Rokosoft şimdiden yolunu seçsin,2 yol var, yada 3. bir yol,peki yapılabilir mi? neden olmasın?

ANGEL

Üye
1. yol > Trade serbest,gb satışı serbest,oyun içi trade ile item satışı serbest .

Sonuçlar : Pay to win,illegalizme teşvik (bot programlar,makrolar,3.party programlar) ,bolca forumda tartışmalar, öde kazan sistemi

Hizmet edeceği grup : Farmerlar,parayla bi yerlere gelmeye çalışanlar...

Soğutacağı grup : Oyunu oyun olduğu için oynayan,oyundan para kazanmayla derdi olmayan,el emeğiyle bi yerlere gelmeye çalışan, hem yabancı hem yerli kaliteli bir oyuncu grubu.

2. yol > Trade kapalı,oyun içi gb alış satışının mümkün olmadığı,item satışının sadece action house üzerinden yapılabildiği,firmanın oyun parasını ve itemlerini sadece kendisinin kontrol edebildiği bir sistem..

Sonuçlar : El emeğiyle sadece oyunu oyun olduğu için oynayan ve illegaliteden uzak oyuncu grubu ,azalan forum tartışmaları,kanser kitle denilen kitlenin oyundan uzaklaşmasıyla rahat nefes alan bir oyun ve yönetimi .

Hizmet edeceği grup: Gerçek oyuncu kitlesi,daha global,el emeğiyle bir yerlere gelmeye çalışan oyuncular.

3. Yol >

Yapılabilirliğini bilemediğim bir başka yol daha var : 2 server olur ,1 server 1. yolu takip eder ,o tip oynamak isteyen oyuncular o serverda oynar(Server isminin yanında Tradeable yazar)
Diğer server 2. yolu takip eder isteyen o serverda oynar(Server isminin yanında Nontradeable yazar)

Karar sizin,bekliyoruz,beklemedeyiz,takipteyiz.

Saygılarımla.

Not: 2. yol imkansız diyen grup için, nasıl sağlanacağıyla ilgili bir çözüm önerisi:

Son düzenleme:

muratbeyy

Üye
Kardeşim çok uğraş veriyorsun ama maalesef ki boşa gidiyor, yazık zamanına. Oyun yöneticileri zaten çoktan kararını vermiş durumda. Bu oyun, kanser KO kitlesi için yapılmış maalesef. Ben de büyük umutlar besliyordum fakat en basit bir yeniliği bile kaldıramayıp ağlayan kitleyi dinleyip anında güncelleme getirdiler. Şu konuya bakarsan daha iyi anlarsın:

ANGEL

Üye
Kardeşim çok uğraş veriyorsun ama maalesef ki boşa gidiyor, yazık zamanına. Oyun yöneticileri zaten çoktan kararını vermiş durumda. Bu oyun, kanser KO kitlesi için yapılmış maalesef. Ben de büyük umutlar besliyordum fakat en basit bir yeniliği bile kaldıramayıp ağlayan kitleyi dinleyip anında güncelleme getirdiler. Şu konuya bakarsan daha iyi anlarsın:
Uğraş vericezki,oyunun yapımcıları hizmet ettiği kitleyi anlayabilsin,tanıyabilsin.

Aslında bu tip oyunla ilgili radikal kararlar alınmadan önce demokratik bir şekilde forumda oylamaya sunulsa çok iyi olur.

Nisshe

Moderator
Hocam yanlış anlama ama sürekli kendi konunu +up'lamak için böyle konular açıyorsun gibime geldi. Aşağıdaki videoyu izlersen adamlar zaten tüm detaylarıı anlatmış tek tek üstüne sürekli konu açmaya bence gerek yok.

Hocam konuyu açan kişinin Ko kitlesine sanırsam çok eminsin hayatımda 1 kere Ko oynadım oda 6-7 Yıl önce fakat benimde belirttiğim bir çok şey üzerinden düzeltilme yapıldı. Sen hangi oyunda yöneticilerle birebir iletişim yapabilme imkanı buldun ya da hangi önerinin işlendiğini gördün ?

Etzhel

Üye
1. Yolda sirket daha fazla para kazanir 2. Yolda daha az para kazanir.

muratbeyy

Üye
Hocam yanlış anlama ama sürekli kendi konunu +up'lamak için böyle konular açıyorsun gibime geldi. Aşağıdaki videoyu izlersen adamlar zaten tüm detaylarıı anlatmış tek tek üstüne sürekli konu açmaya bence gerek yok.

Hocam konuyu açan kişinin Ko kitlesine sanırsam çok eminsin hayatımda 1 kere Ko oynadım oda 6-7 Yıl önce fakat benimde belirttiğim bir çok şey üzerinden düzeltilme yapıldı. Sen hangi oyunda yöneticilerle birebir iletişim yapabilme imkanı buldun ya da hangi önerinin işlendiğini gördün ?
Ko dışında oynadığım bütün oyunlarda en geç 1 gün içinde destek cevabı aldım. Neredeyse bütün oyunlarda öneriler toplu şekilde olursa mutlaka yöneticiler dikkate alıp işliyor. Benim burada eleştirdiğim nokta iletişim meselesi değil ki. Çok güzel yöneticilere ulaşabiliyoruz, derdimizi anlatıyoruz zaten olması gereken bu. Dediğin gibi birçok problemi düzelttiler ona da birşey demiyorum. Benim demek istediğim yöneticiler KO'daki leş kitleyi çok dikkate alıyor. Bu kitle hiçbir değişikliğe tahammül edemez. Gösterdiğim konu en güzel örnek mesela. Bu kitlenin %90 ı soulbound olayına da karşı, istiyorlar ki her şey KO gibi olsun. Alpha'nın ilk günlerinde ben çok inanıyordum bu oyunun farklı olacağına ama offline ve eski tür pazar konusunda inat edilmesi, gösterdiğim konuda 3-4 KO'cunun ağlamasından sonra hemen HP görünmesinin kalkması vs. bu inancımı kaybetmeme neden oldu.

muratbeyy

Üye
Uğraş vericezki,oyunun yapımcıları hizmet ettiği kitleyi anlayabilsin,tanıyabilsin.

Aslında bu tip oyunla ilgili radikal kararlar alınmadan önce demokratik bir şekilde forumda oylamaya sunulsa çok iyi olur.
Sunulsa ne olacak ki? Her yerde çete olarak gezen egoist clanlar oylamaya da çete gibi katılır istediklerini yaptırır.

McihanM

Üye
Arkadaşa bunları söylüyoruzda anlamıyor. Malum oyun basit bir oyun olmasına rağmen senelerdir ayakta bu kültür ve piyasa sayesinde. Sen yeni bir firmasın fonlanıyorsun kazancın yok, para kazanmak için risk alıp yazı tura mı atarsın yoksa başka oyunun pastasından pay almaya mı çalışırsın? Yazı tura atsan hadi tutturdun diyelim muadili neredeyse yüzlerce MMORPG varken ne kadar para kazanırsın? Bunu anlamıyor şirket gözüyle bakamıyor.

Zonta

Üye
P2w olayı benim bildiğim ya oyunu oynamak için para vererek alırsın ya da oyunun kendisinin diğer oyunculardan fark açacak materyaller silahlar vb. gibi şeyler satmasıdır. Yanlış mı biliyorum? Oyuncuların aralarında alıp sattığı şeyler oyunu p2w yapmaz. Oyun yönetimi tl ile satacağı şeylerin oyuna en az şekilde katkı sağlayacağını söylediler. +8 eşyalar ve sonrası ya da +7 ve sonrası eşyalarda olabilir ruh bağı yapılarak bir nebze oyunda parası olanın düdüğünün ötmeyeceği bir sistem yapabilir. Adam çok zengindir +6 toplar 7 yapar sonra 8 yapar sonra 9 falan filan fişmekan yine de uzun iş.

EaGLe*

Üye
offline ve eski tür pazar konusunda inat edilmesi
Bunun hakkına yönetim bir çok açıklama yaptı. AH sistemi olucak oyunda simgesi bile var yani herhangi bir npc bile olmayabilir. Sistemin yapılan UI geliştirmesi ile beraber geleceği ve bununda beta da aktif olmasının planlandığı söylendi.
Hp bar ına gelicek okursak. Şu anda oyunda paper mage/pri karakteri var bunlarında buff sız hp si 1k ile 1.5k arasında yaklaşık olarak. Köstüm sayesinde karşı karakterin paper olup olmadığı anlaşılamıyor bu da oyuncunun lehine olan bişey. tek skill ile 1.5k, 2k vuran karakterler olduğu sürece hp nim sayısal değeri görünmesi taraftarı değilim. Görüldüğü sürece paper ların DW de dolaşması olanaksız oluyor çünkü pot yada heal almadan tek te gidiyor. Defans/damage dengesi olursa ki bununda beta da üzerine durulacağı söylendi ondan sonra görünmesi doğru olur. Ayrıca yapılan Discord söyleşilerinde karakterin buff/debuff larının herkes tarafından görülmesinin faydalı olduğu (düşman tarafından sadece debuff) kanısına varılmıştı.
Ayrıca bu şekilde skill etkileşimlerininde entegre edilebileceği konuşulmuştu. Örnek olarak ice yiyen birine lr skill yada lr damage basılı silah ın daha fazla vurması gibi.

