahsi düşüncem diğer meslekler balıkçılık gibi afq şeklinde olmaması gerekir saatlerce haritada dolaşan kişilere haksızlık yapılmış olur !

mrares

Üye
şahsi düşüncem diğer meslekler balıkçılık gibi afq şeklinde olmaması gerekir saatlerce haritada dolaşan kişilere haksızlık yapılmış olur !
Oyun olabildiğince afk'dan uzaklaştırılması lazım. Bir oyunun canlılığının yitirilmesinin en büyük sebeplerinden biridir AFK oyuncu sayısının artması. Balıkçılık zorlaştırılabilir ya da afk yerine bilmem bilir misiniz Lost Ark'taki balık tutma şeklinin bir benzeri de olabilir afk'yı önler en azından. Malum oyun çok farklı bir örnek, orada AFK oyuncu sayısının fazlalığı bir anlam ifade etmiyor orası ticaret oyunu gibi bir şey oldu artık. Burasının da aynı şeye dönüşmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Hedvein

Üye

Asıl sorun şu;

Agacım sen mi açtın bu konuyu of paylaşana bakmadım bile :D

Ogi

Üye

Asıl sorun şu;

Zamanında da sınırsız olan toplayıcılık materyalleri bomboştu. Buyurup kassaydınız :coffee: ( Aşçı değilim. Weapon Crafterım )

shisuixg0dd

Üye
ben sizin gibi düşünmüyorum. ben toplayıcılıkta 1 2 meslegımı 10 level yapıp saldım.inanılmaz emek , sabır ve zaman isteyen bir şey bence craft. oyun açıldığından beri 2 tane 65 char kastım. clanımla sureklı farmladım item aldım charıma koydum. tüm bunları yapmak yerine craftı seçen arkadaşlar ise ona yöneldi. yani bunlar bizim seçimlerimiz. yeni başlayacak olan benim gibilerin bu noktada "craft sıfırlansın" deme lüksümüz bence yok. hepimiz seçimlerimizi yaptık ona göre yol alacağız. oyun başından beri craftla ugraşan kişinin " levellar sıfırlansın , itemler silinsin" demesiyle aynı şey benim gözümde bu.
işte sonunda haktan anlıyan bir row oyuncusu

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt