cpu %100 gpu %25 Acil Destek bu sistemle oyun nasıl oynanmaz ?

zubidubi44

Üye
bro başlat menüsünden arama kısmına güç ayarları yazıp çıkan sayfada enerji tasarufu/dengeli/yüksek performans seçeneklerinden yüksek performansın seçili olduğunu kontrol eder misin

ersin33

Üye
Resimde sadece işlemciniz görünüyor. Sistem özelliklerini atamazsanız bu şekilde yardımcı olamam.
İşlemci,
Ekran kartı,
Ram ve frekans hızı,
İşletim sisteminiz
bana bunları iletin lütfen.
söylediğiniz gibi gpu-z den tüm özellikleri attım

LastFunsane

Üye
Merhaba sorun hala devam ediyor mu ?
Ayni sorun bende vardi işlemci çok ısındığı için fps hep 20 30 larda geziyodu . Laptopu söktüm işlemci macununu degistirmek icin bir baktim ki bütün hava kanallari tıkanmış. Temizledim macun degistirdim oyuna girdim 100 fps hatta actigimda 120 fps aliyorum ama 100 de sabit biraktim . Denemeni tavsiye ederim.

csa21

Üye
arkadaşım ilk attığın görselde işlemcin %100 de çalışırken ekran kartın %25 de çalıştığı gözükmekte. Bu da demek oluyor ki sisteminde bu oyun için darboğaz var. Darboğaz dediğimiz olay işlemcinin ekran kartını yeterince besleyememesi demek oluyor. Sen grafik ayarlarını lowa ve epice çekmen işlemcinin performansında bir değişikliğe sebep olmaz her ikisinde de %100 de çalışır ancak ekran kartın lowda atıyorum %25 de çalışırken epicte %80 de çalışıyordur muhtemelen. Sistemin stabil bir oyun için ideal yani ekran kartı ve işlemcin benzer performanstalar ancak oyunlar üretilirken ya işlemci tabanlı olup işlemciyi yorar ya da ekran kartı tabanlı olup ekran kartını yorarlar yani sesin siteminin işlemciyi ve ekran kartını %100 de çalıştırdığı anda daha yüksek FPS değeri alamazsın demek oluyor. GTA 5 gibi oyunlar ekran kartı tabanlı olurken Dota 2, rise gibi oyunlar işlemci tabanlı oluyor. Kullanmış olduğun işlemci fena bir işlemci değil ama görev yöneticisinden işlemcinin %100 çalışırken 3,90 ghz de çalıştığını görüyorum ancak kullanmış olduğun işlemcinin turbo frekansı 4.4 e kadar çıkabilmekte, öncelikle sen işlemcinin neden turbo frekansına çıkmadığını bir internetten araştır derim ben. Oyunda bir optimizasyon sorunu var evet bu çok normal çünkü yılların oyunlarında bile bu sorun olabiliyor ama bu sizin dediğiniz gibi bir sorun değil. Öncelikle buraya böyle yazacağınıza işlemci ve ekran kartınızı tanımanızı görev yöneticisinden değil de afterburner gibi donanım programları kullanarak işlemci ve ekran kartınızın kullanım yüzdenizi ve en önemlisi sıcaklık değerlerini takip edip öncelikle sorununuzu tespit edip ondan sonra çözüm yolu aramak doğru olucaktır. Benim kendi bilgisayar sistemimde işlemci ve ekran kartı kullanım yüzdesi %50-60 bandında gezerken dorion gibi pazar alanı yoğun alanlar dışında stabil 120 fps değeri alabiliyorum mesela(FPS max 120 yaptığım için), hani bu kadar uzun uzadıya yazmamım sebebi konu hakkında bilgi eksikliği yüzünden güzelim bilgisayrlarınızı performansında kullanmayıp suçu oyuna atmak yerine temel şeyleri google'dan öğrenip sorunun ne olduğunu tespit etmeniz ve önce kendinizden kaynaklı şeyler varsa bunu düzeltmeniz (bunu sizin daha iyi bir oyun performansı yakalamanız için söylüyorum.) yok sizlik bir problem yoksa da onu belirterek yetkililerin gerekli düzenlemeleri yapmalarıdır.
Benim PC laptop darboğaz falanda yok canavar gibi pcde daha yüksek görsellik isteyen oyunlarda işlemci %40 ekran kartı %75 çalışırken bu oyunda tam tersi ekran kartı %15 civarı çalışırken işlemci %80 çalışıyor on board ekran kartını devre dışı bırakıp tüm yüklenmeyi ekran kartına veriyorum cod god ve tomb riderde çook iyi canavar gibi performans alırken rise onlineye giremiyorum bile optimizasyon sorunu var evet çözüm varmı ?

csa21

Üye
Ayni sorun bende vardi işlemci çok ısındığı için fps hep 20 30 larda geziyodu . Laptopu söktüm işlemci macununu degistirmek icin bir baktim ki bütün hava kanallari tıkanmış. Temizledim macun degistirdim oyuna girdim 100 fps hatta actigimda 120 fps aliyorum ama 100 de sabit biraktim . Denemeni tavsiye ederim.
Benim PC daha 0

z0ra

Üye
Evet cozumunu soyluyorum arkadasim rtx 2070 i7 10850h gibi cok guclu bir pc ile ayni sorunu bende yasadim bu oyunun icinde power dosyalari olmasindan kaynakli oncelikle benim yaptigim gibi power managment dosyalarini oyunun icinden sil iki taneler daha sonra guc ayarlarindan islemci max kullanim ayarlarini gelismis ayarlarda minimum %5 max %90 a getir sonra oyuna gir goreceksin ki oyun ne fan calistiriyor ne isinma sorunu oluyor ben ultra ayarlarda suan 63 derece max cpu 61 derece max gpu degeriyle 120 fps ustu oynuyorum bu ayarlardan sonra

csa21

Üye
Evet cozumunu soyluyorum arkadasim rtx 2070 i7 10850h gibi cok guclu bir pc ile ayni sorunu bende yasadim bu oyunun icinde power dosyalari olmasindan kaynakli oncelikle benim yaptigim gibi power managment dosyalarini oyunun icinden sil iki taneler daha sonra guc ayarlarindan islemci max kullanim ayarlarini gelismis ayarlarda minimum %5 max %90 a getir sonra oyuna gir goreceksin ki oyun ne fan calistiriyor ne isinma sorunu oluyor ben ultra ayarlarda suan 63 derece max cpu 61 derece max gpu degeriyle 120 fps ustu oynuyorum bu ayarlardan sonra
Çok sağolasın dostum deneyeceğim

ersin33

Üye
teşekürler.bilgisayarım.2.aylık.ama.denemekte fayda var

ersin33

Üye
tavsiyeni deneyeceğim çok teşekürler denenmemiş yöntemler gelmeye başladı

ersin33

Üye
çok sağolun ama yönlendirme ile tarif etseydiniz daha güzel olurdu söylediklerinizi pek anlayamadım açıkcası

fstab

Üye
yüksek fps almak neysede, anlık saniyelik donma sorununu nasıl çözeriz bilen varmı ?

HeaveN

Üye
ben sabit 59 fps oynuyorum grafik ayarlarını bilgisayarına göre yap yorulmasın orta bi kalite bul tavsiye ederim yoksa çok ısınır

psikolog

Üye
ben daha garip bir şey yaşadım 2 gün önce partyle farm yapıyorduk very low da 47fps ydi ultraya çektim 54 oldu hemen aynı yer aynı slot olaya bak optimizasyon komedisi:) bu aslında almam gereken fpsnin yarısı bence i7 16gb ram rtx3060

MPienaar13

Üye
Nvidia denetim masasında 3D ayarlarında genel ayarları Yüksek Grafik işlemcisi ( Yani harici ekran kartı ) olarak ayarladın mı? İntel dahili grafik kartı ile açıyorsun oyunu büyük ihtimalle. Ayrıca malwarebytes kur tam tarama yap.

Takiyettin

Üye
arkadaşlar bu oyuna başladığımdan beri optimizasyon sorunu olduğunu söylüyorlardı zaten pek kulak asmadım düzelir, düzelir diye düzelecek diye geçenlerde
bir yayıncının videosunu izlem bu kadarda beklemiyordum gerçekten şaşırdım RİSE ONLİNE böyle bir oyunmuymuş dedim bi anda şaşırdım yoksa ben farklı bir oyuna girdim başka bi oyunumu oynuyorum diye filan düşünmeye başladım neyse .
forumlarda arastırma yapmaya basladım dc den arkadaşlarla konuştum benim sistemin 3 te 1 i kadar olmayan bir sistemle arkadaşlar benden daha iyi fps ile oyun oynarken ben 20 sabit enfazla 25 fps ye kadar çıktığını gördüm bir sorun olduğunu anladım rise online silmek üzereyim ama oynamak istiyorum bu kadar sıkıldım artık
oyun içerisinde tüm ayarların kombinasyonlarını denedim sistemim güncel eksik bir şeyim yok power restore dediklerinide yaptım aynı
CPU %100 GPU %25
Power Restore Yapmışsın ;
Aynı dizinde Power isimli bir dosya daha var onu çalıştır .
Power Restore -->Power'ın tersnini yapıyor ;
Ben oyuna girince "Power" isimli bat dosyasını çalıştırıyorum .
CPU ısısı 30 derece kadar düşüyor .

Umarım İşini görür

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst Alt