McihanM

Üye
P2w olayı benim bildiğim ya oyunu oynamak için para vererek alırsın ya da oyunun kendisinin diğer oyunculardan fark açacak materyaller silahlar vb. gibi şeyler satmasıdır. Yanlış mı biliyorum? Oyuncuların aralarında alıp sattığı şeyler oyunu p2w yapmaz. Oyun yönetimi tl ile satacağı şeylerin oyuna en az şekilde katkı sağlayacağını söylediler. +8 eşyalar ve sonrası ya da +7 ve sonrası eşyalarda olabilir ruh bağı yapılarak bir nebze oyunda parası olanın düdüğünün ötmeyeceği bir sistem yapabilir. Adam çok zengindir +6 toplar 7 yapar sonra 8 yapar sonra 9 falan filan fişmekan yine de uzun iş.
P2W kavramını çoğu kişi bilmiyor. Öyle oyun istiyorlar ki oyun Torchlight gibi olsun Diablo gibi olsun Witcher 3 gibi olsun. NPC karakterler yerine gerçekleri olsun yani kimse kimseye bir şey veremesin :D Malum oyunu P2W diyorlar ama önceden yazdığım bir yorumu buraya kopyalamak istiyorum. Bu kadar para dönüpte bu kadar Free to Play bir oyun olan ben başka oyun görmedim. Bu çok ince bir ayrıntı bunlara çok dikkat etmesi lazım Rokosoft'un.

''Malum oyun aslında eskiden Pay to Win'di. Eskiden PUS ürünleri pazara konulamıyordu. Son zamanlarda ise sadece gerçek para ile edebileceğimiz tek item Red Potion'du. PUS'tan çektiğinde pazara konulamıyordu çünkü. Artık o itemde kaldırıldı. Şuan tek bir durum hariç bu oyun gayet Free to Play bir oyun. O konuda Trade açma. Diğer herşeye PUS ürünleride dahil tüm her şeye tek bir kuruş vermeden oyun parası veya emeğinle ulaşabilirsin. Bu oyun Pay to Win oldu diyenler neye göre söylüyor bunu anlamıyorum. Bu oyunda satılan tek şey ZAMAN. Ya zamanını harcar ulaşırsın ya da zamanını harcamak istemezsin satın alırsın bu kadar basit. Kesinlikle gerçek para ödemen gerekiyor diyebileceğimiz tek konu trade açma.

Benim Pay to Win anlayışım ise şudur. Bir oyuna Pay to Win demeniz için bir iteme veya bir şeye sadece ve sadece gerçek para ile ulaşabildiğin oyunları Pay to Win olarak görürüm.''

EaGLe*

Üye
Pay to Play(p2p) ile Pay to Win (p2w) birbirine karışmaması gereken bir kavram.

p2p oynaması aylık ücretli olan oyun demek. (örnek WoW)

p2w free to play(oynaması ücretsiz) oyunlarda reel parayı veren kazanır, en güçlü olur anlamındaki sistemdir. (Örnek K.O.)

ANGEL

Üye
Pay TO Win Oyunlar = Öde Kazan sistemiyle çalışır ,oyuna dışarıdan gerçek para yatırmayanların,bir süre sonra küsüp oyunu bırakmalarına sebeptir,oyun kim daha fazla harcayacak noktasına doğru inatlaşan oyuncular ve onlara gb yetiştirmeye çalışan farmer oyuncular sayesinde ayakta durur gibi gözükür.Aslında ortada bir oyun değil, parasal bir güç savaşı vardır.

Sistemde gb alabilirsin : öde -kazan
item alabilirsin : öde-kazan
pus materyali alabilirsin : rakiplerden öne çıkarıyorsa > öde kazan

Play To Win : Oyna Kazan sistemiyle çalışır,oyuna dışarıdan gerçek para yatıran kişiler sadece lüks ihtiyaçlarını görebilirler,görsel kanatlar,şekilli kıyafetler,parlayan kolluklar,kutu toplayan petler,pwe haritalarında daha hızlı gezmelerine olanak sağlayan binekler vb. gibi. Herkes oyun parası ve itemler konusunda oynama sürelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir,daha çok oynayan rakiplerinden öne geçer.Oyuna daha çok zaman ayıran daha güçlü olur.

gb alamazsın : oynayarak elde edersin
item alamazsın oynayarak elde edersin
pus materyalleri : aldıkların kozmetiktir,rakiplerden öne çıkarmaz,sadece lüks sayılabilecek öğelerdir.

Kavramsal olarak bilmeyenlere yazdım.

McihanM

Üye
Pay TO Win Oyunlar = Öde Kazan sistemiyle çalışır ,oyuna dışarıdan gerçek para yatırmayanların,bir süre sonra küsüp oyunu bırakmalarına sebeptir,oyun kim daha fazla harcayacak noktasına doğru inatlaşan oyuncular ve onlara gb yetiştirmeye çalışan farmer oyuncular sayesinde ayakta durur gibi gözükür.Aslında ortada bir oyun değil, parasal bir güç savaşı vardır.

Sistemde gb alabilirsin : öde -kazan
item alabilirsin : öde-kazan
pus materyali alabilirsin : rakiplerden öne çıkarıyorsa > öde kazan

Play To Win : Oyna Kazan sistemiyle çalışır,oyuna dışarıdan gerçek para yatıran kişiler sadece lüks ihtiyaçlarını görebilirler,görsel kanatlar,şekilli kıyafetler,parlayan kolluklar,kutu toplayan petler,pwe haritalarında daha hızlı gezmelerine olanak sağlayan binekler vb. gibi. Herkes oyun parası ve itemler konusunda oynama sürelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir,daha çok oynayan rakiplerinden öne geçer.Oyuna daha çok zaman ayıran daha güçlü olur.

gb alamazsın : oynayarak elde edersin
item alamazsın oynayarak elde edersin
pus materyalleri : aldıkların kozmetiktir,rakiplerden öne çıkarmaz,sadece lüks sayılabilecek öğelerdir.

Kavramsal olarak bilmeyenlere yazdım.
Reis oynadığın Play to Win oyunları sayar mısın bana? Ek olarak neden o oyunlardan birine devam etmediğinide açıklarsan sevinirim.

ANGEL

Üye
Aslında 2 server açsa ve birinde 1. yolu uygulasa ve 2. serverda 2. yolu uygulasa hangisinden daha çok para kazandıklarını gerçeksel olarak görürler.
Yani aslında dahada çok para kazanırlar,çünkü her türlü kitleye hitap etmiş olurlar.

Reis oynadığın Play to Win oyunları sayar mısın bana? Ek olarak neden o oyunlardan birine devam etmediğinide açıklarsan sevinirim.
Reis Bugüne kadar oynamaktan tek zevk aldığım oyun ko idi. Çok oyun indirdim ve oynamaya çalıştım ,ama bir türlü başaramadım,çünkü oynama kolaylığı ve pvp anlamında hiçbiri o tadı bana vermedi ama bir süre sonra oynadığım tüm serverları bu ptw düzeninden dolayı hep bırakmak zorunda kaldım.

wolfphenom

Üye
ko hem p2w hemde p2escape dir.oyun ici karakter satisi p2w degildir cunku karakterin sahibi degisir karakter ayni karakterdir bi oyuncu icin oyunda var olan karakterin kimin oynadigi onemli degildir.gelelim rise online a p2w olmamagibi bi sansi yok eger ki bu p2w ögesi günlük haftalik aylik season passdan ziyade bi odeme olmayacaksa rahatsiz etmez .mesela aylik season pass alan bi kullaniciya extra görevler verilirse gunluk haftalik aylik bu kullanicinin onceligi hergun oyuna girmek olacaktir.haftasonundada butun haftalik gorevleri bitirmek isteyecektir.yani oyuna para verip kisitli zamanini degerlendirecek buda diger kullanicilarin önüne gecirmeyecek.

Yolcu

Üye
Yapımcı firma bu işe yeni başlamadı. Şu an alfa aşamasında oyun mutlaka oyuna eklenecek bir çok özellik düşündüler ve düşünüyorlar bu oyunun daha güzel olacağına inanıyorum çünkü Türkler yapıyor. Sonuna kadar Rise ekibini destekliyorum. Oyunda ticaret umudu ile bekleyen bir çok insan var demek ki. Buna izin vermeyeceklerini defalarca belirttiler. Zaman ne gösterecek bekleyelim görelim. Tşk ler iyi oyunlar.

McihanM

Üye
Reis Bugüne kadar oynamaktan tek zevk aldığım oyun ko idi. Çok oyun indirdim ve oynamaya çalıştım ,ama bir türlü başaramadım,çünkü oynama kolaylığı ve pvp anlamında hiçbiri o tadı bana vermedi ama bir süre sonra oynadığım tüm serverları bu ptw düzeninden dolayı hep bırakmak zorunda kaldım
Sana önceki yorurumda yazıp yazıp sildim dediğimde bu konuya değinmiştim. O oyunun rakibi yok, öyle kültüre ve piyasaya sahip başka bir oyun yok çünkü. Rakibi olmadığı için o halde. O oyun bence halen P2W değil ama eskiye oranla emek yani zaman satın almak daha ucuz. Yani şu şekilde örnek vereyim eskiden emek ve para arasında fazla uçurum olmadığından 10 liraya 10 saatlik emek satın alınabilirken şimdi 10 liraya 50 saatlik emek satın alıyorsun. Eskiden bu oyun P2W oldu muhabbeti çok fazla geçmiyordu. Şimdi geçmesinin sebebi farmı kıstıkları için orta direk diye bir şey neredeyse kalmadı o oyunda. Emeğinle char dizmek zulüm hale geldi.

Yani sadede gelelim o oyunun rakibi olmadığından dolayı istediği gibi at koşturuyor yapımcı ve yayımcı firma. İşte ben bunları bunun için yazıyorum. Rise Online'da böyle olmalı ki o oyunun bir rakibi olabilsin o oyunun pastasından pay alsın. Bu şekilde olduğunda her iki tarafta daha özverili olmak zorunda kalacak oyunculara karşı. Yani oyunculara yarayacak bu durum. İki tarafta oyuncusunu kaçırmak istemeyecek. Bizlere yarayacak. Öyle sert politikalara giremeyecekler.

Ben heves mevzusuna onun için sürekli giriyorum. Senin dediğin sistemde oyunun yelpazesi o kadar geniş olması lazım ki WOW BDO gibi oyuncu sürekli yeni bir maceraya atılıyormuş gibi hissetsin sürekli heveslensin oyunda kalsın. Ama bu firma bir Blizzard değil Riot değil. Kaynakları kısıtlı ve senin dediğin sistem üstte yazdığım gibi yazı tura atmak gibi bir şey. Garantiside yok yani. O sistemin muadili ve yakını çok oyun var çünkü. Ama diğer tarafa bakıyorsun enteresan kültüre ve piyasaya sahip vasat bir oyun var, halen oynayan veya bırakmış sürekli söylenen insanlar var, yani aç bu insanlar bir talep var. Bu açlığı bu talebi bu oyunun bu şekilde doldurma ihtimali bence daha yüksek ve hayatta kalma olasılığı daha fazla çünkü benzeyen tek oyun malum oyun olmuş olacak. Neyse yeterli bu kadar makaleye doğru gidiyor yine anlatabiliyorum umarım ne demek istediğimi.

Yolcu

Üye
Bu şekilde olduğunda her iki tarafta daha özverili olmak zorunda kalacak oyunculara karşı. Yani oyunculara yarayacak bu durum. İki tarafta oyuncusunu kaçırmak istemeyecek. Bizlere yarayacak. Öyle sert politikalara giremeyecekler.
Merhaba arkadaşım haklısın bu zaten başladı bile Rise Online ismini duyduklarından bu yana Oyunda görünmeyen GM leri bile görünür oldu. Şimdilerde uykularını bile zor alıyorlar. EEE... oyuncu mecbur bütün güncellemeler oyuncular kaz yolalım metodu ile yaptılar. Para haricinde kimseyi takmadılar. Japko kadar olamadılar şimdi japko özendiler Rise Online sayesinde. Yalnız bütün oyuncular o oyundan çektiklerini asla unutmaz ve geri dönmez bu saatten sonra.

Çünkü yapımcısı Türkler olan bir oyun var burada. (Malum oyunun malum bahanesi de yok yapımcı firmaya bildirdik olayı yok burada)
Rise Online Seviyorum. İyi oyunlar dilerim.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt