cpu %100 gpu %25 Acil Destek bu sistemle oyun nasıl oynanmaz ?

ersin33

Üye
arkadaşlar bu oyuna başladığımdan beri optimizasyon sorunu olduğunu söylüyorlardı zaten pek kulak asmadım düzelir, düzelir diye düzelecek diye geçenlerde
bir yayıncının videosunu izlem bu kadarda beklemiyordum gerçekten şaşırdım RİSE ONLİNE böyle bir oyunmuymuş dedim bi anda şaşırdım yoksa ben farklı bir oyuna girdim başka bi oyunumu oynuyorum diye filan düşünmeye başladım neyse .
forumlarda arastırma yapmaya basladım dc den arkadaşlarla konuştum benim sistemin 3 te 1 i kadar olmayan bir sistemle arkadaşlar benden daha iyi fps ile oyun oynarken ben 20 sabit enfazla 25 fps ye kadar çıktığını gördüm bir sorun olduğunu anladım rise online silmek üzereyim ama oynamak istiyorum bu kadar sıkıldım artık
oyun içerisinde tüm ayarların kombinasyonlarını denedim sistemim güncel eksik bir şeyim yok power restore dediklerinide yaptım aynı
CPU %100 GPU %25

Ekli dosyalar

• fps 2.jpg
    fps 2.jpg
    178 KB · Görüntüleme: 630
  • fps.jpg
    fps.jpg
    672.8 KB · Görüntüleme: 633
  • fps1.jpg
    fps1.jpg
    605.9 KB · Görüntüleme: 632
Son düzenleme:

X A

Üye
i3 10105f ve rx6500xt var işlemci %70 ekran kartı %65 civarında çalışıyor ultra ayarlarda.

ersin33

Üye
bende değişmiyor fps de olduğu gibi aynı değerler

DODOERDO

Üye
cpu kullanımı çok yüksek oyunun optimize edilmeli okçu oynuyorum ben lag ve kasmalardan kombo yapılmıyor

ersin33

Üye
şuraya yetkililerden biri gerçekten bi yardımcı olacak bir şey yazabilirmi oyun optimizasyon sorunu var deyip geçiştirmeyin arkadaşlar bizde biliyoruz neyin ne oldugunu
demek istediğim şey şuanki halinde benim pc den 3-1 i kadar olan adam 70 fps lere çıkarken benim bilgisayarımda resimlerde göründüğü gibi 20-25 bana oyun optimizasyon sorunu demeyin o bilgisayarla oynayan arkadaş farklı bilgisayardan oynamıyor

ersin33

Üye
Okçumu oynuyosun eğer okçu oynuyorsan fazla ilgilenmezler mageyim de mesela
ne alaka anlatırmısın rogue,warrior,priest,mage ne fark eder kardeşim ben bu oyunu oynuyormuyum oynamak istiyormuyum para yatırıyormuyum vaktimi harcıyormuyum ne alaka yani

DODOERDO

Üye
şöyle okçular azınlık olduğu için sallayan pek olmuyo mageyim dersen sevilen biri olursun belki seni duyarlar zaten yakında hesabı mutelerler benim yorumlar yüzünden belki sana son yazışım bu olabilir

zubidubi44

Üye
arkadaşım ilk attığın görselde işlemcin %100 de çalışırken ekran kartın %25 de çalıştığı gözükmekte. Bu da demek oluyor ki sisteminde bu oyun için darboğaz var. Darboğaz dediğimiz olay işlemcinin ekran kartını yeterince besleyememesi demek oluyor. Sen grafik ayarlarını lowa ve epice çekmen işlemcinin performansında bir değişikliğe sebep olmaz her ikisinde de %100 de çalışır ancak ekran kartın lowda atıyorum %25 de çalışırken epicte %80 de çalışıyordur muhtemelen. Sistemin stabil bir oyun için ideal yani ekran kartı ve işlemcin benzer performanstalar ancak oyunlar üretilirken ya işlemci tabanlı olup işlemciyi yorar ya da ekran kartı tabanlı olup ekran kartını yorarlar yani sesin siteminin işlemciyi ve ekran kartını %100 de çalıştırdığı anda daha yüksek FPS değeri alamazsın demek oluyor. GTA 5 gibi oyunlar ekran kartı tabanlı olurken Dota 2, rise gibi oyunlar işlemci tabanlı oluyor. Kullanmış olduğun işlemci fena bir işlemci değil ama görev yöneticisinden işlemcinin %100 çalışırken 3,90 ghz de çalıştığını görüyorum ancak kullanmış olduğun işlemcinin turbo frekansı 4.4 e kadar çıkabilmekte, öncelikle sen işlemcinin neden turbo frekansına çıkmadığını bir internetten araştır derim ben. Oyunda bir optimizasyon sorunu var evet bu çok normal çünkü yılların oyunlarında bile bu sorun olabiliyor ama bu sizin dediğiniz gibi bir sorun değil. Öncelikle buraya böyle yazacağınıza işlemci ve ekran kartınızı tanımanızı görev yöneticisinden değil de afterburner gibi donanım programları kullanarak işlemci ve ekran kartınızın kullanım yüzdenizi ve en önemlisi sıcaklık değerlerini takip edip öncelikle sorununuzu tespit edip ondan sonra çözüm yolu aramak doğru olucaktır. Benim kendi bilgisayar sistemimde işlemci ve ekran kartı kullanım yüzdesi %50-60 bandında gezerken dorion gibi pazar alanı yoğun alanlar dışında stabil 120 fps değeri alabiliyorum mesela(FPS max 120 yaptığım için), hani bu kadar uzun uzadıya yazmamım sebebi konu hakkında bilgi eksikliği yüzünden güzelim bilgisayrlarınızı performansında kullanmayıp suçu oyuna atmak yerine temel şeyleri google'dan öğrenip sorunun ne olduğunu tespit etmeniz ve önce kendinizden kaynaklı şeyler varsa bunu düzeltmeniz (bunu sizin daha iyi bir oyun performansı yakalamanız için söylüyorum.) yok sizlik bir problem yoksa da onu belirterek yetkililerin gerekli düzenlemeleri yapmalarıdır.

ersin33

Üye
arkadaşım ilk attığın görselde işlemcin %100 de çalışırken ekran kartın %25 de çalıştığı gözükmekte. Bu da demek oluyor ki sisteminde bu oyun için darboğaz var. Darboğaz dediğimiz olay işlemcinin ekran kartını yeterince besleyememesi demek oluyor. Sen grafik ayarlarını lowa ve epice çekmen işlemcinin performansında bir değişikliğe sebep olmaz her ikisinde de %100 de çalışır ancak ekran kartın lowda atıyorum %25 de çalışırken epicte %80 de çalışıyordur muhtemelen. Sistemin stabil bir oyun için ideal yani ekran kartı ve işlemcin benzer performanstalar ancak oyunlar üretilirken ya işlemci tabanlı olup işlemciyi yorar ya da ekran kartı tabanlı olup ekran kartını yorarlar yani sesin siteminin işlemciyi ve ekran kartını %100 de çalıştırdığı anda daha yüksek FPS değeri alamazsın demek oluyor. GTA 5 gibi oyunlar ekran kartı tabanlı olurken Dota 2, rise gibi oyunlar işlemci tabanlı oluyor. Kullanmış olduğun işlemci fena bir işlemci değil ama görev yöneticisinden işlemcinin %100 çalışırken 3,90 ghz de çalıştığını görüyorum ancak kullanmış olduğun işlemcinin turbo frekansı 4.4 e kadar çıkabilmekte, öncelikle sen işlemcinin neden turbo frekansına çıkmadığını bir internetten araştır derim ben. Oyunda bir optimizasyon sorunu var evet bu çok normal çünkü yılların oyunlarında bile bu sorun olabiliyor ama bu sizin dediğiniz gibi bir sorun değil. Öncelikle buraya böyle yazacağınıza işlemci ve ekran kartınızı tanımanızı görev yöneticisinden değil de afterburner gibi donanım programları kullanarak işlemci ve ekran kartınızın kullanım yüzdenizi ve en önemlisi sıcaklık değerlerini takip edip öncelikle sorununuzu tespit edip ondan sonra çözüm yolu aramak doğru olucaktır. Benim kendi bilgisayar sistemimde işlemci ve ekran kartı kullanım yüzdesi %50-60 bandında gezerken dorion gibi pazar alanı yoğun alanlar dışında stabil 120 fps değeri alabiliyorum mesela(FPS max 120 yaptığım için), hani bu kadar uzun uzadıya yazmamım sebebi konu hakkında bilgi eksikliği yüzünden güzelim bilgisayrlarınızı performansında kullanmayıp suçu oyuna atmak yerine temel şeyleri google'dan öğrenip sorunun ne olduğunu tespit etmeniz ve önce kendinizden kaynaklı şeyler varsa bunu düzeltmeniz (bunu sizin daha iyi bir oyun performansı yakalamanız için söylüyorum.) yok sizlik bir problem yoksa da onu belirterek yetkililerin gerekli düzenlemeleri yapmalarıdır.
öncelikle vakit ayırdığın için teşekkür ederim yorumlarımdada belirttiğim gibi oyuna çamur atmıyorum bu sekilde oyunu silecem ama oynamak istediğimi yazmıştım yukarda görünüyordur benim istediğim oyundan veya kendi donanımdan kaynaklanan sorun hakkında yardımcı olması gereken kişilerin iletişime geçip yardımcı olmaması
sadece şu sorunu çözmek odaklıyım bahsettiğin şeyleri dc adresinden yardımcı olabilirsen çok memnun olurum

zubidubi44

Üye
reis şimdi işyerimdeyim öyle bir foruma girmiştim, dediğim gibi ilk olarak msi afterburner programını (https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards) inidirip oyundayken işlemci ve ekran kartının kullanım yüzdelerini takip etmen ve sıcaklık değerlerini takip etmen, bilgisayar parçaları belirli bir sıcaklık değerine ulaştığında kendilerini otomatik olarak sınırlandırıyorlar atıyorum senin işlemci sıcaklığın yüksek olduğu için işlemcin turbo frekansa çıkamıyor ve bu sebeple düzgün fps değerleri alamıyor olabilirsin.

zubidubi44

Üye
power restore dediğin olay ne bu arada, çünkü bu konularda malesef çok fazla bilgi kirliliği oluyor

ersin33

Üye
power restore dediğin olay ne bu arada, çünkü bu konularda malesef çok fazla bilgi kirliliği oluyor
rise dosları içerisinde power restore diye bir uygulama koymuşlar onu açtığın zaman oyun içerisinde fps in yükseldiğini söylüyorlar ben denedim fark yoktu sen bi dene belki sende işe yarar

HARE

Üye
Senin darboğaz dediğin şeyle bu durumun gerçekten alakası yok. Ya da terminoloji yanlış... Darboğaz; bilhassa masaüstü sistemlerde iki aksam arasındaki makastan, farktan kaynaklanır. Örnek veriyorum daha iyi bir gpu almak için işlemciden ödün verip uygun fiyatlısını almanın sonucunda ortaya çıkabilir. Oyuncu notebooklarında olacak iş değil. Zaten bütün parçalar buna göre testten geçip kompanse ediliyor. Biz de alternatif çözüm yollarını denedik ancak sonuca ulaşamadık. Son karar odur ki ya işlemci oyunun büyük bir kısmını göğüsleyerek ekran kartına yük vermiyor ya da ekran kartı oyun için ayrılan kapasiteyi yeterince kullanmıyor. Bunun farklı sebepleri olabilir dolayısıyla benzer problemi olan arkadaşlar getirdiği çözümleri paylaşırsa daha faydalı olur diye düşünüyorum.

zubidubi44

Üye
Senin darboğaz dediğin şeyle bu durumun gerçekten alakası yok. Ya da terminoloji yanlış... Darboğaz; bilhassa masaüstü sistemlerde iki aksam arasındaki makastan, farktan kaynaklanır. Örnek veriyorum daha iyi bir gpu almak için işlemciden ödün verip uygun fiyatlısını almanın sonucunda ortaya çıkabilir. Oyuncu notebooklarında olacak iş değil. Zaten bütün parçalar buna göre testten geçip kompanse ediliyor. Biz de alternatif çözüm yollarını denedik ancak sonuca ulaşamadık. Son karar odur ki ya işlemci oyunun büyük bir kısmını göğüsleyerek ekran kartına yük vermiyor ya da ekran kartı oyun için ayrılan kapasiteyi yeterince kullanmıyor. Bunun farklı sebepleri olabilir dolayısıyla benzer problemi olan arkadaşlar getirdiği çözümleri paylaşırsa daha faydalı olur diye düşünüyorum.
söylediklerinde kısmen haklısın, darboğaz dediğimiz olay işlemcinin ekran kartına yeterli olması durumudur. Masaüstü sistemlerde insanlar bu konuda bilinçsiz olduğu için çok iyi ekran kartı alıp onu besleyemeyecek bir işlemci aldıkları için problem yaşayabiliyorlar. Laptoplarda da bu sorun olabilir ama laptop üreticileri bu durumu bildikleri için laptopta kullanılan ekran kartını besleyecek bi işlemci kullanırlar ama burada şu olay devreye giriyor bazı oyunlar ekran kartı değil de işlemci tabanlı oluyor yani ekran kartını çok yormazken işlemci üzerine tam yük biniyor. Rise online da bu tür oyunlardan biri olduğu için bu problem yaşanabilmekte. Optimizasyon dediğimiz olay da aslında tam olarak burda devreye giriyor oyun üreticileri standart bir bilgisayarda işlemci kullanımı %100 deyken ekran kartı kullanımı da % 100 e yakın olacak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor.

ersin33

Üye
bu arada can sıkıntısından dolayı balıkğa bırakıyorum oyunu oynamak zevk vermemeye basladı bu sistem ile şunu fark ettim oyundaki bazı maplerde ve bazı bölgelerde bu sorun oluşuyor örnek olarak su olan bölgelerde daha çok yada sadece buradaki su olan bölgede ama genede sistem için yetersiz oyun keyfi

Ekli dosyalar

• fps5.jpg
    fps5.jpg
    987 KB · Görüntüleme: 154
  • fps6.jpg
    fps6.jpg
    792.8 KB · Görüntüleme: 160

HARE

Üye
Kafa kafaya yeten psu veya yetersiz ram de benzer sorunlar yaşatabilir. Darboğaz denilince sadece işlemci ve gpu olarak bakmamak lazım olaya. Optimizasyon problemi zaten kabul edilmişti. Kaldı ki arkadaşın sorunu başka bir oyunda da yaşanıyor. En azından gördüğümüz kadarıyla böyle duruyor. Ben sizi anladım ancak söz konusu olay darboğazdan değil gibi buna dikkat çekmeye çalışmıştım :)

zubidubi44

Üye
Kafa kafaya yeten psu veya yetersiz ram de benzer sorunlar yaşatabilir. Darboğaz denilince sadece işlemci ve gpu olarak bakmamak lazım olaya. Optimizasyon problemi zaten kabul edilmişti. Kaldı ki arkadaşın sorunu başka bir oyunda da yaşanıyor. En azından gördüğümüz kadarıyla böyle duruyor. Ben sizi anladım ancak söz konusu olay darboğazdan değil gibi buna dikkat çekmeye çalışmıştım :)
arkadaşın ilk attığı görsellerde grafik ayarlarının en düşükte ve en yüksekte aynı fps değerleri almasının vurgusu yapılmış, ben de her iki görselde cpu kullanımının %100 olduğu için fps aynı olmasının normal olduğunu belirtmek istedim.

ersin33

Üye
arkadaşın ilk attığı görsellerde grafik ayarlarının en düşükte ve en yüksekte aynı fps değerleri almasının vurgusu yapılmış, ben de her iki görselde cpu kullanımının %100 olduğu için fps aynı olmasının normal olduğunu belirtmek istedim.
.d teşekürler bizi aydınlattığın için

ersin33

Üye
bu arada alttaki görsellerde afterburnerden ekran kartının ismini yanlış yazmısım ekran kartım RTX 3050Ti İşlemci intel core i5 11300h
165 ghz ekran bu arada Arkadaşlar işletim sistemim orjinal windows 11 ram 8 gb bunlardan kaynaklı olabilirmi tecrübeli arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt