Öneri P2W ve Pazar tartışmalarını bitirecek bir öneri...

Yararım

Üye
Wow ve ESO gibi oyunlar incelenmeli ve örnek alınmalı bence, ancak bu şekilde paranın oyun üzerindeki etkisi kırılabilir. Şu anki sistem maalesef P2W olayına çok müsait, trade kapatmak hesap satışına yöneltecektir bunun engellenmesi ancak verimli çalışan bir şikayet/pazar kontrolü ile minimuma düşürülebilir( shout dan yazılan satılık ilanlarının ve bu işin gerçekleşeceği sitelerin izlenmesi ile). Bu başlık altında yazılan bir çok fikrin de iç içe geçmiş hali uygulanabilir, mesela pazar sisteminin fiziksel pazar kurma olayından çıkartılıp npc ye yönlendirilmesi, kullanınca satılamayan item lar gibi...
Çok değerli yorumlar ve öneriler bar umarım değerlendirecek ekip üstesinden gelip adaletli bir sistem kurabilir.

ANGEL

Üye
trade kapatmak hesap satışına yöneltecektir
Dostum bu işleri gelir elde etmek için kullanan güruh hesabını kolay kolay satamaz,çünkü officialde lvl kasmak çok zor olacak,genede satan olursa zaten iillegal yollardan olur,zaten bunun önüne kimse geçemez ama,gb satışı kadar yaygın olamaz hesap satışı,benim fikrim trade kapatıp,tüm işleri tek bir npcden yönetmek tek çözüm.
Eğerki pay to win olsun istenmiyorsa,başka bunun bir çözümü olamaz.

Yararım

Üye
kasmak zor olacak haklısın o zaman şu şekilde değişecek sistem, hayatsız döner ekmekciler slotlara oturup geve gündüz lwl kasacak ve biz de bol bol 70 lwl yüzde 87 full skill warrior satılır ilanları göreceğiz. İyi yanı da şu ki oyun içi item piyasası bu durumdan çok etkilenmez sadece karakterler el değiştirir, kötü yanı da şu insanlar bir süre sonra kasmak yerine satın almaya yönelir ve kasarken item düşürme ve piyasaya sürme gibi dengeleyici faktörler yok olur. PVP server benzeri bir oyun olur. 200 kira verir hazır kasılmış İtemleri üzerinde alır oynarım der insanlar. Dediğim gibi tamamen bitirmek çok zor, kapanan yolların yerine hangi yollar açılır iyi düşünmek lazım, kaş yaparken göz çıkarmamak lazım :)

ANGEL

Üye
kasmak zor olacak haklısın o zaman şu şekilde değişecek sistem, hayatsız döner ekmekciler slotlara oturup geve gündüz lwl kasacak ve biz de bol bol 70 lwl yüzde 87 full skill warrior satılır ilanları göreceğiz. İyi yanı da şu ki oyun içi item piyasası bu durumdan çok etkilenmez sadece karakterler el değiştirir, kötü yanı da şu insanlar bir süre sonra kasmak yerine satın almaya yönelir ve kasarken item düşürme ve piyasaya sürme gibi dengeleyici faktörler yok olur. PVP server benzeri bir oyun olur. 200 kira verir hazır kasılmış İtemleri üzerinde alır oynarım der insanlar. Dediğim gibi tamamen bitirmek çok zor, kapanan yolların yerine hangi yollar açılır iyi düşünmek lazım, kaş yaparken göz çıkarmamak lazım :)
Hayatsız döner ekmekçiler :D,bu nasıl bir tabirdir ya ahaha. Oyunu para kazanma amacı olarak gören güruhtan bahsediyorsun, işte bunu bitirebilmek trade kapatmaktan geçiyor dostum , trade kapatılmazsa ,bazıları bu oyundan daha çooooook döner ekmek yer :D.

F2P oyunlarda trade kimse kapatmaz :)
Neden ? mantıklı bir sebebi varmıdır?

Caffeine

Üye
arkadaşlarımla grind yapıoruz diyelim, arkadaşımın işine yarayan bir item bana düşerse bunu ona nasıl verebilirim?

ne yapılabilir? = bence trade edilebilir itemler ve edilemeyen itemler olarak gruplandırma yapılabilir. Trade edilebilir olanlara örnek: görev itemleri, pot, ok, wolf, + kağıdı, vb,
edilemeyenler de: her türlü kuşanılabilen item, gold, sc. gibi gibi
her itemin taban ve tavan fiyatı oyun tarafından belirlenip merkez pazar sistemi kullanılırsa ve bu trade sistemi gibi bi sistem gelirse item satışı engellenmiş olur kanımca.

arkadaşlarımla grind yapıoruz diyelim, arkadaşımın işine yarayan bir item bana düşerse bunu ona nasıl verebilirim?
aslında bunun da çözümü var da, droplar klaslara uygun olursa problem kalmaz, yani ben rogue ile grind yaparken bana mage itemi değil sadece rogue itemi droplaması lazım, diyelim 8 kişilik bir pt de exp, item grind yapıorsunuz, drop düştü diyelim pt de mage, warrior, priest, rogue var. Kutuyu warrior açtı diyelim ve warrior donluğu çıktı diyelim ve aldı. Rogueye: rogue donluk, mageye: mage donluk, priye: pri donluk vermesi gerekir. Yani pt deyken bi item drop olunca pt de ki birisi alması her pt üyesine aynı itemin kendi klasına uygun drop vermesi gerekir. Buda bi trade önleme sistemi.

TheUprising

Üye
F2P oyunlarda trade kimse kapatmaz :)
Evet bu tüm f2p oyunlarda böyle oldu.
ne yapılabilir? = bence trade edilebilir itemler ve edilemeyen itemler olarak gruplandırma yapılabilir. Trade edilebilir olanlara örnek: görev itemleri, pot, ok, wolf, + kağıdı, vb,
edilemeyenler de: her türlü kuşanılabilen item, gold, sc. gibi gibi
her itemin taban ve tavan fiyatı oyun tarafından belirlenip merkez pazar sistemi kullanılırsa ve bu trade sistemi gibi bi sistem gelirse item satışı engellenmiş olur kanımca.

Loot sistemi sırayla değil'de ; Class ile olabilir - Örnek olarak Spotta 8 kişilik bir ekip ile kasıyorsunuz ve Rogue classının alt clası olan Asasinsiniz yani dagger kullanmak zorundasınız. Loot edilen item partideki başka bir Rogue classına ait olan Archer'e otomatik olarak gidecek , eğer partinizde Bow çıkmasına rağmen iki tane dagger kullanan veya daha fazla class var ise aralarında sadece onlara özel gözükecek şekilde Zar atma sistemi çıkarılacak ve en yüsek atan kazanacak bu rng ye girer ve şanslı olan alır . Bu sistem tradeyi tamamen kapalı tutmaya yeter - senin'de belirtiğin gibi trade edile bilen itemler sadece npc lerde satılabilen itemler olursa herşeyin önüne geçilebilir ( Gold bar silver bar ) hariç

ANGEL

Üye
aslında bunun da çözümü var da, droplar klaslara uygun olursa problem kalmaz, yani ben rogue ile grind yaparken bana mage itemi değil sadece rogue itemi droplaması lazım, diyelim 8 kişilik bir pt de exp, item grind yapıorsunuz, drop düştü diyelim pt de mage, warrior, priest, rogue var. Kutuyu warrior açtı diyelim ve warrior donluğu çıktı diyelim ve aldı. Rogueye: rogue donluk, mageye: mage donluk, priye: pri donluk vermesi gerekir. Yani pt deyken bi item drop olunca pt de ki birisi alması her pt üyesine aynı itemin kendi klasına uygun drop vermesi gerekir. Buda bi trade önleme sistemi.
Warriorsun diyelim sana gelen mage itemini action houseda satarsın gelen parayla warrior itemi alabilirsin,yani bu durum,tradein açılması için bir sebep değil.

Emeğine sağlık umarım değerlendirmeye alınır..
Teşekkür ederim.Seviyoruz bu oyunu ,kafa patlatıyoruz işte :D.

birol2003

Üye
Geçmiş dönemde oynadığım bir oyunda vardı Aion yada Archeage hatırlayamadım, parti lideri droplara lootlama koyabiliyordu, beyaz,yeşil,mavi,sarı, turuncu v.s. artı minimum hangi gradeyi seçersen o ve üstündeki tüm grade itemler kututan çıktığında lootlama yapılıyordu kim yüksek sayı verirse item onda kalıyordu, bu şekilde çıkan item hangi class ise ona gidiyordu.

Caffeine

Üye
Warriorsun diyelim sana gelen mage itemini action houseda satarsın gelen parayla warrior itemi alabilirsin,yani bu durum,tradein açılması için bir sebep değil.
Satın almak istediğin item AH da satışı yoksa beklemek dumundasın.

Dropla ilgili klasa uygun +kağıdı olabilir. Örneğin ben rogue um, loot yaparken warrior göğüslük düştü, anvile gidip itemi %100 oranda klas değiştirebilme sistemi yapılabilir.

ANGEL

Üye
Örneğin ben rogue um, loot yaparken warrior göğüslük düştü, anvile gidip itemi %100 oranda klas değiştirebilme sistemi yapılabilir.
valla süper olur,neden olmasın.

+ örneğin pauldronda hp basılı,onuda silme kağıdı olmalı oyunda.silip str basabilmelisin.

Caffeine

Üye
valla süper olur,neden olmasın.

+ örneğin pauldronda hp basılı,onuda silme kağıdı olmalı oyunda.silip str basabilmelisin.
Aynen oyuncuyu rahatlatır baya.
Böyle sistem gelirse drop rate düşürülmeli bence. Çünkü herhangi item class change yapılabildiğinden itemlerin pazar değeri çok azalır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Szchull

Üye
Bu sistem usko kitlesini kaybeder ama dev pvp oyuncu kitlesini kendine bağlar ( nokta )

Ferishtah

Üye
Bence hiçbir şekilde önüne geçilemeyecek bir durum söz konusu , oyunun temel yapısına aykırı sistemler öneriliyor ya oyun baştan aşağı değişmeli yada olan şartları kabul edenler oynamalı.
Benim RİSE Ekibine önerim kendi kazanacakları bir sistem kurmaları , playerlerin daha az para kazanacağı RİSE in daha fazla kazanacağı bir sistem sonuçta emek teşekkürle ödenmez!!!

birol2003

Üye
Bence hiçbir şekilde önüne geçilemeyecek bir durum söz konusu , oyunun temel yapısına aykırı sistemler öneriliyor ya oyun baştan aşağı değişmeli yada olan şartları kabul edenler oynamalı.
Benim RİSE Ekibine önerim kendi kazanacakları bir sistem kurmaları , playerlerin daha az para kazanacağı RİSE in daha fazla kazanacağı bir sistem sonuçta emek teşekkürle ödenmez!!!
20 sene önceki bir oyun mekaniğinden ve 3 skil atmak dışında beceri sahibi olamamış, aklı sadece item alıp satmaya çalışan bir usko kitlesinden bahsediyoruz, firma bence bunu gördü ve o yönde bir eğilim yapıyor boş yere dil döküyoruz boş yere zaman harcıyoruz, oynayacak kesim zaten belli iyi eğlenceler dileyip yol alalım. Pasta büyük Rokosoft a başarılar hayırlı işler.

Toban

Üye
Rise gümüşü (Rise Silver): Oyunda moblardan düşen itemlerin store npcye satılmasıyla ve Action house a konulan itemlerin satışıyla elde edilir. (bundan sonra gümüş olarak anılacak)
Rise altını (Rise Golden): Dışarıdan normal paramızla alabildiğimiz altın paradır. (bundan sonra altın olarak anılacak)

Oyundaki bazı ihtiyaçlar için gümüş,bazı ihtiyaçlar için sadece altın kullanılabilir,bazı ihtiyaçlar için ise altınlar gümüşe (sınırlı sayıda,aylık 100 altın gibi),gümüşler altına(sınırlandırılabilir,aylık 100.000 gümüş gibi)dönüştürülebilir.

1-oyunda rise gümüşü ve rise altını diye 2 para birimi olacak ve bunlar store mağazasında bulunacak (detaylı resmini ekledim,aşşağıdadır.),üzerimize alamayacağız.Üzerimize alamayınca para satişı di̇ye bi̇rşey sözkonusu olamaz.oyunda moblardan düşen eşyalarin değerleri̇ni̇ bozdurup,store alişveri̇şinde kullanacağimiz store gümüşlere dönüştürülebi̇li̇r,yani̇ store gümüş bankamizda yada üzeri̇mi̇zde değil storeda bi̇ri̇kecek ve İstedi̇ğİmi̇zde buradan store alişveri̇şİ İçİn yada action house da kullanabi̇leceğİz.Oyun İçeri̇si̇ne para aktarimi di̇ye bi̇r şey sözkonusu olmayacak.

2-oyunda oyuncular tarafindan tezgahta hi̇çbi̇rşey satilmayacak,sadece satmak istedikleri eşyaları action house koyacaklar.Sadece store sundri̇esler olucak,(potcu npcsi,sundries npcsi,ve upgrade npcsi ve diğer kıyafet-silah satan npcler kalkıyor).peki̇ store sundri̇esten bi̇rşeyleri̇ nasil alicaz? Moblardan düşen İtemleri̇n gümüş değerleri̇yle! Her İtemi̇n gümüş değeri̇ var,store sundri̇ese bunu bozdurucaz ,oluşan gümüşle oda bi̇ze gerekli̇ olan eşyalari veri̇cek yada tami̇rat yapicak.Tami̇rat İçİn storeda tami̇r çekiçleride satılacak, slotlarda towna gitmeden tamir yapmak amaçlı altınla satilabi̇li̇r.

3-Trade di̇ye bi̇rşey kesinlikle olmayacak,ki̇mse ki̇mseye bi̇rşey veremeyecek.Sistemin can damarı bu noktadır,kırmızı çizgisidir.

4-herkes İtemi̇ni̇ moblardan kendi̇si̇ düşürmek zorunda yada biriktirdiği gümüşlerle action house'a koyulan itemleri alabilir ve upgrade scrollarini moblardan elde etmek zorunda veya gene action house'a koyulan scrolları gümüşleriyle alabilir .Böylece kolayca +7 +8+9 İtemleri̇n çikmasinin önüne geçilebi̇li̇r. Ayrıca basit silahlar yada kıyafetler store'larda oyun gümüşüyle satılabilir.Ve alt düzey basic upgrade kağıtları satılabilir.

5-Rise online içinde %80 ağırlıkla ticareti barındırmayan bir mmorpg oyun olacak,ticaret oyunun sadece action house'nda oyunun %20sini etkileyecek seviyede kalacak.

6-Bi̇nekler ve petler storeda satilsin,ama parasiz görevlerle elde edi̇lebi̇lmesi̇de sağlansin,Binek görevi şöyle olabilir: Bi̇nekleri̇ onlarin bulunduğu bi̇r hari̇tadan bazi yollarla ele geçirebi̇leli̇m,çok çeşitli levellarda olan petlere saldırı yapabiliriz moblara yaptığımız gibi,oda bize saldırır ama öldüğümüzde exp puanımız gitmez.Sadece 30 dklık bir yeniden saldırı süresi olabilir.Bineğin canını %20 den aşağıya düşürdüğümüzde binek bize saldırıyı keser ve kullanacağımız bir 20-30 arası bir lvl üzerinde çıkan genel bir skille ele geçirilir.haritadan çıktığımızda çantamıza düşer ve istediğimiz zaman şu anki sistem gibi bir scrol vasıtasıyla yeniden binebiliriz.Pet görevide gene aynı sistem yapılabilir.Pet ele geçirilebilir.

7-oyunda kullanilan potlar,gene gümüş ve altın si̇stemi̇yle alinsin,moblardan düşsün ve storeda da satilsin.

Eğer bu fi̇kri̇ Ri̇se online ekibi değerlendi̇rebi̇li̇rse, bu grafi̇klerle dünyada 1 numaraya oturur,proje elon musk vi̇deolarini İzlerken aklima geldi̇ bi̇ anda,dedim adam marsa gidecek biz hala oyun parası tartışıyoruz,ücretsi̇z olarak bu fikrimi oyun geli̇şti̇ci̇leri̇ne ve eki̇be hedi̇ye edi̇yorum,hayirlisi olsun.

17 senedi̇r onli̇ne mmorpg oyunlar oynuyorum,bi̇r oyuncuyu en fazla soğutan şey,dişaridan para yatirarak oyunda en üst noktaya gelmeye çalişan bi̇r güruh olmasi ve oyunu bi̇r para kazanma mecrasi olarak gören bi̇r güruhun bulunmasidir.Bu proje her İki̇si̇ni̇de ortadan kaldirmakta,tertemi̇z bi̇r oyun sunmaktadir,ben ri̇se onli̇ne in ulusal değİl global bi̇r oyun olarak haketti̇ğİ yeri̇ almasini sağlamaya çalişiyorum,bu oyun gerçekten veri̇len bu emeğİn karşiliğini hakedi̇yor.

Yorumlarinizi bekli̇yorum.
Yorumlar saygi çerçevesi̇ içinde olursa sevinirim.Ekli dosyayı görüntüle 3002
Dostum bahsettiğin sistemi çok beğendiğim. Umarım bu yönde güzel çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Trade sisteminin kapatılmasını kesinlikle öneriyorum. Ancak düşen dropun partideki diğer kullanıcılardan ihtiyacı olana gidebilmesini isteyenler için aklıma bir çözüm yolu geldi. Parti envanteri sistemi kullanılabilir.

Parti kurulduktan sonra parti için ayrı bir envanter belirecek. Parti envanterine hiçbir kullanıcı kendi envanterinden veya farklı hiçbir yoldan herhangi bir item koyamayacak. Bu parti envanterine yalnızca kesilen mobların dropları düşecek. Drop, partiden kim adına düştüyse, drop üzerinde o kullanıcının nicki bulunacak. Üzerinde nicki bulunan kullanıcı o itemı kendi envanterine çekebilecek. Diğer kullanıcılar, başka birisinin adı altında bulunan itemı ilk etapta alamayacaklar. Kullanıcının kendi envanterine çekilen item tekrar geri parti envanterine hiçbir şekilde koyulamacak.

Diyelim bir mage adına rogue itemı parti envanterine düştü. Rogue kullanıcısı mage kullanıcısında itemı alabilmek için istekte bulunacak. Rogue, mage kullanıcısına istek talebini gönderecek ve eğer mage bu talebi kabul ederse, parti envanterinde bulunan item isim değiştirecek. İlk etapta mage kullanıcısının adı altında bulunan item o vakitten sonra rogue kullanıcısının adı altında bulunacak. Mage, partideki rogue hariç diğer kullanıcılar gibi artık o itemı kendi envanterine çekemeyecek. Sadece rogue kendi envanterine çekebilir duruma gelecek.

Buna ek olarak eğer mage karşılıksız olarak itemı vermek istemezse, parti envanterinde rogue kullanıcısı adı altında bulunan istediği bir itemı koşul olarak sunabilecek. Rogue kabul ederse itemlar karşılıklı isim değiştirecek.

Eğer güvenilir ve tanıdık arkadaşlarınızla parti kurup bu tür istek talepleriyle uğraşılmak istenilmezse, düşen dropların tümünün parti başkanı adına düşmesi parti ayarlarından ayarlanabilir olacak. Parti envanterinde bulunan itemların üzerine tıklandığı vakit partideki kullanıcıların nickleri gözükür ve parti başkanı anlaşılan kullanıcının nickini seçip itemı o kullanıcıya ayarlayabilir.

Bu bahsedilen sistemlerin, oyunu baştan aşağı değiştirmeden entegre edilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Umarım herkesin sevenerek zaman geçirebileceği ve global başarılara ulaşabilen bir oyun geliştirilebilir. Yetkililerin sıkı çalışması ve bizlerin fikirlerine değer verdikleri için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

_Cerberus_

Üye
Ben bunu bir oyundan hatırlıyor gibiyim. emeğine sağlık yine de

Caffeine

Üye
Dostum bahsettiğin sistemi çok beğendiğim. Umarım bu yönde güzel çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Trade sisteminin kapatılmasını kesinlikle öneriyorum. Ancak düşen dropun partideki diğer kullanıcılardan ihtiyacı olana gidebilmesini isteyenler için aklıma bir çözüm yolu geldi. Parti envanteri sistemi kullanılabilir.

Parti kurulduktan sonra parti için ayrı bir envanter belirecek. Parti envanterine hiçbir kullanıcı kendi envanterinden veya farklı hiçbir yoldan herhangi bir item koyamayacak. Bu parti envanterine yalnızca kesilen mobların dropları düşecek. Drop, partiden kim adına düştüyse, drop üzerinde o kullanıcının nicki bulunacak. Üzerinde nicki bulunan kullanıcı o itemı kendi envanterine çekebilecek. Diğer kullanıcılar, başka birisinin adı altında bulunan itemı ilk etapta alamayacaklar. Kullanıcının kendi envanterine çekilen item tekrar geri parti envanterine hiçbir şekilde koyulamacak.

Diyelim bir mage adına rogue itemı parti envanterine düştü. Rogue kullanıcısı mage kullanıcısında itemı alabilmek için istekte bulunacak. Rogue, mage kullanıcısına istek talebini gönderecek ve eğer mage bu talebi kabul ederse, parti envanterinde bulunan item isim değiştirecek. İlk etapta mage kullanıcısının adı altında bulunan item o vakitten sonra rogue kullanıcısının adı altında bulunacak. Mage, partideki rogue hariç diğer kullanıcılar gibi artık o itemı kendi envanterine çekemeyecek. Sadece rogue kendi envanterine çekebilir duruma gelecek.

Buna ek olarak eğer mage karşılıksız olarak itemı vermek istemezse, parti envanterinde rogue kullanıcısı adı altında bulunan istediği bir itemı koşul olarak sunabilecek. Rogue kabul ederse itemlar karşılıklı isim değiştirecek.

Eğer güvenilir ve tanıdık arkadaşlarınızla parti kurup bu tür istek talepleriyle uğraşılmak istenilmezse, düşen dropların tümünün parti başkanı adına düşmesi parti ayarlarından ayarlanabilir olacak. Parti envanterinde bulunan itemların üzerine tıklandığı vakit partideki kullanıcıların nickleri gözükür ve parti başkanı anlaşılan kullanıcının nickini seçip itemı o kullanıcıya ayarlayabilir.

Bu bahsedilen sistemlerin, oyunu baştan aşağı değiştirmeden entegre edilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Umarım herkesin sevenerek zaman geçirebileceği ve global başarılara ulaşabilen bir oyun geliştirilebilir. Yetkililerin sıkı çalışması ve bizlerin fikirlerine değer verdikleri için teşekkür ederim.
WoW, BnS oyunalrın da"bid" sistemine benziyor.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt